Чешање брадавица

бремена жена со чешање на дојката

Кога жената ќе остане бремена, може да има многу непријатности, од гадење наутро, до грчеви или болка во грбот и нозете, но исто така може да добиете вистински чешави брадавици. Градите и брадавиците почнуваат да се трансформираат за доење, градите стануваат поголеми, а брадавиците со ареоли се поголеми и потемни во боја.

Како градите многу растат, кожата во оваа област, која е прилично чувствителна, се шири и може да предизвика досадно и премногу континуирано чешање. Еден од начините да го решите и да не чешате многу е да ги хидрирате градите и брадавиците до максимум.

На пазарот има неколку креми кои можете да ги ставите на брадавиците секогаш кога ќе почувствувате чешање. Тие се достапни преку шалтер и можете да ги најдете во аптека. Не грижете се за состојките кои вообичаено не се штетни, но ако сакате да бидете помирни секогаш можете да побарате совет од вашиот лекар.

исто така, има навлажнувачки креми (лосиони за тело) со витамин Е што се многу добри за нанесување веднаш по туширање затоа што ќе ви помогне да имате пофлексибилна кожа и со тоа да спречите кожата да се повлече премногу и да ве чеша. Исто така е многу важно да избегнете употреба на иритирачки ткаенини, како што се мешавини од волна или текстура.

бремена жена со чешање на брадавицата

Но, ако во кое било време забележите дека започнувате во брадавиците или во градите има осип а исто така имате болка во едната брадавица или и во двете, тогаш ќе мора веднаш да одите кај вашиот лекар бидејќи тоа може да биде инфекција или интрадуктален папилом (кој, иако не е канцероген, мора да се лекува). Во други прилики, ако брадавицата лачи темна или крвава течност, тоа може да биде знак на рак, затоа е многу важно веднаш да се обратите на лекар при најмал знак. Подобро е да се спречи!

Но, за да можете да разберете малку повеќе на оваа тема, сакам да навлезам во чешање на брадавиците за време на бременоста.

Хидрирајте го цревото за време на бременоста
Поврзана статија:
Нега на тело што треба да ја имате за време на бременоста

Чешање во градите во бременоста

Ако сте бремени, ќе сфатите дека имате многу промени во вашето тело. Може да се чувствувате многу возбудено затоа што ќе бидете мајка, но некои симптоми на бременост може да бидат прилично непријатни ... и ова е реалност што не ја кажуваат сите, но низ која поминуваат сите бремени жени.

Еден од симптомите е оној што го третираме денес, брадавици што чешаат за време на бременоста. Ова е симптом што може да ве извести дека сте бремени или дека се влошува како што напредува вашата состојба. Ако ви се случи ова, нормално е да сакате да знаете зошто се случува и како да го лекувате овој привремен непријатност.

Зошто брадавиците чешаат за време на бременоста?

Чешање на брадавиците за време на бременоста може да биде од многу причини, но најважно е поради промената на нивото на хормоните за време на бременоста. Покрај чешање, може да почувствувате и дека брадавиците ве болат, имате чувство на тежина во градите, па дури и брадавиците се шират и почнуваат да растат.

Ова се случува затоа што за време на бременоста зголемен проток на крв во градите а брадавиците можат да ве болат затоа што се почувствителни од зголемувањето на хормоните. Исто така е можно откако ќе ги допрете или стимулирате за време на сексуален однос, да почувствувате мало трнење.

бремена жена со чешање на брадавиците

Чешање на брадавицата е многу чест проблем

Чешање на брадавиците на градите е многу чест проблем за време на бременоста. Може да забележите дека брадавиците одеднаш почнуваат да се чешаат, а тоа може да се случи дури и ако сте во јавност (нешто што може да предизвика многу непријатна ситуација, особено ако имате желба да гребете).

Вашите брадавици растат и се зголемуваат за да се подготват за да можете да го доите вашето бебе откако ќе се роди. Дури е веројатно дека почнувате да гледате како се појавуваат првите стрии во пределот на градниот кош.

Кога ќе стигнете до крајот на бременоста, вашите гради можат да бидат многу поголеми од онаа на која сте навикнале досега и чешањето може да стане навистина досадно. Бидејќи кожата се протега во други области на телото, може да забележите чешање и во други области.

маститис
Поврзана статија:
Пукнатини во брадавицата. Не дозволувајте да стават крај на доењето!

Како да се справите со брадавиците со чешање за време на бременоста

Но, не е сè лоша вест, треба да знаете дека постојат трикови, така што чешањето не ве вознемирува толку многу, целото олеснување што може да го добиете ќе биде добредојдено. Доколку сакате да постигнете добри резултати, ќе мора да ги вклучите следниве совети за да имате цело време здрава и здрава кожа.

 • Користете добар лосион. Не штеди на инвестиции во лосион кој содржи витамин Е или алое вера. Бидете сигурни дека не користите крем или лосион што содржи алкохол или каков било мирис бидејќи може сериозно да ја иритира кожата. Хемикалиите не се добри за вашето тело и можат да ја исушат кожата. Користете дневен лосион како дел од вашите рутини за убавина.
 • Користете хидратантна крема. Најдобро време да ја набавите вашата хидратантна крема е веднаш откако ќе излезете од бања или туш. На овој начин, ќе можете да ја држите влагата во вашата кожа подолго. Хидратантна крема можете да користите и кога ќе се облечете наутро и непосредно пред спиење, така што кожата и брадавиците ќе ги имате добро хидрирани.
 • Од време на време користете малку вазелин од нафта. Ако забележите дека брадавиците не се доволно меки и чешаат, можете да користите малку вазелин за да додадете дополнителна влага. Haveе мора да ги масирате брадавиците со вазелин неколку пати на ден, така ќе имате помеки брадавици и помалку ќе ве чешаат.
 • Избегнувајте сапуни кои содржат груби хемикалии или парфеми. За време на бременоста, вашата кожа ќе биде почувствителна, затоа ќе мора да користите детергенти без парфеми и да користите сапуни за деликатна кожа и за вашата облека и да ги нанесувате директно на телото.

