Во колку часот треба да оди бебето во кревет?

Бебе спие

El бебе спиење често станува грижа за новите мајки и татковци. Се прашувате дали спиете доволно и се грижите кога, по неколку недели добар сон, вие разбуди се вознемирени ноќе, тоа е вообичаено. Како што е сомнително во кое време треба да оди бебето во кревет.

Во колку часот треба да оди бебето во кревет? Тоа е прашање што си го поставуваат првпат мајките и татковците и на кое на крајот ќе одговорат разговарајќи со други поискусни мајки и татковци. Бидејќи иако не постои идеално време за сите деца, постојат индикативни часови кои помагаат да се почитува циклусот на спиење на најмалите и кои е препорачливо да се следат. И денес ги споделуваме со вас.

Во колку часот треба да оди бебето во кревет?

За детето да спие добро, неопходно е да се создаде рутина за спиење, особено по четири месеци. На оваа возраст, бебињата почнуваат да го разликуваат денот од ноќта, па затоа е интересно да се навикнат оди во кревет кога ќе падне светлината.

бебе спие

Експертите за детски развој предупредуваат дека идеално би било да ги ставите децата во кревет околу 20:30 во зима и во 21:30 во лето. Иако не е толку важно да се држите до одредено време колку до рутината што секогаш се случува во исто време. Затоа што? Затоа што ако одиме подалеку од нивното време, ризикуваме да се активираат и тогаш ќе им биде потешко да заспијат.

Фактори кои можат да влијаат на времето на спиење

Прилагодете се на сончевата светлина и природен циклус на спиење Тоа е идеално, но не секогаш можно. Постојат многу фактори кои можат да направат да го ставите бебето во кревет во тоа време не е лесно. А тоа е дека не спијат сите деца на ист начин и не сите возрасни имаат исти распореди и обврски.

Меѓу факторите што треба да се забележат кои можат да влијаат на времето за спиење на бебето се:

 • прозорците од соништата. Почитувањето на просторот меѓу нив е од суштинско значење за да пристигнат одморени ноќе и да спијат подобро. Затоа што не, не е точно дека колку повеќе се изморуваат навечер толку подобро ќе спијат. Така, иако со четири месеци важно е да се почитуваат прозорците за спиење помеѓу 1:30 и 2:30 часот, на 10 месеци ќе бидете помеѓу 3 и 4 часа, последниот прозорец пред спиење се протега на четири часа.
 • Самото дете. Секое дете има различен ритам, како и возрасните. Бебињата чушки одат во кревет и стануваат порано, додека младенчињата одат во кревет и стануваат подоцна.
 • Распореди за возрасни. Од работни причини, многу возрасни се принудени да стануваат рано и да го будат бебето многу рано, што веројатно ќе ги принуди и порано да си легнат.

Приближни часови месец по месец

Почитувањето на природниот циклус на спиење колку што е можно и креирањето рутина се важни за да се олесни сонот на бебето или детето. И иако не постои единствен правилен начин да се направи тоа, подолу споделуваме со вас како водич во кое време треба да легне бебето, според возраста:

 • помалку од четири месеци: Цело време спијат со прозорци од 45-90 минути и јадат по желба.
 • Помеѓу 4 и 8 месеци:  Околу 20:30 ч. 2:30-3h по последната дремка.
 • Помеѓу 8 и 12 месеци: Помеѓу 20-21ч. Околу четири часа по втората дремка во денот. Бебињата на таа возраст спијат во просек по 14 часа дневно.
 • Повеќе од 12 месеци: Помеѓу 20:00 и 21:30 часот, секогаш помеѓу 4 часа (12 месеци) и 5-6 часа (18 месеци) по дремката. Севкупно, дете на таа возраст треба да спие околу 12 часа.
 • Повеќе од 3 години. Во зависност од тоа колку време треба да станат и имајќи предвид дека многумина повеќе не дремат, би требало да можат да спијат помеѓу 10 и 12 часа.

Воспоставете рутина за спиење

Пред спиење, неопходно е да се воспостави рутина за спиење, така што децата знаеш кога ќе дојде време да одам во кревет. Ова не гарантира дека тие ќе спијат цела ноќ, но им обезбедува ред и мир на умот дека сè е во ред што му треба на секое дете.

Оваа рутина може да вклучува релаксирачка бања, топла вечера, приказна или приспивна песна и добра ноќ. Важно е создадете опуштена атмосфера и не го возбудувајте бебето со физички игри и звуци кои повторно го активираат.

Повторувањето на истата секвенца секој ден во приближно исто време е од суштинско значење за најмалите. Важно е да знаете што бебето треба да легне и колку часа треба да спие, но рутината е уште поважна.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.