Важноста на врсниците во животот на детето

социо-афективен развој

Во раното детство, децата комуницираат едни со други преку едноставни однесувања како што се гледање или допирање на друго дете. Социјалните интеракции на бебињата со нивните партнери во животот се зголемуваат во сложеност бидејќи се впуштаат во повторувачки или рутински интеракции. (На пример, тркалање топка напред-назад) за да се вклучат во кооперативни активности како што се градење кула од блокови заедно или играње различни улоги за време на игра на преправање. Откријте ја важноста на придружниците!

Преку интеракции со нив, Бебињата го истражуваат својот интерес за другите и учат за социјалното однесување / социјалната интеракција. Врсни интеракции обезбедуваат контекст за социјално учење и решавање на проблеми, вклучително и искуство на социјална размена, соработка, вртење и демонстрација на почеток на емпатија.

Која е важноста на врсниците или пријателите на децата?

Веќе почнавме со велејќи дека интеракциите ни оставаат низа клучни придобивки. Но, можеме да разјасниме дека овие придружници ќе бидат совршена помош, така што секој човек, во овој случај најмалите, може да се развие и социјално и емоционално. Таа „помош“ го прави цел тренинг да се одвиткате во текот на животот. Оттука можеме да кажеме дека пријателите се клучни во сите фази и на сите возрасти во кои живееме. Вистина е дека кога ќе бидеме помали тие ќе бидат почеток на нови искуства за нашиот развој. Сега ќе видиме уште повеќе од тоа влијание кај секој човек!

Како пријателствата влијаат на учењето

Како пријателствата влијаат на учењето?

Иако понекогаш во ваква тема ги вадиме споредбите, сега нема да биде така. Затоа што само ќе ги истакнеме сите добри работи во тоа да се биде опкружен со пријатели уште од детството:

 • Социјалните интеракции со нивните врсници исто така им овозможуваат на постарите доенчиња да експериментираат со различни улоги во мали групи и во различни ситуации, како што е интеракција со познати или непознати деца. Интеракциите се чекори за врски меѓу врсниците во животот.
 • Возрасните мора да го олеснат развојот на психолошки безбедна средина што промовира позитивна социјална интеракција. Како што децата отворено комуницираат со своите врсници, тие учат повеќе едни за други како индивидуи и почнуваат да градат историја на интеракции.
 • Бебињата развиваат блиски односи со деца што ги познаваат во одреден временски период, како што се другите деца во семејната средина за згрижување деца или во соседството итн. Тие стануваат ваши придружници во животот. Врсничките врски им даваат можност на малите деца да развијат силни социјални врски.
 • Бебињата честопати покажуваат предност за игра и да бидат со пријатели, во споредба со врсниците со кои не се во врска. Постојат карактеристични модели на пријателство за возрасни групи доенчиња, деца и деца на предучилишна возраст. Трите групи се разликуваат по бројот на пријателства, стабилноста на пријателствата и природата на интеракцијата помеѓу пријателите. (на пример, во колкава мера тие вклучуваат размена на предмети или вербална комуникација).

Придобивките од тоа да имате колеги и да работите како тим

Вистината е дека прво можат да бидат партнери, потоа пријатели и на крајот да станат неразделни во текот на животот. Но, мораме да одиме чекор по чекор и поради оваа причина, можноста да имате луѓе околу вас и да можете да споделувате тимска работа, исто така не наведува да зборуваме за низа придобивки. Дали сакате да знаете што ја земаат во предвид важноста на придружниците?

 • Социјалните односи се подобрени генерално, затоа што мора да се споделат повеќе моменти и тоа прави врските да излезат на виделина.
 • Ќе развијат критичко размислување.
 • Ќе научат да слушаат и да ценат други мислења.
 • Заедно ќе постигнат нови цели а за тоа ќе им дадат поголемо значење.
 • Без да заборавиме дека исто така ќе направи самодовербата е многу посилна.

Важноста да се има партнери

Како немањето пријатели влијае на детето? Важноста на придружниците!

Понекогаш се среќаваме со случаи на деца кои немаат пријатели. Ова тоа може да се должи на одредени проблеми кога е во прашање дружењето и ќе доведе до избегнување на односите со нивните врсници. Меѓу нив, оној кој секогаш сака да биде во право и им заповеда на другите или нема преголема чувствителност со останатите колеги, обвинува или можеби затоа што е премногу срамежлив или срамежлив.

Секако, мора да се каже дека се работи за нешто многу негативно. Како што споменавме претходно, исто така, задача на возрасните е да можат да промовираат поголема интеракција меѓу децата. Бидејќи во спротивно, тоа ќе влијае на детето и тоа не само во неговата школска фаза, туку тоа е нешто што ќе го влече додека не стане возрасен. На кој начин? Па, има ниска самодоверба, повеќе осаменост, негативност и можеби дури и агресивност меѓу другите симптоми.

Колку е вредно пријателството од детството?

Иако сите знаеме дека пријателствата ќе се развиваат, мора да напоменеме и дека тие се највредни. Затоа што оние кои остануваат нè учат дека се изградиле силни, а оние што заминуваат, дека нивното време во нашите животи заврши. Но, не треба да бидеме тажни поради тоа, туку како што велиме тоа е уште еден чекор и друга еволуција. Ќе дојдат уште многу, за тоа нема сомнеж и најважно е секогаш да се учи од сите нив.

Значи, враќајќи се во детството, мора да се каже дека за нив тоа е начин на разбирање на лојалноста и толеранцијата како и емпатијата. Ќе научат да решаваат конфликти и одредени проблеми, но секогаш со толеранција и почит. Сите овие вредности и многу повеќе се она што нашите колеги не прават да ги чувствуваме и развиваме на секој чекор.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.