Активности за работа на устен јазик кај децата

Забавни активности за деца

Работете усмен јазик кај децата Тоа е нешто од витално значење за развојот на најмалите. Затоа што јазикот станува неопходно средство за комуникација, за да можат да почнат да ги покажуваат своите чувства, но и да ги разбираат. Затоа, ништо подобро од примена преку низа практични активности.

Бидејќи на сите им е познато дека учењето, ако се прави на забавен начин, нема да изгледа како самото учење, туку како игра. Сите стимуланси што можеме да ги додадеме, и на училиште и дома, ќе бидат добредојдени и многу корисни. Работењето на усниот јазик кај децата е многу едноставно бидејќи имаме многу опции за тоа. Откријте ги!

Изберете книги со слики, но без текст

Во овој случај, ќе ги оставиме текстовите на страна, само за момент. Затоа што она што сакаме да го постигнеме е да започнеме со зголемување на имагинацијата на најмалите. Тоа е еден од основните чекори за да може да се работи на устен јазик. Значи, оваа активност е за гледање на сликите и размислување за совршена приказна за нив. Да навистина, кога ја раскажуваме приказната, мора да користиме гестови како и ономатопеја за да можеме да правиме сè со поголем реализам и дека малите ги стекнуваат овие нови концепти. Уште повеќе, можете да ја раскажете оваа приказна заедно за да ја направите позабавна.

Активности за деца

круг на расадник рими

Ако книгите се една од основните опции, не заостануваат ниту детските песни. Затоа тоа е нешто што моравме да го споменеме. Сите тие имаат зборови кои се повторуваат како и мелодии кои ќе останат снимени и кои со имитација и малите ќе ги повторуваат. Освен што ќе ја стимулираат меморијата, истото ќе го направат и со имагинацијата, па затоа секогаш е одлична идеја. Ќе ги научат и деловите од телото, и како да имитираат одредени звуци итн. Тоа е една од најзабавните активности и со повеќе опции за работа на орален јазик кај децата.

Играта I-I-I-See

Ако големите класици никогаш не пропаднат! Сите ја знаат оваа игра Вео-Вео. Па, мора да се каже дека со него, малите подобро ќе ги запознаат формите на предметите, нивните бои, па дури и со каков тип на буква почнуваат нивните имиња.. Така, тоа веќе ги учи многу повеќе отколку што можевме да замислиме. Секако, кога зборуваме за мали деца, тоа секогаш треба да го правиме многу едноставно, со работи кои тие навистина ги знаат и постепено се зголемуваат во тежина.

Работете усмен јазик кај децата

Учење на буквите

Мора да подготвиме серија кутии или едноставно да ги разграничиме просторите на масата. Целта е да има што повеќе букви од азбуката. Бидејќи оваа игра се состои од поставување низа предмети околу одделението и секое дете избира по еден и потоа го фрла во соодветниот простор. Односно, ако предметот започнува со буквата Б, тие мора да го стават во кутијата што е наменета за таа буква.. Откако ќе го направат тоа, ќе мора да кажат нов збор што ја има истата буква. За да ги препознаат многу подобро и да им биде побрз умот кога размислуваат за нови опции.

Играта за парови

Исто така, уште една од активностите е да се работи на орален јазик кај децата. Во овој случај тоа може да се направи преку серија физички карти или, да се игра онлајн. Се состои од ставање на картичките со лицето надолу и секое дете ќе треба да избере две од нив. Кога се вртите ако се појават два исти, тогаш победникот се прогласува и можете да продолжите да откривате повеќе парови. Но, во спротивно, картите ќе се вратат во положбата со лицето надолу и ќе мора да продолжиме да ги бараме паровите. Се разбира, секогаш кога ќе се открие, децата гласно ќе кажат што рефлектира картичката, било да е тоа храна, животни итн. Тоа е игра на меморија и визуелна брзина.

Погодете која слика е

Мора да ставите слика на главата на играчот, без тој да ја види. тогаш Треба да почнете да поставувате прашања како дали е животно, славна личност итн.. Така што останатите соученици одговараат со да или не додека индициите не ги наведат да го најдат точниот одговор. Бидејќи е точно дека може да стане комплицирано, секогаш можете да помогнете преку мимикрија. Сигурен сум дека ќе им биде многу забавно!


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.