Бруто моторни игри за деца од предучилишна возраст

Бруто моторни игри за деца од предучилишна возраст

El активна игра им помага на децата да се развиваат бруто моторни вештини, како трчање. На предучилишна возраст, односно на возраст од 3 до 5 години, на децата им се потребни можности за физичка активност. Активната игра, исто така на оваа возраст, е важна за добро здравје и за развој на бруто моторни вештини.

За деца од предучилишна возраст, развој на бруто моторни вештини Тоа е од суштинско значење за моторно учење и за користење на големите мускули на нозете, рацете и трупот за трчање, скокање, фрлање, фаќање, сервирање итн. 

Децата од предучилишна возраст, исто така, работат на фини моторни вештини, кои се клучни за важните задачи што претстојат, како на пример учењето да се пишува. Но, не можеме да заборавиме на бруто моторните способности на децата од тригодишна возраст. На училиште, тие сè повеќе ќе развиваат задачи „хартија и молив“ и „занаетчиство“. И, како што стареат, насочените бруто-моторни задачи и активности ќе се намалуваат. Затоа, многу е важно на децата од оваа возраст да им се даде секоја можна можност да развијат бруто моторни вештини.

Активности за деца од предучилишна возраст за развој на бруто моторни вештини

Да танцува

Танцувањето е многу забавна активност за децата, без разлика дали е тоа бесплатно танцување, кореографија или, уште подобро, „песни со танц“. Танцувањето дома или однесувањето на вашето дете на некоја активност соодветна на возраста после училиште или слободно време е добар начин за танцување.

Одиме

Пешачењето со деца е многу побавно, поради што многу пати се одлучуваме за количката или автомобилот да се движат наоколу. Но, од суштинско значење е детето да се движи, да оди колку што може повеќе. Одење на екскурзии, излегување за вршење работи со возрасен, одење по улица ... сето тоа е потребно за да оди и да добие брзина и отпор.

Оди во парк

Во паркот, децата ќе најдат многу можности за движење и дружење со други деца. Тие ќе можат да трчаат, да скокаат, да висат, да лизгаат, да се искачуваат, да се придвижат на лулашките итн. Во паркот, тие исто така ќе научат да паѓаат и ќе го изгубат стравот од искачување на различни места, со што ќе добијат самодоверба.

Игри со пливање и вода

Пливањето е одлична вежба. Покрај тоа, тоа што детето знае да плива, ќе ни даде малку мир кога ќе одиме на место со базен, река, плажа итн. Пливањето го развива целото тело и е одлична вежба за координација.

Билансни игри

Балансните игри се многу важни за психомоторниот развој на детето. Одење по јаже кое лежи на земја или игри "ногавици" се многу важни за нивниот развој. На улица, мали игри за балансирање може да се играат на ниски wallsидови, клупи и сл., Со помош и надзор на возрасно лице. Не грижете се да барате каде да ги направите: децата природно се балансираат насекаде.

Трицикли и велосипеди

Возењето трицикл, велосипеди со или без педали, итн., Ќе им помогнат на децата да се движат, да научат да се координираат и да развиваат рамнотежа.

Курсеви за пречки

Курсевите за пречки може да се направат со што и каде и да било. Важно е дека детето треба да се движи на различни начини, да се клешти, да скока, да ползи и да размисли каде треба да оди и што треба да стори за да помине.

Игри со топка

Момче со топка е среќно момче. И возрасен исто така. Со топки можете да направите многу работи и да научите многу вештини: фрлање, фаќање, трчање, клоци, затајување ...

Ако сакате активности за деца од 1 до 2 години, кликнете на врската што само што ве оставивме.

Слика - Дејвид Маизел


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.