Безбедносни совети за капење на бебето под туш

Капењето на бебето под туш е многу посебно искуство, бидејќи ви овозможува да уживате во моментот на интимност и блискост со вашето дете. Од суштинско значење е тоа секогаш имајте ја безбедноста на ум на вашето малечко од првиот момент.

Затоа, во оваа статија ќе ви дадеме неколку практични совети како безбедно и без страв да го капете бебето под туш. прочитај го внимателно, особено ако имате бебе или мало дете.

Што треба да знаете за безбедноста на туширањето со вашето бебе

Не ги пропуштајте сите совети што ќе ви ги дадеме подолу за да го истуширате вашето бебе во мирна, безбедна и пријатна средина. Ќе бидете многу поврзани цело време!

Подгответе го просторот пред да започнете

Пред да го ставите бебето под туш, сакате да бидете сигурни дека имате се што ви треба при рака. На пример: крпи, сапун, шампон и се друго што ќе ви треба за време на капењето под туш. Освен тоа, Важно е температурата на водата да биде соодветна и дека нема опасни предмети во близина на тушот.

Бебе ужива во туширање и безбедно

Користете детско седиште за капење

Ако вашето бебе е многу мало или сè уште не се чувствува безбедно, се препорачува тоа користете детско седиште за капење. Овие седишта се поставени на дното на тушот и имаат нелизгачка основа и потпирач за грб кој го држи бебето во исправена положба. На овој начин ќе можете да го капете бебето со слободни раце и без да ризикувате да падне или да се лизне.

Држете го бебето цврсто

Ако одлучите да го капете вашето бебе без посебно седиште, не заборавајте да го држите цврсто вашето бебе во секое време. Ставете ја раката на нејзиниот грб и уште еден во неговиот Cabeza, за да бидете сигурни дека е безбедно прицврстен додека се пените и плакнете. Никогаш не го оставајте сам под туш, дури ни за момент.

Избегнувајте производи со силни мириси

Бебињата имаат многу нежна кожа. затоа е важно да избегнувате користење на производи со силни мириси или кои содржат иритирачки состојки. Наместо тоа, изберете благи сапуни и шампони специфични за бебето. Задолжително добро исплакнете ги за да избегнете иритација.

Чувајте го тушот на соодветна температура

Температурата на водата е клучна за безбедно и пријатно капење на бебето. Погрижете се водата да не е премногу топла или премногу ладна. Тестирајте ја температурата на водата пред да го ставите бебето под туш. добра температура Тоа е околу 36ºC.

Користете производи што не се лизгаат

За да спречите лизгање и паѓање, препорачливо е да користите производи што не се лизгаат на подот за туширање. Ова може да биде во форма на специјални душеци или налепници кои се ставаат на подот. На овој начин и вие и бебето можете да уживате во безбедно и без ризик бања.

Бидете внимателни кога го сушите бебето

Откако ќе завршите со капењето на бебето, важно е внимателно да го исушите за да избегнете иритација или инфекции на кожата. Користете мека крпа и внимателно исушете ја секоја набора на кожата. Тоа е исто така важно исушете ја косата и внимавајте да не е влажна.

Користете сунѓер и благ сапун

Важно е да изберете мек бебешки сунѓер и сапун. Изберете сапун без мирис и без боја за да избегнете иритација на кожата. Секогаш внимавајте добро да го исплакнете сапунот за да не остане остаток на дермисот на малото.

Внимавајте на температурата на водата

Важно е да бидете сигурни дека температурата на водата е во безбеден опсег за бебињата. Запомнете дека температурата на водата треба да биде помеѓу 36°C и 38°C. Користете термометар за да ја измерите температурата на водата и прилагодете ја доколку е потребно.

Безбедност за туширање за бебиња

Држете ја едната рака на бебето во секое време

Обидете се постојано да ја држите едната рака на бебето додека го капете под туш. Ова осигурува дека нема да се лизнете или паднете. Користете ја другата рака за да го измиете бебето и да ги имате при рака сите потребни залихи за да не морате да го оставате бебето само.

Цврсто го држи бебето кога го вади од туш

Откако ќе завршите со капењето на бебето, држете го цврсто кога ќе го извадите од туш. Завиткајте го бебето во мека крпа и исушете го пред да го однесете во друга просторија за да го облечете.

Чувајте рутина

Бебињата се чувствуваат сигурно и удобно кога имаат воспоставена рутина. Капењето треба да биде редовен дел од рутината на бебето и да се прави секој ден во исто време ако е можно.

