Главни причини за самоубиство кај адолесцентите

депресивни тинејџери

Адолесценцијата е тешко време во кои телото и умот претрпуваат големи промени. Во детството, децата поминуваат низ еден вид адолесценција, само што немајќи проблеми или не се свесни за нив, немаат ист ризик од самоубиство како постарите. Како и да е, ние мора да се грижиме за менталното здравје на нашите деца од самиот почеток а не кога е доцна.

Знаејќи ги причините зошто младите луѓе одлучуваат да се убијат, важно е да се обидат да го спречат тоа во идните случаи. Кај нас самоубиството е трета водечка причина за смртност кај млади луѓе од 15 до 29 години. И покрај тоа што не претставува најголем дел од смртните случаи, мора да се знаат нивните можни причини за да се спречат во иднина. Најкористениот метод, според најновите студииТие беселе, задавувале или гушеле, проследено со скокање во празнината.

Водечки причини за самоубиство кај тинејџери

Депресија

малтретирање и самоубиство

Es една од водечките причини за самоубиство, не само кај младите, туку и кај најстарите. И малите деца можат да го добијат. Депресиите треба да се сметаат за нешто важно. Ако вашето дете ви каже дека е депресивно, слушај го. Тоа не е само начин на зборување; навистина може да бидете депресивни и да ви треба помош. Оваа ментална патологија предизвикува екстремни чувства и граници, како што се безнадежност и безвредност. Тие се млади луѓе кои сметаат дека се безвредни и дека не придонесуваат ништо на овој свет.

Покрај тоа, фактор на ризик е лошата домашна средина. Насилството што го страдаат многу луѓе може да доведе до депресија. Ако се чувствуваат изолирано на училиште или дома, најверојатно ќе бидат депресивни или ќе имаат тажни мисли, што може да доведе до самоповредување и на крајот самоубиство. Дајте му на вашето дете секој ден да знае дека сте тука за него; дека тој не е сам во светот и дека секогаш може да смета на вас. Помогнете му секогаш кога е можно и поканете го да разговара за својата тага со професионалец. Но најважно е да се дојде до почетната точка на оваа состојба и да се знае на што се должи.

Понесете многу силен емоционален удар

Имало случаи на самоубиство кај млади луѓе без очигледни проблеми, со тотално среќни животи, кои си го одзеле животот од еден на друг ден. Страдајќи од сериозен емоционален шок или разочарување може да предизвика самоубиствени склоности ако не знаете како да се справите со овие проблеми. Романтично раскинување, отфрлање на некој што бил ценет или неуспех во она што го зацртаа да го направат, се главните околности што ги водат адолесцентите кон екстремни мерки како што се самоубиство.

Стрес

адолесценција и депресија

Се повеќе тинејџери се дијагностицираат со стрес, во повеќето случаи од студии или негативни мисли за нивната иднина. Да имате ниска самодоверба и да бидете премногу под притисок или загриженост може да ги доведе телото и умот во емотивна состојба од која многумина не знаат како да се извлечат.. Мора да се обидете да ги научите уште од најрано детство за да ги разберат нивните чувства.

Слушајте го вашето дете кога е највознемирено. Можеби имате многу оптоварување на главата, што лесно може да доведе до манично-депресивни состојби, самоповредување или употреба на наркотични материи за да се обидете да излезете од таа состојба.

Комуникација со деца тинејџери
Поврзана статија:
Како да му помогнете на стрес и вознемирен тинејџер

Лекови

Леснотијата за купување лекови во нашата земја е сериозен проблем за нашата младина. Нешто што започнува како „само за да се обиде“ може да заврши во порок тешко да се отстрани Меѓу најделикатните умови Дрогата изгледа како лесен излез, но тоа ќе биде само привремено. Со текот на времето, умот ќе се влоши и може да доведе до самоубиство.

Ментални нарушувања

Конечно, менталното нарушување може да ги натера нашите млади да се самоубијат. На адолесценти кои имале семејна историја на ментални проблеми или кои доживеале самоубиство на друг член на семејство, имаат поголем ризик да се убијат. Горенаведените причини може да доведат до посериозно ментално нарушување, како што се параноидна шизофренија, нарушувања на личноста и други ментални болести кои можат да променат како се перцепира светот.

Приврзаност кон нашите постари деца
Поврзана статија:
Вежбање приврзаност со тинејџерски деца.

Незгодната работа во врска со самоубиството е тоа што нема заедничка причина; да го имаше, веројатно ќе беше решено до сега или ќе се случеше многу поретко. Ако сте личност која некогаш сте имале или имате размислувања од ваков тип, побарајте помош. Разговарајте со некој во кој имате доверба и направете чекор назад. Запомнете; без разлика колку облаци има на небото, сонцето секогаш грее над главата.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   lol dijo

  ЛОЛ ХД

 2.   Енрике Валензуела Торес dijo

  Еј.
  Ме интересира предметот, бев професорка во средно училиште и во текот на моите 38 години како наставник доживеав три случаи на самоубиство во моето средно училиште. Го проучувам прашањето и како да ги задржам младите во оваа ситуација.
  Ви благодариме.