Зошто мојата ќерка тинејџерка многу плаче

Тинејџерската ќерка плаче многу

Ако вашата ќерка тинејџерка плаче многу, треба да обрнете внимание на други знаци што може да покажат дека нешто важно се случува во животот на вашата ќерка. Адолесценцијата е значајна фаза Во животот на секоја личност, тоа е премин од детството кон зрелоста и сè што се случува за тоа време, несомнено ќе ја означи иднината. Секој има спомени од адолесценцијата.

Сеќавања на искуства кои понекогаш биле среќни, убави и ве превезуваат во време на среќа. Но, работите се случуваат и во периодот на адолесценција кои можат да влијаат на животот на никого. Првите loveубовни врски, заедно со првите разочарувања, првите фрустрации во студиите, неизвесноста за иднината или потрагата по соодветно место во светот.

Сето ова може да предизвика емоционални нарушувања кај адолесцентите, некои го изразуваат со лутина, други бараат да го променат тој аспект што не го сакаат, а други плачат. Иако плачењето е физичка потреба, што исто така помага во регулирање на емоциите бидејќи се ослободуваат хормони таа мирна вознемиреност може да биде поврзана со симптом на депресија или други нарушувања.

Мојата ќерка тинејџерка плаче многу. Дали има депресија?

Тинејџерската ќерка плаче многу

Да се ​​процени дали адолесцент може да развива а почетна депресија, потребно е да имате помош од специфичен терапевт. Запаѓањето во искушение да се постави дијагноза од овој калибар без да се подготви е многу честа грешка што ја направиле родителите. Нешто што може доведат до лошо управување со ситуацијата, без разлика дали е реално дека девојчето минува низ депресивна состојба, или не.

Ако вашата ќерка тинејџерка плаче многу и тоа навистина ве загрижува, треба да набудувате други детали за да откриете можни симптоми на предупредување. Покрај тоа што многу плаче, таа се затвора во себе и не сака да споделува време со никого, престана да прави работи што и се допаѓаа порано, ги запоставува студиите и порано не беше така, претрпува промени во нејзината диета или престанува да се грижи за нејзиниот личен изглед.

Сите се предупредувачки симптоми на можна депресија кај адолесцентите, кои мора да бидат проценети и третирани од професионалец. Но, ако вашата ќерка плаче многу и не откриете ништо друго, тоа може да биде начин да ги ослободите сите емоции што може да се случуваат. Од една страна, хормоналните промени се толку брутални што е нормално да плачам без да биде многу јасна за причината.

Од друга страна, уАдолесцент треба да научи да живее со својот нов имиџ, што престанува да биде момче или девојче за да стане иден возрасен. Физиката на девојчињата се менува на очигледен начин, пристигнува првиот период, тие почнуваат да развиваат чувства кон другите луѓе и прифаќајќи го сето тоа што може да биде целосно поразително.

Што да правам?

Односи мајка и ќерка

За да и помогнете на вашата ќерка да ги помине овие тешки моменти, мора да бидете блиски, но да го почитувате сопствениот простор за да не чувствува инвазија. Адолесцентите имаат тенденција да мислат дека родителите сакаат да ги контролираат, дека не ги разбираат и затоа избегнуваат споделување на нивните грижи. П.осигурете се дека вашите деца ќе научат да ви веруваат, воспоставете добра комуникација и избегнувајте да проценувате или да ги омаловажувате нивните чувства.

Кога некое лице, тинејџер во овој случај, страда, последното нешто што им треба е некој да потцени што се случува. Оние типични фрази кои се користат за да се извади железото од материјата, како што се „тоа не е ништо“, „тоа е глупост“, „сигурно ви недостасува“ тие покажуваат неможност да се разбере другата личност, тие покажуваат недостаток на емпатија.

Во овој случај, најдобро е да ја искажете својата поддршка, да го натерате да види дека неговите проблеми се исто така важни за вас и дека не е сам. Иако на почетокот може да се чувствувате неподготвени или сомнителни, бидејќи тоа е исто така нормално чувство на адолесценција, знаејќи дека сте близу ќе го утешите. Таа ќе знае дека може да смета на вас и дека нема да се чувствува оценета, што и да му се случи.

И запомнете, адолесценцијата е тешко и тешко време да се поднесе. Не само за самите деца кои ја живеат оваа транзиција, туку и за целото семејство воопшто. Со loveубов, поддршка и трпеливост, сè оди заедно подобро и соживотот е полесен за секого.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.