Вредноста на лојалноста кај децата. Како да се всади?

Бидете лојални уште од мали нозе

Што разбираме под вредноста на лојалноста? Па, се работи за почит, но и за разбирање и доверба, како и за многу други кои секогаш мораме да ги земеме предвид во нашите животи. Затоа е многу важно уште од мали и нашите деца да научат да ја откриваат оваа важност. Затоа што само така можат да имаат многу поздрави односи со луѓето околу нив.

Тоа е уште еден од основните чекори за да можете да се поврзете со вашите врснициОттука, колку побрзо ја сфатат вредноста на лојалноста, толку подобро за сите. Вистина е дека не е секогаш лесно бидејќи оваа вредност понекогаш се крши или не се исполнува. И покрај тоа, мора да се потрудиме да го всадиме вредно и сигурно ќе го постигнеме.

Започнете со вредноста на лојалноста во себе

Колку пати не сме лојални ниту на себе! Па, сè започнува со еден, како што добро знаете. Значи, првиот чекор за да можеме да ги рефлектираме учењата на другите е да ја правиме практиката со себе. Мораме да ги научиме нашите деца дека мора да бидат верни на себе, дека мора да се фокусираат на своите цели за да постигнат сè што планираат да направат.. Тоа е начин да не мора малку по малку да се откажат од своите соништа, туку да ги натераат да сфатат дека сè вреди за трудот. Оттука, мора да ги почитува обврските и ветувањата што ги дава. Но, да, секогаш почитувајќи ги вредностите на институциите или причините што ни се поставуваат.

Како да ги научиме нашите деца на лојалност

Покажете почит, како и верност

Друг дел од вредноста на лојалноста е да се знае, или да се научи, да се покаже почит и верност кон другите. Во овој случај, најмалите треба да го знаат тоа кога некој ни помага незаинтересирано, колку и да е многу пати, тогаш веќе му должиме многу. Не зборуваме за ништо материјално туку за онаа лојалност која е толку неопходна во личните односи. Затоа, кога се чувствуваме толку заштитени, мора да одговориме на најдобар можен начин.

Усогласеност со стандардите

Еден од најдобрите начини на кој можеме да ја обучиме вредноста на лојалноста е со поставување низа правила или задачи за секој ден. На овој начин ќе ги научиме да бидат послушни, дисциплинирани и секако, лојални на остатокот од семејството. Затоа што тоа е начин да се помогне, без да ги чини (иако понекогаш тоа ќе ги чини повеќе отколку што мислиме) и ако е така, ќе биде и дел од учењето. Се додека не излезат од себе за да можат да ги извршуваат зададените задачи за да ја покажат таа почит кон своето семејство.

Вредноста на лојалноста

Покажете им дека им верувате

Кога ќе наполнат години, еден начин да се задржи довербата и лојалноста е да им се делегира. Секогаш ќе одиме чекор по чекор и со едноставни задачи, но верувајќи им и не контролирајќи се до милиметар. Ќе забележат и ќе се чувствуваат многу поудобно. Но мора да си го одржиме зборот бидејќи на тоа се заснова и друга вредност на лојалноста. Токму малите гестови навистина му даваат вредност на еден збор толку посебен како лојалноста. Значи, довербата мора да се заработи и тоа мора да се разбере. Кога не ги делите истите идеи, прашајте го што би направил во одредена околност.

Помогнете им да разберат за да ја разберат вредноста на лојалноста

Како што знаеме, секој човек има многу изразена личност, но од мали нозе го апсорбираме и она што го гледаме дома и она што го слушаме. Оттука, ако нè видат дека се разбираме со другите луѓе, ги разбираме и им даваме совети, нашите деца сигурно ќе го земат тоа како основа за учење.. Додека го правиме тоа со другите, истото ќе го правиме и со нив. Тоа е начин да ги научиме да им помогнат на оние на кои тоа навистина им е потребно. Во исто време тие ќе бидат свесни или внимателни за потребите на луѓето околу нив, како што се нивните пријатели или семејството. На овој начин, ако го искусат уште од мали нозе, ќе сфатат дека секој човек има низа слабости, но и бројни силни страни кои треба да ги земе предвид.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.