Како бебињата дишат во стомакот на трудницата

Како бебињата дишат во стомакот на трудницата

Бебињата имаат многу необичен начин на развој во утробата на мајката. Тие ги имаат истите потреби, во однос на внесот на храна и кислород, но сè уште не го користат дигестивниот или респираторниот систем. Белите дробови ќе се формираат во текот на бременоста, но нема да ги користат додека не се родат, па затоа се преиспитуваме како бебињата дишат во стомакот на трудницата.

Знаеме папочна врвка, но многу пати не знаеме кои функции се манифестираат во утробата на трудницата. Оваа флексибилна цевка го спојува фетусот со плацентата и ќе му помогне да ги добие потребните хранливи материи и кислород. Во следните редови детално објаснуваме како тие функционираат и каква витална важност имаат за развојот на бебето.

Како бебето дише во стомакот на трудницата?

На бебето или фетусот му треба храна и кислород со цел да расте и да се развива. Не можете да го направите тоа како што вообичаено знаеме, но ги земате овие супстанции преку папочната врвца.

Папочната врвца го поврзува бебето со плацентата., чија плацента е исто така поврзана со мајчината матка. Плодот не ги користи белите дробови за да дише, туку тоа го прави преку папочната врвца. Кислородот тече низ папочната вена, за да стигне до срцето и потоа да се дистрибуира низ телото.

После крв без кислород вулве преку папочната врвца до матката, каде повторно е потребен кислород за да се врати кај бебето. Преку овој систем се регулира правилната администрација на кислородот кој е потребен, без да има вишок или било каков вид на заситеност.

Како бебињата дишат во стомакот на трудницата

Функции на папочната врвца

El папочна врвка го поврзува фетусот со плацентата. Тоа е еден вид флексибилен канал кој го храни бебето со кислород и хранливи материи. Има големина од околу 56 см. Неговата форма и функција е дел од развојот на целата бременост, бидејќи преку двете папочни артерии бебето може правилно да се храни.

Белите дробови се формираат за време на бременоста

 • Белите дробови на бебето почнуваат да се развиваат во петтата гестациска недела, каде постепено растат и формираат алвеоли.
 • Помеѓу недели 7 и 16 почнуваат да се формираат бронхијалното дрво и структурите што ги поддржуваат белите дробови (рскавица, крвни садови и мускули).
 • во 13-та недела бебето ќе почне да вдишува мали количини плодова вода и исто така ќе ја исфрли, тоа ќе биде неговата мала фаза на подготовка.
 • Меѓу недела од 17 до 27 бронхиите ќе почнат да се делат на бронхиоли и каде почнуваат да се појавуваат пневмоцити и сурфактант, супстанца која спречува алвеолите да се залепат при вдишување воздух.
 • На недела од 28 до 36 Се појавуваат првите алвеоли кои ќе бидат формализирани заедно со целата белодробна структура до моментот на раѓање.

Белите дробови се последниот орган кој завршува со развојот за време на бременоста. бидејќи папочната врвца без проблем ја заменува својата функција. Бебето живее потопено под водната средина наречена амнионска течност и каде вашите бели дробови ќе се полнат со оваа течност.

Како бебињата дишат во стомакот на трудницата

Прекин на кислород за време на бременоста

За време на бременоста може да дојде до прекин на кислородот. Една од причините може да биде претерано силни контракции или кога има а хиперстимулација на матката. Несоодветната или непропорционална употреба на окситоцин може да игра важна улога, што е причина за овој факт.

За време на бременоста исто така може да создаде прекин на патеката на кислород во плацента, или поради плацента превиа, плацентарна абрупција, вирусни инфекции, анемија или абнормална структура на хемоглобин. Прекинот на кислород преку папочната врвца може да биде една од причините, каде што ќе биде неопходно да се проучи во длабочина зошто се јавува.

Додека не се роди бебето, нема да се случи долгоочекуваното чудо. Додека не помине низ породилниот канал или не се породи со царски рез, носот и устата не се подготвени за отворање и вдишете го воздухот за прв пат. Ова е моментот кога вдишувате воздух и вашите бели дробови ќе се прошират, предизвикувајќи кислородот да се носи низ крвта за да можете да живеете.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.