Што се традиционални игри? Неговите придобивки и примери

Традиционални игри

Кој не знае традиционални игри? Тие се оние игри кои останале во многу генерации во текот на детството и на кои многумина од нас се сеќаваат со голема наклонетост. Тие сè уште се играат во многу паркови и училишни дворови и се толку ценети што се надеваме дека ќе продолжат да бидат дел од многу животи.

Мора да бидете дел од таа средина во семејството и општеството каде сè уште можеме да ја спасиме важноста на традиционалните игри. Мора да им ја одразиме на децата важноста на нивната практика бидејќи тоа може да стане неопходност.

Што се традиционални игри?

Тоа се оние игри или рекреативни манифестации типични за секој регион или земја, кои се пренесуваат од генерација на генерација. Нивната социјална интеракција ги прави фундаментален фактор за изградба на нова генерација, дека секое дете забележува дека има забава и каде учи знаења и вредности кои не успеваат да ги набљудуваат, но дека се.

Традиционалните игри денес им се допаѓаат, особено на родителите кои гледаат како технологијата се всадува и постепено го заменува овој тип на социјална интеракција. Дали се сите културно наследство и каде што можете да видите серија на фундаментални придобивки за нејзиниот раст.

Традиционални игри

 • Тие ја поттикнуваат креативноста и имагинацијата. Тие користат неколку едноставни предмети каде што треба да се користат со вештина, па оттука го подобруваат тој дел од забавата заедно со идејата да го подобрат.
 • Тие развиваат социјализација и емпатија. Дружењето со другите деца ги тера да ги почитуваат правилата и да научат да се придржуваат до вредностите. Тие чекаат ред, ги зајакнуваат врските на пријателството и, пред сè, учат да ја контролираат фрустрацијата. Емпатијата исто така игра важна улога, бидејќи тие мора да си помагаат и да ги решаваат конфликтите.
 • Тие го активираат своето тело со физичка активност. Со овие типови на игри тие не можат да престанат да се движат. Во многу од нив мора да скокаат, трчаат, качуваат или какво било движење за кое е потребна умешност. На овој начин тие означуваат начин да го испарат своето тело и да создадат малку спорт што им е толку потребен за нивниот развој.
 • Ја зајакнува самодовербата. Играјќи во групи и со други деца тие секогаш ги вежбаат и ги развиваат сите оние вештини што им се потребни за да бидат самоуверени. На овој начин, тој ќе ја создаде таа самодоверба, нешто суштинско за да може да комуницира во својата иднина и зрелост.

Традиционални игри

важни традиционални игри

Традиционалните игри постојат и се распространети низ целиот свет. Многу е убаво да се види колку од овие игри се повторуваат во многу земји, иако имаат нијанси кои создаваат сопствен бренд на секое место и култура.

Играта на Hopscotch

Се игра скокајќи со една нога на една нога, обидувајќи се да скокне меѓу некои кутии нацртани на подот. Идејата е да ги решите бројките и да не излезете надвор од шкафчињата или да паднете, во спротивно ќе го изгубите редот. На враќање треба да го земе каменот што го фрли на почетокот и ќе продолжи да скока додека не се врати на почетната точка.

Традиционални игри

ножици за карпеста хартија

Се игра во парови, секое дете ќе биде ставено пред другото со едната рака позади, зад грб. Тие ќе пеат „рок, хартија или ножици“ и тие ќе ја нацртаат својата рака што претставува некој од трите предмети. Победникот е оној кој ги добива овие опции:

 • Хартијата победува над каменот затоа што го обвива.
 • Карпата ги тепа ножиците затоа што ја дроби.
 • Ножиците ја тепаат хартијата затоа што ја сече.

Скриеност

Едно од децата го чува и мора бројат на ѕидот да одам да најдам и најдете ги другите деца кои се сокриле. Покрај тоа, тој мора да внимава скриеното дете да не се прикраде и да биде спасено, достигнувајќи го местото каде што му е кажано. Едно од децата што ќе биде откриено ќе биде тоа што повторно ќе брои во следниот круг.

Ова се некои од најчестите традиционални игри, иако всушност има многу повеќе. Можеме да споменеме и некои други како што се играта на столици, мачка и глушец, полицајци и разбојници, скокање со јаже, играње ластик, статуи, трка со човечка количка, љубител на слепец итн.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.