Бронхитис за време на бременоста: Како да се надмине

Womanена со слуз

 Бронхитисот за време на бременоста е доста чест. Се состои од а воспаление на бронхијалните цевки што го отежнува влегувањето на воздухот и затоа кислородот во белите дробови.

Се појавува одеднаш и трае околу три недели. Најчесто, причината за овие бронхитис е а настинка или лошо излечен грип. Обично има вирусно потекло, но понекогаш може да се должи на бактерии.

Симптоми на бронхитис за време на бременоста

 • Главниот симптом е сува кашлица и упорно што се интензивира кога лежи во кревет и кога доаѓа во контакт со ладен воздух или опкружени со чад. Оваа кашлица трае до десет дена И, во некои случаи може да трае неколку недели.
 • Назална конгестија.
 • Безбојна слуз во случаи на вирусен бронхитис. Дебела жолто / зелена слуз ако има бактериско потекло.
 • Може да даде треска.
 • Чувство на притисок во градите и гушење.
 • Присуство на отежнато дишење или „свиркање“ при дишење.
 • Тешкотии при дишење особено за време на физичка активност, дури и ако е блага.
 • Чувство на замор и општа малаксаност.
 • Губење на апетит

Дали бронхитисот може да влијае на фетусот?

Не грижете се, бронхитисот може да му наштети само на здравјето на вашето бебе во многу сериозни случаи и / или ако не се третира правилно.

Да, поделикатно е кога зборуваме за жени кои страдаат од хронично заболување како што е астмата. Овие случаи бараат а ригорозна медицинска контрола за да се избегнат можните компликации. Сепак, неодамнешните студии покажуваат дека во некои случаи астмата се подобрува за време на бременоста, а во други тоа не значи влошување на симптомите.

Исто така, не треба да се грижите дека повторното кашлање ќе влијае на вашето бебе од тогаш амнионската кеса ја штити од вибрации.

Womanена со инхалатор за бронхитис

Медицински третман на бронхитис кај бремени жени

Првото нешто што треба да го имате во предвид е тоа во никој случај не треба да се лекувате самостојно додека сте бремени. Пред симптомите на бронхитис мора да одите на лекар. Тој е тој што треба да препише соодветен третман и дози. Ако видите дека она што изгледаше како обична настинка не се подобрува како минуваат деновите, не ја одложувајте посетата повеќе и избегнувајте идни компликации.

Третманот на бронхитис за време на бременоста е различен од конвенционалниот третман на бронхитис, кој генерално се третира со кортикостероиди и бронходилататори.

Овие лекови земени усно се целосно контраиндициран за бремени жени, особено во текот на првиот триместар. Третманот по избор е обично инхалирани кортикостероиди (салбутамол) кои имаат многу мала апсорпција на нивото на крвта. Тие исто така можат да ве препишат антипиретици и некое ослободување од болка.

Неколку совети кои ќе направат да се чувствувате подобро

 • на добра хидратација е од суштинско значење, затоа не заборавајте да пиете доволно течности (вода, супа, сокови, итн.). Избегнувајте кафе, чај и пијалоци со шеќер.
 • Одмори се добро сè што ви треба и оставете се да бидете разгалени.
 • Користење на навлажнувач за да се избегне сувост во животната средина.
 • Избегнувајте контакт со болни луѓе.
 • Заборавете на тутунот што може дополнително да ги иритира дишните патишта.
 • Бришење на градите и вратот со триење на пареа пред спиење за ублажување на кашлицата.
 • Ставете неколку перници под главата за да спречи натрупување на слуз во белите дробови.
 • Ако сте поддржувач на хомеопатски лек можеш да земеш Антимон забен камен 30x. Тоа е безбеден третман за бронхитис за време на бременоста.

Природни лекови кои можат да ви помогнат

 • Потрошувачка на цитрус Willе ви обезбеди добар додаток на витамин Ц.
 • Гаргарајќи тие се добар лек за иритација на грлото како резултат на постојано кашлање.
 • Инхалации со еукалиптус или парни бањи со топла вода и чај од камилица, ќе ви помогне да ги деконгестирате градите и да го олесните кашлањето. Ставете ја главата покриена со крпа директно над водата и длабоко вдишете.
 • САД морска вода или физиолошки солен раствор за вашите миења во носот. Тие се најдобриот природен муколитик.
 • Како кромид, има голема антиинфективна и антиинфламаторна моќ покрај разредувањето на слузта и содржи витамин Ц.
 • Се сеќавам Душо е добар природен лек за омекнете го грлото и олеснете ја кашлицата.

И запомнете, За време на бременоста, никогаш не земајте каков било вид на лекови без рецепт. Консултирајте се со какви било прашања со вашиот лекар.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.