Што ако детето гледа многу телевизија

Што ако детето гледа многу телевизија

Многу технологија се заменува гледање телевизија и Сепак, и двете се уште се проблем кога се консумираат во вишок. Може да се мисли дека проблемите доведуваат до физички проблеми, но присутни се и психолошки проблеми. Што се случува кога детето гледа многу телевизија?

Има многу податоци собрани во последниве години за прекумерната потрошувачка на екраните. Некои деца немаат крај и тоа е обично нивно средство за забава и на многу родители. Важно е да можете да ги знаете сите недостатоци на овие уреди благосостојбата на децата.

Малите деца треба да избегнуваат телевизија и технологија

Деца или бебиња под 18 месеци Тие не треба да консумираат никаков тип на апарати. Има родители кои избираат да ги забавуваат овие малечки со употреба на телевизија или апликации на мобилни телефони или таблети, а многу од нив веќе го користеле пред 4 месечна возраст.

На оваа возраст мозокот е во континуиран напредок и развој и да можеме да ги визуелизираме сликите што ги разбираме, за нив може да станат чудно и без логика. Мозокот на бебињата мора да се развие според она што го гледаат во нивниот сегашен живот, комуницирајте со луѓето и замислете што природно им е претставено. Проблемот не е во гледањето многу телевизија и во можноста да научите одредени работи, туку во сè што не учат природно за гледање телевизија.

Sabemos que има апликации кои подобруваат одредени способности или им помагаат да слушаат релаксирачки звуци или втори јазици, но за многу експерти тоа е сепак „неприроден“ начин и затоа не им е најдобар начин на учење.

Што ако детето гледа многу телевизија

Според некои студии се знае каде е долгорочната штета. Детето може да развие проблеми со говорот, тоа ќе влијае на неговата краткотрајна меморија, а можеби нема ни добри вештини за читање. Ќе ви биде тешко да разберете одредени поими. Можеби и имаат проблеми со вниманието и спиењето.

Што се случува по две години?

Од двегодишна возраст децата можат да гледаат телевизија, но на многу поконтролиран начин. Има образовни програми каде што можат да учат математика, природни ситници, трикови и решавање проблеми, литература или јазици. Бидејќи се забавни програми, полесно е да се научат и ако се придружувани од нивниот татко или мајка, ќе им се допадне многу повеќе. Мора да продолжиме да инсистираме на временското ограничување за да можеме да ја гледаме оваа серија на уреди. Тоа е сепак нешто вештачко и најдобриот начин за учење е природно.

Проблемите кои можат да настанат кога се трошат многу часови телевизија е во зголемување на телесната тежина. Поминување многу часови пред екран ги прескокнувате физичките вежби А тоа им дава моќ е да ги зголемат телесните масти и поголем обем на половината. Прекумерната тежина на крајот може да доведе до проблеми со дебелината и проблеми со срцето.

Што ако детето гледа многу телевизија

Проблемите се јавуваат во прашањата психолошки и емоционални. Децата кои се подготвени да поминат повеќе од два часа пред телевизор може да прикажат а дефицит на внимание на детето, Тие се дури и деца кои се повлекуваат во себе и немаат емпатија. Тие можат да станат многу поинтровертни на долг рок, а каква било емоција да им биде дадена може да биде преголема за нив.

Треба да се напомене дека дури би било неопходно да се ограничи како гледаат телевизија. Тие не треба да визуелизираат прашања кои не се поврзани со нивната возраст. Сцените на секс, дрога, алкохол или дискриминација на раса и пол не се добри. Дури и злоупотреба на рекламирање може да ги поттикне да станат големи консументи на производи кои не им се потребни или да вклучат храна која не е здрава во нивната исхрана.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.