Важноста на познавањето на стилот на учење

Децата не учат сите на ист начин

Денес во училиштата тие бараат учење што децата мора да го научат, но забораваат на нешто многу важно: настава како да учат. За да научите, мора да знаете како да го проучите и интернализирате стекнатото знаење. Не е важно што се учи педагогија, Многу е важно да разберете дека за да научите, мора да знаете кој е вашиот стил на учење.

Не е исто да се учи со слушање кога е полесно да се учи со гледање, ниту пак е исто да се учи со манипулирање кога е подобро да се учи со учење. Не сите деца учат исто и затоа е несоодветно да се мисли дека сите методологии на учење се исти за сите деца. Без оглед дали станува збор за традиционална или алтернативна педагогија.

Стилови на учење

Постојат различни стилови на учење

Повеќето од нас имаат префериран начин на учење, односно начин на учење за кој сме најудобни. Многу е важно вашето дете да научи каков е неговиот стил на учење и формата на студија што му одговара најдобро за да научат повеќе и подобро во најкус можен рок. Најчестите стилови на учење се:

 • Слушачки стил. Децата кои најдобро учат со учење ќе имаат аудитивен стил на учење. Ова значи дека тие ќе научат подобро ако учат на глас или ако зборуваат за она што го научиле со други луѓе. Добра стратегија може да биде и да ги снимите лекциите додека ги читате на глас, а потоа да ги репродуцирате.
 • Визуелен стил. Со визуелен стил, децата најдобро учат со бои, со белешки и со цртање шеми и дијаграми за да помогнат во претставувањето на клучните точки. Идеите најдобро се паметат со шарени шеми или слики.
 • Кинестетички стил. Кинестетичкиот стил се заснова на тоа децата да научат повеќе со манипулирање и правење работи. Рацете се потребни за да научат, така што играњето улоги или градењето е поефикасно за учење со овој стил на учење.

Важно е и родителите и воспитувачите да земат предвид дека стиловите на учење им овозможуваат на децата да имаат различни методи или стратегии за да научат одредена содржина, но дека тие не знаат која е доминантната, па затоа мора да пробаат различни начини на учење додека не најдат твое.

Може да има различни преференции или комбинација на стилови, но она што е важно е да бидете јасни кои се доминантните во себе. Не сите луѓе учат исто или со иста брзина. Ова е реалност што сите ја знаеме, бидејќи разликите помеѓу децата во однос на студијата е нешто што отсекогаш било присутно ... Тие учат поинаку. И покрај тоа што ги имавме истите објаснувања, истите примери, активности или вежби.

Зошто постојат различни стилови на учење?

Стилови на учење или разлики се резултат на многу фактори кои го вклучуваат момчето или девојчето. Генетиката може да биде една од нив, бидејќи децата кои потекнуваат од интелигентни и применети родители, најверојатно, одат по нивните стапки.

Но, постојат и други фактори кои треба да се земат предвид, како што се:

 • Културата
 • Социјалното опкружување
 • Семејната средина
 • Мотивацијата
 • Возраст

Многу е важно да се земат предвид стиловите на учење и од страна на професионалните лица во образованието, како што се родителите или дури и самите ученици. Бидејќи земајќи го ова предвид, може да се постигнат академски активности и поефикасни резултати.

Променлива дидактика за добро учење

Честа грешка направена од наставниците, воспитувачите, родителите и мајките е што тие се обидуваат да учат содржина на момчиња и девојчиња без да го земат предвид нивниот стил на учење. Всушност, во училницата, наставниците се обидуваат да предаваат академска содржина подеднакво на сите, односно на ист начин.

Ова е грешка затоа што не учат сите студенти на ист начин, и само земајќи ги предвид различните стилови на учење, може правилно да се предава. Но, како да се прилагоди содржината на сите стилови на учење на учениците? Едноставно е како да се користат различни образовни ресурси за секој да има можности.

Ова значи дека на темите на еден предмет, на пример, мора да им се пристапи (и дома и на училиште) со променлива дидактика. Однесувајте се кон академската содржина на различни начини, така што сите студенти ќе можат да се идентификуваат во кој било од нив и научете на овој начин, содржините на значаен начин.

Само-концепт

Концептот за себе и стилот на учење се тесно поврзани. Бидејќи за да имате добра мотивација во студијата, исто така треба да земете предвид дека сте способни да ја постигнете, и за ова е потребно да се има добар концепт за себе.

Ако е така, тогаш активниот процес се подобрува, ако имате лош концепт за себе, ученикот ќе помисли дека не е способен да го стори тоа добро или да го научи тоа или ако го научи, тоа е среќа, а не негова сопствена способност што дозволи добри резултати.

Покрај тоа, активното учење е многу помотивирачко и поефикасно отколку пасивно учење. Децата и адолесцентите мора да се чувствуваат вклучени во учењето за да бидат активни и за подобро да ги задржат сите информации. Пасивноста во студијата само ќе ги натера студентите да се чувствуваат здодевно, не мотивирани и што е уште полошо, тие не се чувствуваат способни да ги постигнат своите сопствени цели.

Студентите заедно е подобро

Мора да ги учите вашите студенти поинаку

Потребно е тоа стимулите за учење не се користат како алатка за поделба на ученицитеВсушност, неопходна е комбинација на стилови за да се подобри различноста и толеранцијата кај учениците. Секој има свој ритам и стил и сите се подеднакво респектабилни и за восхит.

Интелигенцијата е збир на можности што ни овозможува да решаваме проблеми и според Хауард Гарднер нема еден, два или три стила на учење, но нема ништо помалку 8 одлични типови на способности или интелигенции во зависност од контекстот во кој се јавува. Интелигенцијата:

 • Лингвистика
 • Математички логичар
 • Тело-кинестетички
 • Музички
 • Простор
 • Природонаучник
 • Интерпероснална
 • Интраперсонален

Со разбирање на важноста на стиловите на учење и како учат нашите деца и адолесценти, ќе биде полесно да ги научиме на начините што постојат за да се постигне не само добар академски резултат, туку и да се постигне таа внатрешна loveубов кон учењето.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.