Вежбање приврзаност со тинејџерски деца.

Разговарајте со нашите постари деца

Кога ќе се родат нашите бебиња, нашите мајчински инстинкти бараат да бидеме со нив. Придобивките од приврзаност кон новороденчињата се многу; од спречување на ненадејна смрт на новороденчиња до фалсификување на врската помеѓу родителите и децата. Како што растат нашите деца, со нив почнува да се практикува спротивното. Одвојувањето е честа појава во адолесцентната фаза и ја носи истата штета како и кај бебешката фаза.

Младите поминуваат низ промени во структурата на мозокот исто како и малите деца. Покрај тоа, половите хормони почнуваат да си го прават своето и тие често имаат поголеми висцерални однесувања отколку кога биле деца. Сепак, потребно е да продолжите да вежбате приврзаност со нив; Не треба да се меша со прекумерна заштита, бидејќи последното има негативни последици.

Комуникација

Една од најважните и најтешките работи со тинејџерите е комуникација со нив. Како општо правило, тие се луѓе кои веруваат дека имаат апсолутна вистина за сè и кои ретко слушаат причини. Ова се случува дури и во најдобрите семејства. Наша должност како родители е да знаеме како да ги слушаме и да научиме од почетокот на нивниот живот да ги разбираме.

Не можеме да бараме приврзаност по 13-та година од животот или ако ништо друго не е сторено до крајот на неговиот живот. Родителите сакаат да бидат повеќе над нашите деца кога ќе пораснат, да знаат што прават, со кого се дружат и каде одат. Wouldе биде полесно ако од самиот почеток се воспостави афективна врска преку приврзаност кон бебето, така што кога е тинејџер ќе ни верува како родители и пред се како луѓе.

Чувства

Од почетокот на животот на нашиот син е потребно да му покажеме и да му покажеме сè што чувствуваме за него. Нашите деца треба да знаат дека се сакани; Иако се чини сосема логично, тие треба да им кажеме. Повеќе од во ред е да зборуваме отворено за нашите чувства со нив уште од мали нозе. Ова ќе им олесни на утре да ни се отворат и можеме да им помогнеме.

Сосема е вообичаено адолесцентите да се „заклучат“ во нивниот внатрешен свет во кој или сè е црно или сè е бело. Ние мора да им помогнеме, како што правиме со нашите мали деца, да го разберат светот околу нив. Неопходно е да ги придружувате во животот, така што тие се формираат како корисни возрасни.

Комуникација со деца тинејџери

Со бебе и тинејџер дома

Кога е случај новороденче и ново ослободена тинејџерка да живеат во иста куќа во оваа фаза, потребно е многу трпеливост од страна на родителите. Неопходно е да се вклучи, но не и да се присили, младата личност со воспитување на најмалата. Исто така, со неговиот нов мал брат, освен одговорност како постар брат, тој ќе има пример што треба да го следи во вас на денот кога требаше да се грижам за неговото бебе.

Затоа, не треба да го заборавиме младиот адолесцент и да му ја даваме истата наклонетост како и нашиот најмлад син. Не затоа што е постар, неговите чувства кон нас се менуваат; сè уште сме некој многу важен за нив. Сè уште сме истите луѓе кои пред години ги засолнуваа ноќе, ги хранеа и плачеа кога ќе се разболат.

Ние мора да им ја дадеме потребната theубов. Започнувањето од раѓање е добар чекор за да продолжите да вежбате нешто толку корисно за здравјето, физичко и ментално, како што е приврзаноста помеѓу родителите и децата.

И, ако мислите дека вашето дете залутало далеку од вас и покрај вашите напори, можеби треба да барате клучни моменти за да се обидете да ви се отворите и да ви кажам што може да се случи со него. Хормоналните промени кај адолесцентите може да доведат до а депресија. Овие депресии се исто толку важни како оние што можат да се претрпат како возрасни и не треба да се занемаруваат.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.