Капа за лулка: Кога престанува да биде нормално?

Доилка

Капата за лулка е десквамација на кожата на скалпот. вообичаено кај доенчињата. Обично се појавува по првите недели од животот и со соодветна рутина обично исчезнува во рок од еден месец во повеќето случаи. Но, што ако не исчезне? Кога престанува да биде нормално и дали треба да бидеме загрижени за капачето на лулка?

Оние од нас кои живееле со деца сме запознаени со ова себореичен дерматитис толку често кај бебињата Сепак, нивното присуство често ги загрижува оние од вас кои сте нови мајки и тоа е разбирливо! Капачето на лулката може да биде гломазно и може да ве наведе да мислите дека нешто не правите како што треба. Но, не е така! И се надеваме дека знаејќи што е тоа, како е претставено и каква е неговата еволуција може да ви помогне да бидете смирени ако тоа се случи.

Што е капа за лулка?

La себореичен дерматитис Може да се развие кога бебињата се помеѓу 2 недели и 12 месеци и обично прво го зафаќа скалпот. Тоа е она што вообичаено го знаеме како капа за лулка, но дерматитис може да се развие и на лицето, во пределот на пелените, пазувите и другите набори и пукнатини на кожата.

Капак од лулка

Подарува бебе со капа за лулка лушпести области генерално жолтеникава или белузлава на скалпот. Иако естетски се гломазни, не се досадни или болни за бебето. И не е ниту заразна!

Капа за лулка обично испрати сама по себе за неколку недели или месеци кај бебињата. И покрај тоа, не е повредено да се следат некои хигиенски рутини кои можат да помогнат да се забрза процесот, како што е миење на главата на бебето со соодветен шампон и потоа чешлање со мека четка во насока на раст на влакната. Со оваа рутина, малку по малку, вагата ќе се оттргне.

Што се случува ако лушпестата област пукне, исцеди или ја промени бојата? Ако вагата не исчезне по еден месец? Кога капачето за лулка престанува да биде нормално и дали треба да почнете да се грижите?

Кога престанува да биде нормално и дали треба да се грижиме?

Во некои случаи, кожата може да се испука и испушти жолтеникава течност или транспарентен. Ако тоа се случи, важно е да се преземат екстремни мерки на претпазливост, бидејќи ако лезиите се постапуваат без строги хигиенски правила, може да дојде до мала инфекција. За да го избегнете:

 • Не обидувајте се да ги отстраните вагитеs со чешел бидејќи може да ја влошите иритацијата.
 • чувајте ги рацете чистина детето, колку што е можно, а исто така и на твоето.
 • одржувајте ги вашите нокти кратки на детето, за да се минимизира штетата доколку се изгребе.

Во овие случаи, кога има гној во красти, можете да помогнете во подобрување на проблемот со нанесување омекнувачки супстанција. Тие се корисни за негување на сува или атопична кожа, бидејќи омекнуваат и штитат во присуство на секаков вид на егзема (воспаление на кожата) и дерматитис.

На маслиново и бадемово масло Тие се користат во оние случаи на себореичен дерматитис за омекнување на лушпите. Начинот на нивна употреба е едноставен, но важно е да се следат упатствата на лекарот бидејќи не би било погодно да се остави маслото на кожата на бебето подолго отколку што е потребно.

Општо земено, тие се применуваат следејќи ги чекорите подолу:

 1. Нанесете на главата омекнувачката супстанца или масло од малиот и направете многу деликатна масажа.
 2. Престани да глумиш масло за неколку минути или часови, по потреба и по совет на вашиот педијатар.
 3. измијте ја главата на бебето со благ шампон кој не ја суши косата.
 4. чешел со четка многу мека во смисла на раст на косата

Дали вашето дете има капа за лулка што не само што не се подобрува туку се влошува и истекува? Одете кај педијатарот за да ги отстраните сите сомнежи и да избегнете идни проблеми. И не користете стероидни или антифунгални креми кои се издаваат без рецепт или други такви производи, без да ви биде добро на вашиот педијатар.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.