Брекстон хикс контракции: кога да се грижите

брекстон-хикс-контракции

Контракциите на Брекстон Хикс се чести во бременоста. Тие се случуваат од четвртиот или петтиот месец од бременоста и се еден вид спорадични контракции кои се јавуваат затоа што матката почнува да се подготвува за она што подоцна ќе биде породување. Сепак, овие контракции можат да бидат загрижени и за многу трудници. Особено новопечените мајки. Сега, дали постои реален ризик? направиКога да се грижите за контракциите на Брекстон Хикс?

Оние кои никогаш не доживеале ваков тип на контракции се чувствуваат загрижени кога се стега стомакот а вообичаено е да одат на лекар бидејќи чувствуваат дека ќе се породат пред време. Ништо од ова не е реално, во повеќето случаи Бракстон Хикс контракции се непријатни, но не болни и не се знак дека породувањето започнува. Тие не покажуваат болка, иако се прилично непријатни.

Карактеристики на контракциите на Брекстон Хикс

Како што споменавме погоре, на Контракции на Брекстон Хикс тие се присутни во бременоста и се многу чест симптом од вториот триместар. Станува збор за напнатост која навремено се појавува во пределот на стомакот, иако тоа не е знак дека породувањето претстои. Напротив, тоа се контракции кои служат за подготовка на матката за моментот на породување. Тие се неопходни за омекнување и тонирање на грлото на матката, олеснувајќи го протокот на крв во плацентата.

брекстон-хикс-контракции

брекстон-хикс-контракции

Затоа кога станува збор за Бракстон Хикс контракции да не се грижите Тие се здрав симптом на бременост. Може да забележите дека стомакот се стега и дека контракциите се кратки и неправилни, може да има и болки во различни области околу стомакот. Тие можат да се појават од 20-та недела од бременоста, со зголемување на зачестеноста и интензитетот како што се приближува очекуваниот датум на породување. Иако првите рекорди се случуваат во второто тромесечје, тоа е во третото тромесечје кога тие најмногу се чувствуваат. До 37-та недела, контракциите на Брекстон Хикс се многу присутни. За разлика од породилните контракции, тие се неправилни.

За да дознаете дали е Контракции на Брекстон Хикс или тие се вистински контракции, можно е да се земат предвид типичните симптоми на овие контракции:

 • Блага болка во пределот на препоните или долниот дел на стомакот.
 • Кратки контракции и не се зголемуваат.
 • Контракциите многу често, односно не се случуваат по ред.
 • Контракциите не се посилни, ниту пак поболни.
 • Кога ја менувате положбата или одморите, малата непријатност или болка завршуваат.

Многу трудници се прашуваат кога и зошто се појавуваат контракции на Брекстон Хикс. Генерално, тие се тесно поврзани со неколку прашања. Главните причини зошто се активираат контракциите на Брекстон Хикс се следните:

 • Зголемена активност на мајката.
 • Постојано допирање на стомакот на мајката.
 • Лоша хидратација.
 • Имајте секс.
 • Проширен мајчински мочен меур.
 • Замор.

Контролата на времето е еден од одличните начини да знаете за кои контракции зборуваме. Контракциите на породувањето се редовни додека контракциите на Брекстон Хикс се спорадични.

Кога да се јавите на лекар

Сега, не е секогаш лесно да се знае кога сите процеси и симптоми се во рамките на очекуваното. Затоа се препорачува кога ќе се појават контракции на Брекстон Хикс, да водите евиденција за болката и зачестеноста. Постојат некои симптоми кои можат да послужат како предупредување. Доколку почувствувате некој од следниве симптоми во Бракстон Хикс контракции за што да се грижите или, подобро, да се грижи за:

 • Вагинален исцедок со континуирано крварење или губење за време на бременоста
 • Силни контракции кои се поблиску и почести
 • Контракции се толку болни што не можете да одите
 • Значително намалување на движењето на фетусот

Во тоа време, неопходно е да се направи брза консултација со акушер за да се оцени случајот и да се дефинираат чекорите што треба да се следат.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.