Што може да јаде 5 месечно бебе

Што може да јаде 5 месечно бебе

Вашето бебе расте а со текот на времето се менува и неговиот начин на развој и неговата фигура. Вашите нови промени вклучуваат и нова диета, како што телото дозволува со текот на времето новото воведување на храна. Кога ќе пристигнете на 5 месеци, важно е да знаете што може да јаде бебето и за тоа ќе разговараме подоцна.

Бебиња од 5 месеци веќе почнуваат да имаат поголема мобилност а вашите горни екстремитети земаат многу повеќе сила. Тој е способен да го подигне своето тело од земја со рацете и тоа го прави да види дека има поголема независност. Нивните стимули и нивните грижи растат, а тоа се зголемува во исто време кога треба да внесете нова храна.

Што може да јаде 5 месечно бебе?

На педијатриски посети, многу е веројатно дека ќе се дадат упатства за воведување на нова храна. Бебето може да биде подготвено на 5 месеци за да се вгради цврста храна како Овошје.

Бебето ќе продолжи да го пие вашето млеко а ако е мајчиното млеко многу подобро. Млечните производи ќе бидат совршено дополнување на вашата нова диета и нема да има проблем да продолжите со мајчиното млеко додека е потребно. Иако СЗО сугерира дека доењето е ексклузивно до шест месеци, нема да има проблем да се достигне многу повеќе од две години, доколку мајката одлучи.

Житарици без глутен тие ќе бидат идеален додаток за дополнување на вашата исхрана. Можете да започнете како каша со тоа што ќе ги вклучите во вашите млечни шутеви. Ќе започне додавање на топка во првите шишиња а како одминуваат деновите ќе се додава уште едно тенџере. Тие ќе се надополнуваат малку по малку додека не ја достигнете количината на житарки што ви требаат по тежина и возраст.

Што може да јаде 5 месечно бебе

Како да се воведе овошјето

Бебето може да почне да јаде овошје и тоа ќе биде што е зрело и во сезона. Она што најдобро можете да го прифатите по препорака ќе бидат бананите, крушите, јаболкото и портокалот. Постојат одредени овошја како што се праска, кајсија или црвено овошје кои не се препорачуваат до 12 месеци.

Овошјето е подобро подгответе ги во каша без додавање на никаков вид шеќер или мед. Идеално е да измешате парче од секој формат на овошје и да го измешате со малку сок од портокал или млеко. Може да се проба со едно овошје и постепено да се вградуваат нови плодови така што постепено разликувајте ги вкусовите.

Можете исто така да направите каши и да се мешате со една топка житарки без глутен. Храната за бебиња е добра опција, но природното овошје е секогаш подобро бидејќи ги нуди многу подобро сите свои влакна и хранливи материи.

Зеленчук и месо на 6 месеци

Ќе се воведе и зеленчук и Тие мора да се сварат и да се пасираат. Со претпазливост се препорачуваат компири, моркови, боранија, тиквички, тикви и праз. Ќе се варат без сол.

Што може да јаде 5 месечно бебе

 

Во Мајките денес ви нудиме неколку креми па можете да се подготвите и со неколку совети како да ги воведете без да го мразите. Можете да видите како да направите а „Крем од тиква и морков“ или „Пире од слатко зеленчук“.

Подоцна и малку по малку ќе си оди воведувајќи малку месо. Идеално е пилешкото, со вградување парче во растителните пиреа. Подоцна ќе се додаде и телешкото, свинското, мисиркиното или јагнешкото за да се исклучат можните алергии.

Ќе се изврши воведување на нови намирници постепено и прогресивно. Вашиот дневен оброк секогаш ќе биде завршен со земање на шише млеко, и формулирани и природни. Храната секогаш е подобро да се зема во форма на пире за да нема гушење, иако има мајки кои ви даваат опција да земете парче ако детето добро работи со него. За да дознаете многу повеќе, можете да прочитате „Како да започнете да го храните бебето без да ја дробите храната.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.