Бебето ме удира. Зошто го прави тоа и што треба да направам?

моето бебе ме удира

Бебињата понекогаш ги удираат, гребеат, па дури и ги гризат своите родители или негуватели. Нејзината цел не е да повреди, туку да го искаже своето несогласување на некој начин. Тие се многу млади и сè уште не можат да изразат со зборови што им се случува.

Често Оваа ситуација е огромна за родителите кои не разбираат зошто нивното дете удира ако никогаш не го удриле.

Зошто удираат бебињата?

Како што стареат бебињата се посвесни за сè околу нив, но сепак не научиле да управуваат со своите емоции. Гневот, фрустрацијата, па дури и радоста лесно можат да ги совладаат, а шмекот е многу честа опција. Удирањето, гризењето или гребењето се гестови кои се дел од нивниот нормален развој и процес на учење.

До каде може да постои намерата?

Бебиња под 12 месеци не им даваат ништо важно на удари или каснувања. Пред се, кога не лоцираме од каде може да дојде овој вид насилство ако никогаш не сте го забележале. Всушност бебињата на оваа возраст ако го прават тоа е затоа што е дел од неговите непредвидливи движења, каде што нема агресивна намерност. Бидејќи не стигнале до јазична комуникација, можеби нивниот најдобар начин да се изразат е преку изразување и комуникација преку други сетила, како вкус, допир, движење, плачење...

Бебиња околу 12 месеци е кога тие можат да се однесуваат вака. Ако нè удрат намерно, тоа е сигурно набљудувајте ја нашата реакција. Затоа што во зависност од нашиот одговор, од витално значење ќе биде како тие можат да продолжат да го хранат ова однесување.

моето бебе ме удира

Од 12 месеци, некои бебиња кои удираат ќе го направат тоа намерно, но без намера да нанесат. Подеднакво тие ќе бараат повик за будење, но со оглед на овој факт, мора да се спроведе некаков вид на корекција. Ниту треба да се земе доволно значење, бидејќи тие се уште не се свесни, но мора да се земе предвид, бидејќи почнуваат да удираат посилно и посилно да гризат.

Од витално значење е да ги научите децата кога се многу постари од не треба да се лепи. Бидејќи се бебиња, тие можат да учат со имитација и нивното однесување ќе започне во зависност од тоа како ние родителите реагираме во стресни ситуации. Ако од многу мали ги натераме да видат дека треба да удираш и да врескаш, тоа ќе биде однесување што ќе го имитираат кога ќе пораснат.

Што треба да направам кога бебето ќе ме удри?

Иако овие ставови се дел од нејзината еволуција, не треба да ги игнорирате. Мора да дејствувате и да се обидете да ги поправите. Така, освен што ќе го поправите самиот чин, ќе го научите и вашето бебе да управува со своите емоции. Сепак, стекнувањето на вештини за контролирање на емоциите е бавно и постепено, така што нема друг избор освен трпеливост.

Нема ништо лошо во корекција на нивното однесување и поставете правила и граници. Покрај тоа, иако можеби не изгледа така, тие навистина им треба бидејќи им помага да го имаат поголема безбедност и регулација. Неговото ограничување ќе се заснова на тоа да не создава антисоцијално однесување на долг рок, бидејќи може да има лични проблеми во иднина.

моето бебе ме удира

Совети за корекција на несакано однесување кај бебињата

 • Останете смирени тоа е прво и најважно. Понекогаш ова е незгодно бидејќи може ненамерно да ве повреди. Силна реакција од ваша страна може да ги зајакне овие видови на однесување кај вашето бебе.
 • Обидете се да се ставите на нивно место. Не е лесно да немате јазик или доволно вештини за да го искажете она што ви се случува.
 • Стави зборови на твојата емоција. Може да кажете нешто како „Знам дека сте многу лути“
 • Барајте можни алтернативи. Ставете го вашето бебе во положба да не може да ве повреди во тој момент додека вие му кажете со сериозен, но максимално смирено тон: Не сакам да ме удирате, вие ме повредите. Потоа обидете се да го свртите вниманието на нешто друго
 • Не го одобрувајте однесувањето, а не бебето. Треба да избегнувате да кажувате фрази како „лош си“, „повеќе не те сакам“ итн.
 • Заборавете на агресивните одговори. Можеби ќе помислите дека со враќање на образот ќе научите дека ве боли и на тој начин повеќе нема да го правите тоа. Ова е тотално невистинито. Викањето или удирањето на бебето (дури и ако е меко) е контрапродуктивно. Конфликтите секогаш мора да се решаваат со зборови. Ако дете е погодено затоа што погодило, нема да разбере.
 • Важно е дека кога сте предизвикани престана да изразува големо НЕ, цврста и одлучна. Мора да бидете сериозни, но не и лути. Визуелизацијата на нашето лице е од суштинско значење, бидејќи тие уште од мали нозе препознаваат какви се нашите гестови. Ако се смееме, тие се смеат; ако сме сериозни и тие ќе бидат.
 • Ако удрил или каснал, да не го врати истиот ефект, бидејќи можете да го земете како игра и да ја користите истата техника одново и одново за забава.
 • ниту смејте се, ниту да го фалат овој тип на однесување.
 • Не тапкајте ги рацете или во устата, бидејќи она што може да изгледа како мала игра, може да го повреди.
 • Детето не треба да се нарекува „лошо“ во присуство на никој, а особено на деца. Нејзиното повторување може да ги натера другите луѓе да веруваат дека така треба да се нарекува и да предизвика таа етикета да биде ставена на неа.

Важно е и родителите и другите членови на семејството или старателите да ги користат истите техники за детето или бебето да не удира или касне. Ако од страна на другите се смеат на нивниот начин на дејствување, тоа може да ги збуни. Затоа што додека некои го караат, други можат да се смеат на неговиот став и тоа може да го вознемири.

моето бебе ме удира

Што може да се направи ако детето удри други деца?

Децата обично кога удираат други деца ова однесување обично се вклопува како специфична прилика Тоа е дел од вашите инстинкти. Меѓутоа, ако ваквото однесување станува вообичаено или агресивно потиснува сè, тогаш треба да го научите да управува со своите емоции.

Како логика, мора да укажеме дека нивното однесување е погрешно, дека е погрешно и дека тоа што го прави не е точно. Ако одговориме агресивно и со малку наклонетост, овие зборови можеби нема да функционираат, секогаш мора да се трудиме да го сториме тоа постои формална комуникација.

Важно е и вие да го препознаете тоа треба да се извините, но тоа ќе зависи од возраста. Нема потреба да навлегуваме во проповеди бидејќи тие никогаш нема да го слушаат тоа, подобро е да внимаваат на пораката кога е точна и детална. И секако, како казна, никогаш не ги удирајте.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.