Биохемиска бременост Што е тоа и како се произведува?

Биохемиска бременост Што е тоа и како се произведува?

Многу жени со одредена сексуална активност и чекаат потомок можат да се најдат со биохемиска бременост. Едвај успеа да управува со сите хемиски процеси во бременоста, кога има ненадејно крварење со можен абортус. Тоа е таканаречениот феномен биохемиска бременост каде што ќе разговараме за тоа како се нивните симптоми, дијагноза и причини.

Биохемиската бременост обично не нуди многу симптоми за да има таква последица. Дури и кога ќе се случи, ако жената не била свесна дека е бремена Тој не знае дека се случил таков настан. Да, има низа настани кои можат да понудат некои индиции и кои ги детализираме подолу.

Симптоми на микро или биохемиски абортус

Биохемиската бременост се јавува со абортус или гестациско губење. Жената има крварење и може да погреши како менструација. Кога ќе се случи, тешко е да се открие дали настанал поради абортус, освен ако жената веќе не знаела за тоа преку тест за бременост.

Кога е направен таков тест и дал позитивен резултат, тоа е затоа што количината на бета-hCG се позитивни, но кога после крварењето и со уште еден тест, резултатот станува негативен, бидејќи овие нивоа драстично се намалени. Симптомите што може да ги прикаже жената со микроабортус се обично:

 • Un крварење вагинален многу светло црвена боја.
 • Абдоминална болка слична на правилото, може да биде придружена со колика и силна болка.
 • мали контракции и болки бубрезите или грбот.
 • Исфрлање на згрутчување.

Биохемиска бременост Што е тоа и како се произведува?

Зошто настанува биохемиска бременост?

Биохемиската бременост е тешко да се предвиди. Таков абортус се случи и толку брзо што немаше време да се открие таква бременост со ниеден ултразвук. Дури и ембрионските остатоци се исфрлаат заедно со крварењето а не се анализираат. Може да се појават објаснувања за таков факт:

 • Ембрион кој не стигнал до таков крај бидејќи имало генетски промени по нејзиното оплодување.
 • Од генетски проблеми од јајце клетката или спермата.
 • Ако јајце клетката или сперматозоидот не се квалитетни, тоа може да биде последица на нездрав живот на еден од родителите, како алкохол, пушење, стрес итн.
 • на имплантација на јајце клетка надвор од матката.
 • Од хормонски проблеми или од некој тип на инфекција, како што се кламидија или сифилис.
 • Напредна возраст на мајката, бидејќи од 35-та година започнува ризикот од претрпување биохемиска бременост.

Биохемиска бременост Што е тоа и како се произведува?

Биохемиска бременост со ин витро оплодување

Друга причина може да биде ин витро оплодување (ИВФ), бидејќи таквиот процес е ризичен и може да има свои последици. Оваа постапка се состои од извлекување на јајниците и оплоди ги со сперма. Кога ќе се случи спојувањето, оплодената јајце клетка се пренесува во матката.

По околу 14 дена може да се анализира ако има таква имплантација со тест на крвта, ако не се открие таква бременост можно е да настанала биохемиска бременост.

Што се случува по биохемиска бременост?

Точната биохемиска бременост не е алармен знак и за ова нема да има посебен третман. Меѓутоа, кога има бројни абортуси по ред, можно е лекарот да утврди дека мора да се направат тестови за да може да се доближи до причините што го предизвикуваат. Ако причината се должи на некој вид инфекција, ќе се администрираат антибиотици за да се излечи делот што ја предизвикува.

По абортусот, може да има прашања за тоа дали плодноста на жената ќе продолжи и колку долго може да чека пред да може повторно да се обиде. Биохемиската бременост не ги намалува шансите за повторно обид, па може да биде совршено зачнато. Специјалистот секогаш ќе препорача да водите здрав живот, да вежбате редовно, да се храните здраво и да ја држите подалеку секоја стресна ситуација.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.