Кои се вашите трикови за ублажување на брадавица со чешање за време на бременост?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

14 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   carla dijo

  Здраво!! Имам многу брадавици со чешање Имам задоцнување од 8 дена, направив два теста, но тоа ми дава негативно, не знам што да мислам затоа што ги имам сите симптоми на бременост, ми треба помош! 1

  1.    Асен Хименез dijo

   Здраво Карла, подобро да провериш со вашиот лекар. Среќа!

 2.   Claudia dijo

  Здраво, задоцнив 4 дена. Имав 4 дена крварење многу малку од ... кафеава боја и со многу благи грчеви ... многу ми се спие ..
  Ме чешаат брадавиците ... тие мислат дека сум бремена

 3.   laura dijo

  Здраво, јас сум малку преокупада имам задоцнување од 7 дена направив тест со 3 дена задоцнување што се врати негативно и имам 3 дена многу црвено и малку светло празнење, имам симптоми како кога ќе станам од седење ја поминува главата насекаде и болка во јајниците и сега започна со чешање во брадавиците. Дали тоа може да биде причина за бременост? Вие го барате мојот партнер и јас и имате повеќе незаштитени врски.

 4.   ангел dijo

  Ви благодариме за информацијата, секогаш се пребарува во Гугл и тоа е Бкн кога ќе најдете решенија, мојата девојка е бремена 4 месеци и има чешање, па ќе пробаме некој од кремите.
  Ви благодариме за информацијата

 5.   Вивиана dijo

  Здраво. Никогаш не сум помислил дека бременоста може да биде толку непријатна, па дури и неподнослива. Не спијам ноќе во ГРЕ вознемиреност и многу пати морам да одам во тоалет; Брадавиците неподносливо ме чешаат иако користам креми после капење, градите ме болат до тој степен што не ме пуштаат да спијам, имам мачнини неколку пати на ден и тој тешко толерира никаква храна, а најлошото е што треба да работам. Ми преостанува само еден месец и престанувам да работам додека бебето не наполни неколку години, но сега морам да го сторам тоа за да завршам некои работи пред да заминам (и да ја сменам земјата) и вистината е дека не можам многу и ништо затоа што Јас сум навистина лош. И поминаа само 7 недели! Јас навистина не знам како ќе можам да издржам уште 8 месеци вака.

 6.   Џунгла dijo

  Здраво Тие живееја! На почетокот бев исто како тебе, не можев да уживам во бременоста затоа што се чувствував многу лошо ... Но, по 10 недели или така мина гадењето, сè уште имам вртоглавица, одвратност и ми е тешко да спијам затоа што одам до тоалет, и јас ме чешаат градите, но јас сум многу подобар отколку на почетокот. Јас веќе имам 14 недели и почнувам да уживам во тоа (веќе имам малку стомак) и не плачам толку. Затоа, смирете се, сите тие вознемирувања сигурно ќе исчезнат и ќе можете да уживате носејќи го бебето на стомак. Но, почетокот страдав! Мислев дека ќе биде вака цело време, веќе сакав да се убијам хахахаха

 7.   ирма dijo

  Здраво пред неколку дена имам болки во градите, чешање танго и се чувствувам како отечен стомак со малку каснувања, правилото за мама сè уште не се појавило, но ова никогаш не ми се случило, ќе ми помогне

  1.    Марија Хозе Ролдан dijo

   Здраво Ирма, ако сметаш дека не е нормално, одете кај вашиот лекар. Поздрав!

 8.   Сандра dijo

  Здраво, бремена сум 5 месеци и би сакала да ми дадат некој лек за градите, ми даваат многу храна, не знам што да правам.

 9.   Татјана dijo

  Најубавото нешто во врска со мајчинството е чувството на движење на вашето бебе.Не знаев дека сум бремена бидејќи страдав од полицистични јајници и менструацијата ми беше многу неправилна. И кога ќе дознаам дека срцето ми е, радост за да уживаш во бременоста затоа што тоа е најубавата работа во животот, јас веќе имам 7 месеци, кои беа прекрасни. Има непријатности, да, но задоволството да се биде мајка е уникатно и ве тера да ги заборавите сите нервози.Среќно и бакнежи на сите?

 10.   Среќа dijo

  Здраво, имам 38 години, опериран сум 9 години и имам многу чешање во градите. Може да бидам бремена ако сум, би му била најблагодарната жена на Бога за оваа бременост

 11.   МАРИЈА ГУАДАЛУПЕ МАГАÑА AАИМЕ dijo

  ЗДРАВО ДОБРИ ПОПЛАГО КОИ СЕ МО PНОСТИ КОИ СЕ ОСТАВУВАМ БРЕМЕНО, АКО СЕ ОПЕРАТИРАМ 10 ГОДИНИ, МО PНО Е ДА СЕ ОБЕДААМ БРЕМЕНИ И КОИ ВОЗАСТИ ДА СЕ ОБЈАВАМ

 12.   ана лаура флорес dijo

  Не ме испушти од 18 месеци, мислиш дека сум бремена?