Што е пременопауза и нејзините обилни правила

Што е пременопауза и се што доведува до обилни периоди

La предменопауза Тоа е временски период низ кој жената треба да помине пред менопаузата, што се случува на а драстична хормонална промена и предизвикува некои промени во нејзината менструација. Многу жени страдаат од обилни менструации и за ова ќе анализираме зошто тоа се случува и што да направите за да се справите со тоа на најдобар начин.

Во оваа фаза жената достигнува возраст каде што веќе се надополнува со мала овулација, каде што лачењето на половите хормони (прогестерон и естроген) се менуваат и предизвикуваат Неправилен менструален проток. Тие не се секогаш обилни крварења, кај други жени предизвикуваат високи запирања со периоди без менструација и без големи промени.

Што е пременопауза?

Пременопауза тоа е фаза низ која жената поминува во одредена напредна возраст. Во овој момент нивната репродуктивна возраст опаѓа и почнува да има отсутна менструација. Меѓу другите промени, може да доживеете физички или психолошки промени, како што се анксиозност, депресија или некои промени во расположението.

Можеби ќе имате долг пат до менопаузата, од две до седум години пред 40 и 50 години. Во текот на овој процес може да бидете придружени со многу промени, како што се хормонски дисбаланс, сувост на вагината или ноќно потење. Иако пременопаузата може да се појави на два различни начини кај жените:

 • Жените можат да бидат во долг период до една година без менструација и веќе поминување низ менопауза, едвај чувствува големи промени во неговиот живот.
 • O присутни хормонални промени и промени во текот на овој процес, со обилни правила и во некои случаи дури и болни. До 25% од жените страдаат од овој процес.

Што е пременопауза и се што доведува до обилни периоди

Зошто се јавува нередовна менструација во перименопауза?

Во овој период менструалниот циклус создава трансформација. Ова е затоа што на Нивото на прогестерон и естроген оди нагоре и надолу. Со непочитување на строга шема, јајниците произведуваат неправилна менструација и погрешен ден. Покрај нередовната менструација, може да се појави и интензивно крварење и каде деновите на менструацијата се подолги од 7 дена или повеќе од вообичаеното.

Да се ​​биде блиску до времето на менопауза е кога овулацијата ќе исчезне и затоа во ендометриумот споменатото одлепување нема да се случи без да предизвика менструален тек. Кога имате период од 12 месеци без менструација, веќе можете да го повлечете влезот во менопауза.

Кога има вагинално крварење за време на менопаузата

Една од причините за ова крварење е вагинална атрофија. Тоа е предизвикано откако ќе влезе менопаузата каде што тие се појавуваат од време на време. Тоа се должи на намалувањето на естрогенот во ендометриумот и предизвикува мукозата што ја обложува внатрешноста на матката да стане многу потенка. Оттука се јавува ова крварење.

 • Од друга страна, потребно е да се анализира дали има присуство на миома на матката. Тие се нарекуваат леиомиоми или фиброиди, Неканцерозни израстоци во внатрешноста на матката кои, бидејќи се големи, предизвикуваат карлична болка, запек, проблеми со мокрењето и крварење.
 • El ендометријален полип Тие се бенигни тумори кои растат во ендометриумот и грлото на матката. Неопходно е да мора да ги отстраните за да не предизвика големо крварење.

Што е пременопауза и се што доведува до обилни периоди

 • Ендометритис Тоа е инфекција и воспаление на слузницата на матката, предизвикано од инфекција или сексуално пренослива болест. Вашиот третман ќе зависи од тоа која е причината.
 • Друга причина би била ендометријална хиперплазија, поради прекумерен раст на клетките во слузницата на матката.
 • Други случаи, но помалку веројатни би биле рак на ендометриумот и рак на матката. Станува збор за малигни тумори кои се наоѓаат во овие области и каде што ќе има поспецијален тип на третман.
 • Приемот на некои лекови Тие исто така можат да бидат причина. Оние кои се користат како хормонска терапија за менопауза може да предизвика ова крварење.

Соочени со каков било проблем со овие крварења, треба да отидете на а матичен лекар да се упати на гинеколог. Ќе се направат серија тестови, вклучувајќи трансвагинален ултразвук, хистероскопија за вметнување камера или биопсија на ендометриумот.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.