Детето на мојот партнер не ме прифаќа, што можам да направам?

агресивност на детето

Тешко е да имате врска со некого и да видите дека личноста што ја сакате најмногу на овој свет не ве прифаќа. Можеби затоа што разводот бил трауматичен за него. Можеби премногу се држите до вашиот родител и не сакате некој да се меша. Во секој случај, тоа е тешка ситуација за соочување.

Тешко е дека таквата состојба не влијае на парот, Можеби тоа ќе ви помогне добро да ја анализирате ситуацијата. На крајот на денот, тоа е почеток од кој може да започне секое решение.

Проценете ги околностите на детето и вашиот партнер

Препорачливо е да размислите многу добро за околностите во кои се случило разделбата. Не е исто што станува збор за спогодбен развод, ако ова дете мораше да страда, па дури и да биде сведок на спорови, или за имотот на парот или за нивното старателство. Важно е да разберете колку можеше да му биде тешко.

психолошка казна кај деца

Ако станува збор за спогодбен развод, може да се случи детето да има надеж за помирување. Нормално е да одбиете каква било можност да се случи тоа. Затоа, нормално е дека на почетокот, тој ве отфрла. Но, тоа не значи дека ќе го стори тоа засекогаш.

Комплицирани одвојувања

Ако тоа дете морало да биде сведок на спорови, работите се комплицираат. Каде што има конфликт може да постои можност за принуда или лошо влијание од која било страна. Тоа може да биде одбивање на вашата личност, затоа што поранешниот партнер ја принудува.

Може да биде и затоа што вашиот сопствен партнер не ги извршува работите на разумен начин. И во двата случаи сте повредени, па логично е да реагирате на која било од двете ситуации на најмирен и можен трпелив начин. Брзање со себе може да предизвика повеќе проблеми отколку придобивки.

деца во развод

Ако вашиот партнер не ги сторил работите добро, зборувајте гласно и ставете ги сите можни средства за да ја поправите штетата. Треба да разберете дека тоа е заради вашето дете, не само за вашето. Ако започнете соживот, потребно е да се согласувате. Нема да биде можно да имате добра врска ако вашиот став е негативен или контрапродуктивен.

Ако вашиот поранешен партнер го присилува детето, обидете се со своите постапки да му покажете дека таа личност не е во право. Beе биде многу тешко и ќе мора да имате бесконечно трпеливост, но децата не се глупави, не го потценувајте. Со loveубов и упорност, сè е постигнато. Во случај на сериозен случај, не двоумете се да го пријавите.

Дух на jeубомора

Дека детето е alousубоморно е нешто што може да се случи кога има многу приврзаност кон родителот кој сега е ваш партнер. Тоа може да се случи особено ако вашиот партнер има целосно старателство над детето. Ако тоа дете не сретнало друг татко или мајка, ако не дете на семејство со еден родител, можно е да постои и yубомора.

Passе поминат, прашање е на трпеливост. Тоа е да покажете од ден на ден, дека не крадете theубов на никогоАко не, ќе го дадете и вашето.

Комплицирани возрасти

Постојат одредени возрасти кои се комплицирани затоа што детето, или не толку дете, претрпува многу промени. Прифаќањето на партнерот на неговиот татко или мајка може да биде последната сламка за него. Значи, треба да го разберете и да имате уште повеќе трпеливост со него.

Самоповредување за да се избегне емоционална болка: тинејџерите бараат помош од нас

Запомнете дека не е ваша улога да бидете негова мајка, особено ако тој веќе ги има нејзините. Во случај да ја нема, тој е тој што мора да избере дали ќе ви ја даде или не таа улога. Ако е малолетник, вашиот партнер е одговорен за неговата личност и одлучува за луѓето кои се грижат за него. Дури ако Наметнување од вашиот партнер може да ги влоши работите и да предизвика уште поголемо отфрлање како акт на бунт.

Што можете да направите во врска со тоа?

Најдоброто нешто што можете да направите е почитувајте го што е можно повеќе. Земете ги предвид неговите чувства на одбивност кон вас и обидете се да избегнете што повеќе да го вознемирувате. Така ќе ги заработите нивните почит и приврзаност.

Бакнува родители и ќерка

Имајте детали со него кои секојдневно му покажуваат дека го цените како личност и дека го цените. Тој мора да знае дека сте семејство и дека семејството се грижи и сака едни со други, направете го да разбере со вашиот пример. Можеби не сте го заработиле првиот ден, но најдобрите работи во животот се оние кои се заработуваат тешко.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

3 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Manuel dijo

  Марија, најдов многу добар совет во ситуација што е почеста отколку што изгледа,

 2.   Монте dijo

  Што можам да направам кога по седум години врска со мојот партнер, нивните деца, 29 и 32 години, не ме прифаќаат или сакаа да ме познаат. Тие го покануваат својот татко со присуство на нивната мајка на вечера, и ме боли ова ја влошува мојата врска. Благодарам

 3.   Ивис dijo

  Го имам сопругот и неговите деца од 30 и 34 години, и иако немав врска со разделбата со нивната мајка, тие не се задоволни од моето присуство и секогаш бараат начин да ме изнервираат, понекогаш јас не Не знам како постапувам и понекогаш сакам да се разделиме.