Зошто на жените им е жешко за време на бременоста?

Бремена која се обидува да го ублажи топлотниот удар седејќи со вентилаторот

За време на бременоста, температурата на телото на жената се зголемува, што предизвикува топли трепки, потење y тежина и дење и ноќе. Симптомите стануваат поакутни во лето во споредба со постудените сезони.

Во оваа статија ќе знаете зошто жените чувствуваат топлина за време на бременоста, придружните симптоми и како да се ублажи. ние почнавме.

Причини кои објаснуваат зошто жените се чувствуваат топло за време на бременоста

На хормонални промени кои се случуваат кај трудницата генерираат физиолошки промени кои се причинители на топлина во бременоста и се следните:

 • Зголемена базална температура: за време на бременоста на зголемување на нивото на прогестерон предизвикува зголемување на базалната температура (пониска телесна температура измерена во мирување за време на спиењето) на телото на жената. Оттука, мерењето на телесната температура е еден од методите за пресметување на плодните денови за време на менструалниот циклус.
 • Зголемена стапка на метаболизам: на ова се додава дека стапката на метаболизам кај трудниците е повисока, бидејќи на генерација на нов живот Тоа е огромна побарувачка за енергија.

Симптоми кои произлегуваат од топлина за време на бременоста

Илустративен дијаграм за причините за топли бранови за време на бременоста

Жените веќе го забележуваат зголемувањето на телесната температура од првиот триместар од бременоста и најчестите симптоми се:

 • Топли бранови: Тоа е ненадејно и неконтролирано чувство на топлина во телото. Обично се јавува en главата, вратот и градите а неговото времетраење и интензитет се променливи. Тие можат да се појават во секое време, без оглед на надворешната температура, при што е потешко да се справите со ноќните топли бранови бидејќи го попречуваат заспивањето. Доцна во бременоста, може да биде придружена со а чувство на гушење поради угнетувањето кое бебето го врши врз градниот кош и топли бранови можат да станат поинтензивни.
 • синдром на жешки стапала: се манифестира како чувство на печење и болка во стапалата и прстите и се должи на задржување на течности и поврзани проблеми со циркулацијата кои ги компресираат метатарзалните коски. Тоа е непријатност поврзана со топли бранови и топлотни удари.
 • топлотен удар: Тоа е зголемување на телесната температура еднакво или поголемо од 39ºC. Тоа е, тоа е висока температура и претставува ризична ситуација за жената и нејзиното бебе. Се појавува црвенило и сувост на кожата, се зголемува пулсот, се јавуваат главоболки, вртоглавица и повраќање. Ако се откријат овие симптоми, веднаш треба да отидете во собата за итни случаи.

Палијативни мерки на топлина во бременоста

Бремена жена се одмора од својата рутина за пливање

 • Хидратација: одржува правилна хидратација со обилен внес на течности Тоа ќе биде првата мерка што треба да се преземе наспроти топлината за време на бременоста и се препорачува во текот на целата бременост без разлика на тоа. Вода, сокови и инфузии се добра опција.
 • хранење: Неопходно е да се следи внесот на сол бидејќи тоа создава задржување на течности и тоа ги фаворизира симптомите поврзани со топлина во бременоста. Покрај тоа, се препорачува да се зема често овошје и зеленчук бидејќи тие се храна богата со вода и ќе придонесат за правилна хидратација.
 • Лични навики: Избегнувајте бањи со топла вода и наместо тоа користете млака вода во рутините за негување. Навлажнете ја кожата со освежителен гел за трудници. На умерено физичко вежбање Како и пливањето или пилатесот, се препорачува и за ублажување на жештините, а исто така е многу корисно за општото здравје на трудниците, условувајќи ја поволно за моментот на породување.
 • Облека: носат удобна облека  светло обоени и обувки за дишење. Удобноста во овој момент е неопходна.
 • Грижа за животната средина: Грижата за условите на околината помага да се намали чувството на задушување. Во оваа смисла, тоа ќе биде важно чувајте ги просторите проветрени, не е премногу влажен и без силни мириси (што може да предизвика и гадење кај трудниците). Исто така се препорачува избегнувајте топла и влажна средина како џакузи, сауни, арапски бањи итн.
 • Релакс: Одморот е задолжителен за трудницата. На масажи, На јога и медитација Тие се ресурси кои го смируваат стресот поврзан со симптомите поврзани со топлина во бременоста и бебето исто така ќе има корист ако неговата мајка е мирна.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.