Еволуција на џагорот на бебето

бебе џагор еволуција

Со неверојатна брзина, се развиваат нови вештини за учење кај децата во првите години од животот. Јасен пример за нив е јазикот, учењето јазичен код кој им помага да комуницираат со возрасните. Но, како се случува еволуцијата на џагорот на бебето.

Фази на развој на гугање на бебето

плаче бебе

Бебиња кои џагорат Тоа е најчестиот начин на кој тие имаат да комуницираат со нивната околина.. Како што веќе знаеме, но повторно нагласуваме, секое дете е различно, односно секое има свое темпо на учење.

Имајќи го предвид она што штотуку го кажавме, нормалниот јазичен развој се фокусира на овие фази.

плачење и воздивнување

Се јавува оваа прва фаза помеѓу 0 и 2 месеци од животот. Бебето ќе го користи својот плач или мали плачења за да комуницира со околината, барање храна, спиење или едноставно непријатност.

долго џагор

Настанува следната фаза помеѓу 3 и 4 месеци од бебето. Комуницирајте преку подолго џагор, додека учи да ги движи усните и јазикот. Најчести звуци се оние што ги слушаме како, га или гу.

Многу позитивно засилување е тоа што луѓето околу него реагираат на овие џагорчиња за да го стимулираат и визуелно и звучно.

прво џагор

Почнува да се појавува околу 5 месеци. Овие џагор ќе звучат исто, односно секогаш ќе звучат употреба на истиот слог, га, ба, ма, итн. Ќе почне да вреска, да реже и да испушта други звуци.

Редупликативно гугање

Се произведуваат повеќе вистински џагор околу шестиот месец. Редупликативно бебешки џагор се однесува на фактот дека ова повторува звук двапати, на пример, ба-ба. Во оваа фаза се развива нивната координација и глас.

Нередупликативно џагор

Оваа фаза се појавува од 8-ми или 9-ти месец од животот, дури и кога бебето ќе почне да ги изговара своите први зборови. Малиот ќе почне произведуваат различни звуци, мешајќи слогови, обидувајќи се да имитира звуци што ги памети или слуша.

еволуција бебе

разбира зборови

Бебето искусете ја оваа фаза помеѓу 10 и 11 месеци. Во оваа фаза се користи разговорно џагор, т.е. почнува да спојува слогови и да формира подолги реченици.

првите зборови

Од последната фаза видовме, говорот почнува да се формира. Едноставни зборови, тие се оние кои малиот ќе ги повтори прогресивно и тие ќе го формираат својот јазик. Во принцип, не повеќе од три или четири збора ќе ги користите за да комуницирате.

Малиот со текот на времето ќе додаде зборови на својот јазик, до степен да може да гради реченици.

до поттикнете го развојот на џагорот, ве советуваме дека од првиот звук што ќе го слушнете дека репродуцира, да одговорите, па ќе му помогнете да создаде врски во мозокот и во развојот на неговиот јазик.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.