Внимателност на децата пред спиење

Внимателност на децата пред спиење

Внимателноста е античка техника користено пред 2500 години, каде што будистичките традиции го користеа за да го поврзат со нивните акти на духовност и медитација. Во денешниот живот го западнавме за многу способности за релаксација, меѓу нив за внимателност на децата да предизвикаат релаксација пред спиење.

Треба да се напомене дека таа не е поврзана со ниту една религија и дека е насочена кон нејзината практика подобрување на квалитетот на животот на луѓето, нешто што е веќе докажано. Неговата секојдневна активност го тера да зајакне многу концентрација на децата и оставете ги одвлекувачите настрана.

Зошто внимателност пред да заспиете?

Внимателноста е идеална за релаксација и може да се практикува пред спиење како дневна рутина. Неговата практика е одлична за скоро сите возрасти и сите деца, или со мирен или немирен карактер. Но, имајќи предвид дека има деца со стрес или прекумерна стимулација, терапијата ќе биде многу подобро применета во овие случаи.

Има многу деца кои носат општествен живот полн со мноштво активности во вашиот ден за ден, и има влијание врз голем товар што се рефлектира кога ќе падне ноќта. Меѓу ефектите што може да ги донесе вашиот секојдневен стрес може да бидат: тешкотии за зачнување на сон ноќни будења или одземете часови на сон како резултат на двата детали заедно.

Внимателност на децата пред спиење

Вежби за внимателност

Вежбите за дишење се најдобра терапија за учење правилно дишење и релаксација. Со правилно следење, детето ќе научи да се концентрира, тоа ќе го одмори вашето тело и ќе го релаксира вашиот мускулен и фонолошки систем.

Вежба за дишење со методот 4-7-8

Оваа активност е создадена од д-р Ендру Вејл. Во првиот чекор: Мора да легнете на пријатно место, може да биде во истиот кревет. Вдишете воздух како и обично, но полека издишувајте со положбата на усните усвојувајќи форма на свиркање.

Во вториот чекор: По издишувањето, повторно вдишете низ носот и сметајќи до четири. Во третиот чекор: Го задржувате здивот и сметате на седум секунди. Ако овој чекор чини премногу, можете да си дозволите да се спуштите на помал број.

Четврти чекор: Издишете го воздухот и ослободувајте полека сметајќи до осум секунди, со положба на усните како да свиркаат. Запомнете дека во сите чекори кога се става воздух, мора направете го тоа преку нос и за да го отстраните треба да ја користите устата, користејќи ги вторите чекори 4-7-8. Чекорите ќе се користат онолку пати колку што е потребно додека не постигнете начин да заспиете.

Внимателност на децата пред спиење

Вежби водени за медитација

Оваа вежба може да се направи на удобно место, или на софа, на подот или во самиот кревет. Идеално е да се направи тоа заедно со семејството или еден од родителите учествува во практиката. Постојат родители кои претпочитаат да ја прават оваа вежба среде попладне за да ги релаксираат своите деца во тоа време и пред ноќта. Или тие претпочитаат да го сторат тоа неколку минути пред да си легнат.

Постојат повеќе видеа за релаксација или водена медитација што можеме да ја најдеме на платформата ЈуТјуб. Овде ви оставивме две врски како пример за да можат да се вежбаат, со релаксирачка музика и водички глас да ги следи нивните стапки.

 

Преку овој вид на медитација деца тие ќе можат да слушнат мек глас што ќе ги води сите чекори што треба да се следат. Прво ќе ве освести од сопствениот здив, проследено со вежби за релаксација, секоја со своја техника каде што ќе бидат однесени во места за соништа и имагинација да се тргне од другите мисли. Со овие чекори ќе ги наведете на момент на спокојство, отстапувајќи место да спијат.

Ако ве интересира сè што е поврзано со минималноста, можете да прочитате уште еден наш напис тука. Можете исто така да ги внесете нашите врски: "методи за медијација за деца во согласност со нивната возраст"Или"придобивките од медитацијата кај децата".


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.