Немирното бебе ги движи рацете и нозете: дали е тоа нормално?

Немирното бебе ги движи рацете и нозете, дали е тоа нормално?

Ова прашање често се повторува меѓу новите родители, бидејќи тие се изненадени кога нивното бебе почнува да се движи без престан и се прашуваат дали Нормално е вашето претрупан бебе да ги движи рацете и нозете толку постојано.

Кога сте нови за да бидете родители, логично е многу сомнежи и стравови да се појават пред тотално непознати ситуации. Ова се случува најчесто кога го гледаме нашето малечко како прави ненадејни и континуирани движења со рацете и нозете.

Зошто бебињата ги движат рацете и нозете?

бебешки стапала

Нека вашето бебе направи нешто ненадејни движења со екстремитетите, тоа е сосема нормално, од околу 2-3 месеци од животот почнуваат постојано да ги движат и нозете и рацете.

Тие се за рефлексни движења, кои имаат врска со визуелната перцепција. Откако излегол од стомакот на мајка си, каде што бил опкружен со течност и лебдел, сега открива дека може да падне и затоа да не ги прави тие движења.

Со Со текот на времето, околу четири месеци, движењата што ги прават бебињата се покоординирани и помагаат во вежбање и стекнување мускули. Нормално е да ги мрдаат нозете и рацете како луди. Мора да му оставите целосна слобода да се движи, за да стекне сила и координација како што рековме.

Бебето ги движи рацете и нозете додека спие

заспано бебе

Овие движења може да се појават кога бебето спие или кога е будно и возбудено како што видовме, во секој случај ќе објасниме што да правиме.

Во огромното мнозинство на случаи, на Движењата што ги прават бебињата додека спијат се сосема нормални. Уште повеќе, тие дури и не влијаат на вашата состојба на спиење и одмор.

Овие движењата се нарекуваат миоклонус на спиење, односно движења кои детето ги прави неволно рацете и нозете додека спиете. Најчесто се појавуваат во првите недели од животот, не траат повеќе од 20 секунди и имаат тенденција да исчезнуваат по месеци.

Кога да се грижите?

плаче бебе

Има некои ситуации со кои треба да бидеме будни и да внимаваме, бидејќи во некои случаи може да биде потребно и стручно мислење.

Еден од нив е ако вие бебето ги движи рацете и нозете придружени со силен плач. Тоа е симптом дека нешто ве прави да се чувствувате непријатно или чувствувате болка некаде. Мора да внимавате ако добие црвено лице или го заоблени грбот. И пред се, ако престане да прави движења или гестови што ги правел со денови Мора да се земе предвид, и секогаш да има проценка на педијатар.

Како што споменавме, родителите Не треба да се грижите за вашите малечки да бидат немирни и да ги движат рацете и нозете. Ова се најнормалните движења кај бебињата, кога тие се будни и возбудени, тоа се должи на развојот на нивните невролошки и психомоторни системи.

Исто така по излегувањето од утробата на мајка му се е поинаку и открива дека повеќе нема бариера да може да прави движења и преку нив ги истражува границите на своето тело.

Овие движења никогаш не треба да се ограничат, туку напротив, мора да помогнеме да ги промовираме за правилен развој на детето. Со мали активности, бебето може да се стимулира и да ги поттикне оние движења за кои зборувавме и нови.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.