Следејќи ги овие совети,можете да го направите капењето на вашето бебе под туш безбедно искуство и убаво и за двајцата. Како што вашето бебе расте и станува поактивно, можете да го прилагодите начинот на кој го капете за да ги задоволите неговите променливи потреби. уживајте во време за капење со вашето малечко!

Како да направите време без стрес за вашето бебе

Капењето на бебето под туш е активност која може да биде многу пријатна и за бебето и за родителите. Но, и покрај тоа што е вообичаена задача, важно е да се земат предвид некои совети за да се спречи тоа да стане стресно време.

Производи за чистење

Кога го капете вашето бебе под туш, важно е да се осигурате дека употребените средства за чистење се безбедни и соодветни за нивната нежна кожа. Како што споменавме претходно, потребно е да се користи благ сапун дизајниран специјално за бебиња и избегнувајте да користите производи со додадени мириси или бои, бидејќи тие можат да ја иритираат кожата на бебето.

Исто така, важно е да се осигурате дека производите за чистење не доаѓаат во допир со очите на бебето.. Можете да користите крпа или влажна крпа за чистење на лицето наместо директно нанесување на сапунот.

Зафат и потпора во садот за туширање

За да не се чувствува вашето бебе нестабилно, кога ќе го капете под туш, погрижете се да се чувствува поддржано. Освен што имате додаток за негово седење или лежење, не заборавајте да го држите постојано со една од вашите раце и чувствувајте се безбедно и поврзано покрај вас во секое време.

Ако вашиот туш има лизгава површина, не заборавајте да поставите подлога што не се лизга на дното на тушот за да спречите лизгање и паѓање. Исто така, погрижете се да имате пристап до сите залихи што ќе ви требаат пред да започнете со капењето, за никогаш да не морате да го оставате вашето бебе без надзор.

Запомнете некои важни аспекти

Покрај советите споменати погоре, има уште неколку размислувања што треба да ги имате на ум кога го капете вашето бебе под туш. На пример, погрижете се во секое време да не го оставате бебето само под туш и бидете внимателни кога го кревате и излегувате од туш. за да избегнете повреди на грбот.

Исто така, важно е да се напомене дека не е неопходно да се капе бебето секој ден. Всушност, премногу често капејќи го може да ги отстрани природните масла од кожата на бебето и нека се исуши.

Момент на поврзување со вашето бебе

Капењето под туш не е само време да се уверите дека бебето е чисто и свежо, туку и можност за поврзување и зајакнување на емотивната врска помеѓу бебето и личноста која го капе. Овој момент може да биде многу значаен и посебен за бебето, бидејќи ви дава можност да се чувствувате безбедно, удобно и згрижено.

бебе после туширање

Физички контакт и грижа

Физички контакт и добиено внимание за време на капењето се неопходни за емоционалниот развој на бебето. Редовниот физички контакт помеѓу родителите и децата во првите години од животот може да има позитивно влијание врз когнитивниот и емоционалниот развој на детето, како и врз способноста за управување со стресот во иднина.

релаксација и уживање

Исто така и бањата под туш може да биде можност за родителите да се опуштат и уживаат време со вашето бебе. Важно е тие да се чувствуваат удобно и безбедно во текот на процесот за да можат да се фокусираат на интеракција и уживање во моментот со своето малечко.

разговарајте со вашето бебе

Важно е да се создаде мирна и опуштена средина за време на капење под туш. Може да се вклучи мека музика или слабо осветлување за да се создаде пријатна и пријатна атмосфера. Освен тоа, родителите можат да го искористат ова време за да пеат, разговараат и играат со бебето, што може да поттикне рана комуникација и развој на јазикот.

Секое бебе е свет

Запомнете дека секое бебе е различно и вашето може да има свои потреби и преференции кога се капе под туш. Некои бебиња може да уживаат во чувството на вода што тече по нивната кожа, додека други може да се чувствуваат непријатно или небезбедно.. Неопходно е да се обрне внимание на знаците на бебето и погрижете се да се чувствувате добро во секое време.

Затоа, капењето под туш не е само неопходна активност за одржување на хигиената на бебето, туку и можност за поврзување и зајакнување на емотивната врска помеѓу вас и вашето бебе, во случај вие да сте личноста што го капе вообичаено. Со создавање мирна и опуштена средина, родителите можат да уживаат во овој посебен момент со своето бебе и да го промовираат нивниот емоционален и когнитивен развој.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.