Бебешки колачиња можете да ги направите дома

бебешки бисквити

Колачињата не треба да бидат прв избор во исхрана на бебе. Всушност, идеалот е да ги нудите само во многу специфични прилики, давајќи им приоритет на другите намирници кои се неопходни за нивниот развој. Но, ако сакате да ги понудите, подобро е да бидат бебешки колачиња како овие што ги предлагаме денес, а можете да ги направите дома.

правење колачиња дома имаме можност да подготвиме поздрави и поинтересни опции од она што можевме да го најдеме во супермаркет. Без шеќер и направени со состојки кои веќе сте ги пробале претходно, тие се најдобрата опција.

Кога и како да им дадете колачиња?

Дали бебињата можат да јадат колачиња? Од шест месеци Бебето може да јаде бисквити се додека состојките што ги сочинуваат претходно се соодветно воведени за да се открие каква било можна алергиска реакција и тие се навикнати на цврста храна.

Колачиња од банана и овесна каша

Колачиња од банана и овесна каша

Дали треба да јадат колачиња? Воопшто не, бебе не треба да јадете колачиња па никогаш не треба да се нудат како прва опција или да заменат нешто толку суштинско како овошјето. Доколку сепак сакате да понудите колачиња, идеално е тие да се домашни како што веќе споменавме претходно.

Бисквитите за бебиња во никој случај не смеат да носат додаден шеќер или замени на овој. Не само затоа што не е здраво, туку затоа што не сме заинтересирани да го навикнеме вашето непце на слатка храна. Покрај тоа, како што веќе споменавме, тие мора да се прават со мека храна која му е позната на детето.

3 рецепти за бебешки колачиња

Какви колачиња можеме да им понудиме на децата од шест месеци? колачиња направени со овошје, путер од јаткасти плодови а мелените бадеми се најинтересни штом ќе внесете јаткасти плодови во исхраната, но има и други опции.

Колачиња од овесна каша од банана

неговата брзо се подготвува удобни за транспорт и во херметички затворени тегли можат да траат до три дена. Децата можат лесно да ги соберат благодарение на нивната груба текстура и тие се вкусни. Дали сакате да ги подготвите? За ова ќе ви требаат следниве состојки:

 • 2 мали банани
 • 1/2 лажиче суштина од ванила
 • Цимет по вкус
 • 1 чаша овесна каша

За да ги подготвите ќе треба само да ги испасирате бананите со вилушка додека не се исчистат со пире и потоа да ги измешате сите состојки. Не го додавајте целиот овес одеднаш, започнете со 3/4 и потоа додадете го потребното за да постигнете тесто што можете да го обликувате. Затоа создадете мали топчиња со големина на орев со раце и ставете ги на плехот за печење претходно обложен со хартија за печење. Со прстите лесно израмнете ги топчињата да бидат дебели приближно 0,5 cm и печете ги на 190ºC 15 минути.

Моите први колачиња од Хуан ЛЛорка

Хуан Љорка има одлични предлози на својата веб-страница за бебиња, како и многу информации за методот BLW. Таму можете да го најдете рецептот моите први колачиња. Некои колачиња направени со база на варено јаболко, мелени бадеми и путер од кикирики. Звучи добро нели?

Моите први колачиња Хуан Љорка

Моите први колачиња Хуан Љорка

За да ги направите, ќе треба само да ја разгледате листата на состојки и сите да ги измешате, прво да го обработите јаболкото со путерот од кикирики и млекото, а потоа да ги додадете циметот и мелените бадеми. Начинот на обработка на колачињата подолу ќе биде многу сличен на оној од претходниот рецепт: од тестото направете топчиња, малку израмнете ги и ставете ги на плех за да се испечат помеѓу 8-12 минути на 180ºC.

Колачиња од банана и путер од кикирики

Овие колачиња се комбинација од претходните две бидејќи комбинираат банана со путер од кикирики. И уште една состојка која ќе ја откриете подолу. Изгледа неверојатно, но да, може да се подготват три колачиња со состојки.

 • две зрели банани
 • Две лажици путер од кикирики (чија единствена состојка е кикирики)
 • 50 грама интегрално брашно (пченица, овес, спел...)

А ако состојките се три, чекорите за правење исто така. Скршете и измешајте Па сите состојки со помош на блендер. Потоа оставете ја смесата да отстои во сад во фрижидер околу 1 час. На крај обликувајте ги колачињата и печете ги 10 минути на 180ºC.

Дали ќе пробате некое од овие колачиња? Иако ги класифициравме како бебешки колачиња, можете да ги пробате и без нив.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.