Зошто децата сакаат да спијат со родителите

Зошто децата сакаат да спијат со родителите

Нема сомнение дека многу од децата сакаат да спијат со своите родители и ние ги знаеме клучевите, им треба таа loveубов, топлина и друштвоНа Затоа што многупати нивниот изговор е стравот од темнината, тие не сакаат да бидат сами или какво било друго извинување за да ги убедат своите родители.

Нема предрасуди или научни студии за да се потврди ако е во ред оставете ги децата да спијат со своите родители. Утврдено е дека многу деца ќе создадат премногу зависност од нивните родители или дека во многу случаи тоа е корисно за иднината на нивното ментално здравје. Можеме само да веруваме дека секое дете е свет и оваа состојба може да ги натера да бидат предмет на каква било определба.

Зошто децата сакаат да спијат со своите родители?

Знаеме дека главната причина е приврзаност и страв да се биде самНа Но, има и родители кои сакаат да спијат со своите деца, тоа е уште еден начин за создаваат важни врски помеѓу двете. Контактот и човечката топлина со нашите ближни луѓе е нешто што е позитивно и тоа е нешто што го сакаме.

Деца до 7 години можат почувствувајте го тој страв од темнината и сакајќи да се чувствувате заштитени, така што нема да сакате да спиете сами. Како недостаток на овој проблем, тие може да страдаат тие стравови со кошмари, што предизвикува тие да го прекинат спиењето на родителите.

Ако го прашате вашиот син, зошто не сакате да спиете сами? Вашиот одговор ќе биде Затоа што не сакам да бидам сам“, Јасно е дека ова скоро секогаш ќе биде вашиот одговор. Стравот или стравот е она што го всадува тој страв и со тоа сака да има заштита на нивните родителиНа Со текот на времето, тие гледаат дека можат да спијат сами, бидејќи навистина ништо не се случува.

Зошто децата сакаат да спијат со родителите

Иако „стравот“ е главната тема како изговор, тие секогаш ќе ве упатуваат на други прашања, како на пр чудовишта или духовиНа За нив, овие суштества секогаш ќе бидат скриени под креветот или во плакарот и ќе излезат кога ќе згасне светлото во нивната соба.

Прашање е за културите каде можете да го видите ко-спиењето со вашите деца природно. Во нашата култура не можеме да направиме мнозинска пресметка, но како општо правило се препорачува да спијат сами. Во Соединетите држави е услов тоа тоа е направено и не е кажано, околу 60% од семејствата спијат со своите деца, дури и ако потоа е табу тема. Јапонија, Норвешка или Шведска се земји каде што децата спијат со своите родители до 5 или 7 години.

Мора да им дадете време на вашите деца ако не сакаат да спијат сами

Бебињата кои веќе наполниле 4 месеци веќе можат да почнат да спијат сами во својата соба, така што природно ја создаваат оваа состојба и немаат таков страв да спијат сами. Да, вистина е дека скоро сите родители налетале дозволете некое од вашите деца спиење цела ноќ во ист кревет, тоа е неспорно. Проблемот доаѓа откако е толку попустлив, бидејќи изговорите можат да станат форма на емотивна уцена. Родителите можат да бидат неколку години дозволувајќи ја таа ситуација бидејќи веруваат дека ако се премногу строги можат да ја попречат среќата на нивното дете.

Зошто децата сакаат да спијат со родителите

Кога децата ќе достигнат возраст каде што може да постои консензус, тоа е тогаш сега можете да ги охрабрите да спијат сами во неговата спална соба. Тоа ќе биде кога родителите види дека тој момент е погоден и дека не предизвикува мешање. Тие дури можат да се согласат со нив за да можат да спијат заедно еднаш неделно.

Ако на родителите не им пречи да спијат со своите деца, тие можат да продолжат да го применуваат овој факт. Но, ако децата кои го попречуваат квалитетот на спиењето на нивните родители или од други и разни причини, тогаш ќе мора земете специјални лекови и барање помогнете на специјалистНа Постојат книги кои исто така помагаат на многу ефикасни методи и се создадени од некои специјалисти за спиење на детето. Сепак, тука ви даваме неколку совети за помогнете му на вашето дете да спие во својата соба.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.