За што служи плацентата?

За што служи плацентата?

Сигурно сте слушнале за плацентата и ако сте биле бремени, уште повеќе. Може да се каже дека плацентата е привремен орган што се формира за време на таа бременост и што служи како спој или мост помеѓу мајката и плодот. Се наоѓа во матката и се прилепува на поставата на матката за време на бременоста.

Плацентата има неколку важни функции за време на бременоста и породувањето.. Значи, време е да дозволиме да бидеме понесени од сите нив и да ги запознаеме во длабочина. Бидејќи сигурно во повеќе наврати сте се запрашале за што служи плацентата. Ние ќе одговориме на сите ваши сомнежи и прашања. Дали ќе го пропуштите?

Обезбедете му храна и кислород на нашето бебе

Без сомнение, тоа е една од најважните работни места што ги имате затоа што е одговорен за обезбедување храна и кислород на фетусот преку циркулацијата на крвта. Плацентата делува како филтер, дозволувајќи им на хранливите материи и кислородот да ја преминат плацентарната бариера и да стигнат до бебето, а во исто време го спречува преносот на одредени токсични материи и патогени. Така ќе се грижи за нашето малечко во секое време и секако, за нивните мајки.

функции на плацентата

Плацентата го отстранува отпадот од фетусот.

Понекогаш се прашуваме каде оди отпадот произведен од бебето, па, веќе го имаме одговорот. Плацентата исто така игра важна улога во отстранувањето на отпадот произведен од фетусот. Овие отпадни производи, како што се јаглерод диоксид и амонијак, се елиминираат преку крвотокот на мајката а потоа и од телото на мајката. Тоа значи дека повторно, плацентата е задолжена да го помогне целиот овој процес. Го храни и го ослободува она што повеќе не е корисно, па затоа се две од големите задачи што треба да се земат предвид.

произведува прогестерон

За време на бременоста, плацентата произведува хормон наречен прогестерон, што е неопходно за одржување на бременоста и подготовка на телото на мајката за породување. Тој е задолжен и за производство на други хормони, како што е хормонот за бременост (HCG), кој значително се зголемува во текот на првите недели и до првиот триместар од бременоста. Но, во плацентата наоѓаме и друго производство на хормони како што е (HPL) кој ќе биде оној што ги стимулира млечните жлезди. Без да заборавиме на естрогенот, кој иако изворот му се јајниците, и плацентата игра основна улога во овој период од бременоста.

плацентата и бременоста

Плацентата го штити нашето малечко од сите видови токсични материи

Речиси е неверојатно, но вистинито. Исто така, делува како заштитна бариера помеѓу фетусот и мајката. За време на бременоста, тоа помага заштита на фетусот од одредени патогени и токсични материи што може да биде штетно за нероденото бебе. Сепак, постои и ризик одредени болести или состојби да влијаат на плацентата, а со тоа и на фетусот. Некои од овие состојби вклучуваат плацента превиа или абрупто (плацентарна абрупција). Но, општо земено, можеме да кажеме дека ја има таа заштитна работа, без разлика што понекогаш не станува 100%.

Сега знаете за што служи плацентата и, како резиме, видовме дека таа е витален орган за време на бременоста што обезбедува храна, кислород и отстранување на отпадот за фетусот. Во прилог на заштита и производство на важни хормони за бременост и породување. Иако е привремено, е од суштинско значење за развој и опстанок на нашето бебе Затоа му должиме многу, иако понекогаш навистина не знаеме се што прави за нас.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.