Мојот син е краток: што правам

Дали моето дете е кратко?

Неизбежно е да се замисли какви ќе бидат идните деца што може да пристигнат во одреден момент од животот. Дали ќе изгледа како мене, дали ќе има боја на очи, форма на коса? Ова се прашања за кои е curубопитно да размислите, иако длабоко во себе, најважно е ако имате деца, тие да доаѓаат здрави, силни и високи. Се чини дека висината е синоним за здравје за многу луѓе.

Ова, сепак, нема никаква врска со здравјето и во многу случаи станува неоснована грижа. Иако е логично, затоа што сепак е грижа на родителите кои сакаат своите деца да бидат здрави и силни. Ако сте загрижени дека вашето дете е кратко и сакате да знаете што да правите, ние ви кажуваме што велат специјалистите за тоа.

Како да знам дали моето дете е кратко?

Знајте дали детето е кратко

Споредувањето на вашето дете со други деца, дури и во истото семејство, е најлошиот начин да го пронајдете одговорот на вашите прашања. Нема ништо што бара сите деца родени од исти родители да бидат еднакви, висина или боја на очите, дури ни во однос на физичката сличност. Единствено што можеш да сториш знаејќи дали вашето дете правилно расте, оди во канцеларијата на педијатарот.

Периодичните прегледи се од суштинско значење, бидејќи кај нив педијатрите можат да проверат дали развојот на детето е точен. Перцентили, оние големи странци за сите оние кои немаат деца или мали деца во семејството, се табелите за мерење што се користат за утврдување на просек. Општо правило каде може да се добие резултат на просек помеѓу деца на иста возраст и ист пол.

Перцентилите ги земаат предвид разликите помеѓу децата, бидејќи мора да се земат предвид генетското наследство, семејството, хормоналните, па дури и навиките на животната средина. Но, во просек, можете да откриете дали детето е повеќе или помалку кратко од просекот, што не значи дека тоа е нешто нужно лошо. Имено, Вашето дете може да биде ниско, но не и со лошо здравје.

Да се ​​смета дека детето е кратко и дека тоа може да биде предизвикано од медицински фактор, детето мора да биде под 3-тиот перцентил. Тоа е да се каже, дека предметното дете има висина помала од 97% од децата на негова возраст. Ако тоа се случи, самиот педијатар ќе биде тој што ќе започне да ги спроведува соодветните тестови за да се открие можната причина.

Што можам да направам за да му помогнам на моето дете да расте?

Да се ​​биде краток и да има самодоверба

Нормално е да се грижите за големината на вашето дете, иако во реалноста не можете да направите ништо за да ја промените нејзината физиономија. Може да се осигурате дека имаат добра диета, дека се активно дете и дека уживаат во убав и среќен живот, без оглед на нивната висина. Ова е единственото нешто што треба да го направите во овој поглед, покрај тоа што ќе му помогнете да се сака себеси.

Напорно работете на самодовербата на вашето дете, за да имате добар концепт за себе. Немојте да го научите да се чувствува жал за себе што е понизок, бидејќи тоа може да има сериозни последици во иднина. Дури, можно е на природен начин да заврши дете со просечна висина. Бидејќи фазата на раст поминува низ многу фази и никогаш не знаете до каде можат да одат.

Да се ​​биде повеќе или помалку висок не мора да влијае на другите аспекти на животот. Сепак, да се биде личност со вредности, автономна, независна и еластична, се квалитети што можат да обезбедат голема иднина во животот на вашето дете. Искористете ја оваа околност, која може да биде привремена, да го научите вашето дете да ги почитува сите луѓе подеднакво. Бидејќи да се биде различен не е лошо, сите суштества се и секоја од нашите разлики е она што на крајот нè прави посебни.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.