Болка во јамата на желудникот за време на бременоста

Болка во јамата на желудникот за време на бременоста

Бременоста е прекрасен процес, но понекогаш има мали неуспеси кои мора да се решат. Тоа се случува со болка во јамата на желудникот за време на бременоста, Тоа е факт кој не се случува кај сите жени, но најчесто е многу чест.

ова болка Може да се појави во вториот триместар, а почеста е во третиот, со голема дневна горушица или горушица која обично е доста досадна. Тоа може да се должи на различни фактори, а најчеста причина е притисокот на матката кон желудникот. Сепак, ќе анализираме зошто се случува и како да го избегнете во најголема можна мера.

Зошто се јавува болка во јамата на желудникот за време на бременоста?

Причините се расфрлани, иако не сите од оние што ги анализираме можеби се посочени. За време на бременоста постои голема различни хормони, обично прогестерон. Неговата функција е да ги релаксира мускулите, влијаејќи на гастроинтестиналниот дел и забавувајќи го неговиот транзит. Поради овој факт, варењето бара време да започне и предизвикува содржината на желудникот да се врати во устата на желудникот, поради што се чувствува иритација, па дури и воспаление, тоа е таканаречениот гастричен рефлукс.

 • За време на варењето може да предизвикаат а зголемени гасови и запек. Овој процес предизвикува поголем притисок врз матката и цревата и ја влошува болката, особено во јамата на желудникот. Подоцна ќе посочиме која храна е корисна, а која контрапродуктивна.
 • Растот на бебето и матката тоа е нешто неизбежно и го тера целиот систем да се прилагоди во капацитетот, предизвикувајќи абдоминалните органи да попуштат и да се компресираат, предизвикувајќи ја оваа непријатност.
 • Во третиот триместар се присутни и некои контракции, тие се нарекуваат породилни болки и укажуваат на тоа дека завршувањето на трудот е во својот последен потег.

Болка во јамата на желудникот за време на бременоста

Мерки за смирување на болката во јамата на желудникот

Некои мерки што ги обезбедуваме може да ја ублажат оваа непријатност. Мора да го имате на ум овој тип на совет за да знаете кој метод најдобро функционира за да можете да го примените.

 • Храната е најважна работа бидејќи има храна која може да го попречи варењето. Мора да се храните здраво, но и да имате на ум да избегнувате некој вид на храна. Сосот од цитрус и домати може да предизвика многу киселост, зачините се исто така контрапродуктивни, а некои зеленчуци како зелката и карфиолот можат да бидат многу гасовити.
 • Избегнувајте легнување после јадење. Ако тоа е она што најмногу го сакате, можете да легнете до половина. Треба да почекате најмалку 2 часа за да легнете, бидејќи ако го направите тоа пред да го фаворизирате гастроезофагеалниот рефлукс.
 • Не консумирајте газирани пијалоци, кафе, чај, чоколадо или храна богата со масти, бидејќи го одложуваат варењето и го отежнуваат.

Болка во јамата на желудникот за време на бременоста

 • мора јадете мали количини храна и добро џвакајте ја храната, прекумерното јадење не е добро, ниту пак дејството на полнење на целиот стомак. Многу е добро да се пие многу вода, но помеѓу оброците. Не е добро да пиете многу течности додека јадете за да не го наполните стомакот толку брзо. Мора да пиете мали голтки за да избегнете горушица и гадење.

Овие типови мерки секогаш ќе им помогнат на симптомите, но доколку горењето продолжи, препорачливо е да се обратите кај лекар и да препишете некој вид на специфичен лек.

Периодна болка во бременоста и третиот триместар
Поврзана статија:
Периодна болка во бременоста и третиот триместар      

Храна што може да се земе за да се избегне болка

Некои од овие намирници се корисни за помагање на варењето и треба да бидат вклучени во исхраната за да се избегнат стомачни болки. Земете овес го помага варењето и киселоста, а може да се земе со додавање на лажица овесна каша во чаша вода и земање наутро и навечер.

Lна млеко тој е и дигестивен и можете да пиете чаша млеко пред спиење, за да избегнете горушица додека спиете. Друга храна која го помага варењето е краставица и папаја. Исто така, на manzana Помага поради природниот антацид, погодно е да се зема едно парче дневно.

La камилица Во инфузијата отсекогаш бил добар сојузник, отсекогаш бил дигестивен. Можете да ставите една лажица камилица во шолја зовриена вода и да ја земате после јадење.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.