Активности за работа со семејството кај децата

Семејството во детството

За работа со семејството со доенчиња, може да се користат сите видови ресурси со кои децата учат да ги идентификуваат и препознаваат членовите на своето семејство. Иако концептот на семејство е сè поразновиден, бидејќи секој човек ги препознава најважните и најсаканите луѓе како семејство, без разлика дали тие споделуваат крвни врски или не, важно е да ги научиме децата од што навистина се состои семејството.

Надвор од сентиментален концепт, но како форма на социјална конституција. За децата можеби семејството е најблиското јадро, но вреди да се знае дека има луѓе кои го сочинуваат тој круг и покрај тоа што не го делат истото време со сите нив. Со овие активности можете да работите со семејството со доенчиња.

Како да се работи како семејство со доенчиња

Постојат различни ресурси со кои може да се научат децата да ги препознаваат и идентификуваат различните членови на а семејство. Со фотографии од секоја од нив тоа ќе биде најлесниот начин за да го направите тоа и од таму можете да креирате посебни активности како што е следново.

семејно стебло

Семејното стебло е највизуелниот начин за организирање на семејството, со кој децата го гледаат полесно и многу убав начин да ги запомнат сите, вклучително и оние кои повеќе не се таму. Направете фотокопии од секој член посебно и им објаснува на децата дека од заедницата на секој пар произлегуваат деца. Овие деца формираат свои парови и нови деца можат да дојдат од секоја заедница. Со формализирање на семејното стебло, децата разбираат како нивното семејство се создавало низ годините.

Каква е историјата на вашето семејство?

Целта на работата на семејството со доенчиња е тие да можат да препознаат кои се луѓето што го сочинуваат, каква улога има секој во јадрото, какви се односите и роднинските врски, кое е презимето или што е семејното потекло. Работејќи и анализирајќи ги сите овие концепти, децата учат дека со текот на годините луѓето ги менуваат местата, тоа од едно семејство можете да создадете различни и разберат малку повеќе од каде доаѓаат самите.

Кога се работи со семејства кај деца, многу е важно да се инкорпорираат концепти како што се семејства со еден родител, истополови семејства, семејства од различни раси, етнички групи итн. Затоа што малите деца имаат можност да растат во поправеден свет, без дискриминација и со поголем капацитет да сочувствуваат со другите. Не ја пропуштајте можноста да креирајте социјална свест кај децата преку работа со семејството.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.