Нега на тело што треба да ја имате за време на бременоста

Хидрирајте го цревото за време на бременоста

Сите жени знаат дека за време на бременоста се дебелееме, но малкумина од нас престануваат да размислуваат за количината на хормонални промени на кои ќе претрпиме. Не ни размислуваме како ќе го промени нашето тело заради тие промени.

Постојат одредени работи што можете да ги направите за да спречите траги како стрии. Но, без оглед колку производи користите, Ако не следите рутина и не сте постојани, тие ќе бидат од мала корист. Ако сте бремени или го барате позитивното, не пропуштајте ги овие совети.

Првиот и најважен чекор е храната. Не само за вашето тело, туку и за тоа суштество што расте во вас. Одржувајте здрава и урамнотежена исхрана Тоа ќе биде од суштинско значење за неговиот развој и за вас да одржувате здрава тежина.

Нега на тело за време на бременоста

Веќе знаете какви килограми ќе добиете, но не е исто да изгубите 10 килограми по породувањето, отколку да изгубите 20. Ако имате премногу тежина, ќе ве чини многу повеќе да се опоравите и вашата кожа ќе претрпи штети од овие промени за толку малку време.

Обидете се да избегнувате слатки, индустриски колачи, преработена храна и вишок маснотии. За здравјето на вашето бебе и за вашето сопствено. Пијте многу вода, јадете овошје и зеленчук секој ден и вашето тело ќе ви се заблагодари.

Бременост и диета

Прошетајте секој ден

Вашата бабица ќе го повторува тоа одново и одново, ќе ја мразите затоа што тоа го прави за ваше добро. Одете по еден час секој денОд искуство знаеме дека многу денови ќе ви биде тешко, но тоа е многу важно.

Ако веќе сте многу напредни, може да забележите грчеви во нозете, единствениот начин да не се случи тоа е повеќе одење. Во вашиот здравствен дом можете да запознаете други бремени жени, можеби е добро време да стекнете нови пријатели и да прошетате заедно секој ден.

Вежбањето во друштво е многу попријатно, меѓу сите ќе се расположите и ќе биде полесно да се почитува рутината. Од друга страна, ако го сторите тоа сами, сигурно секој ден ќе најдете неколку изговори за да не го сторите тоа.

Хидрирајте го вашето тело секој ден

За да спречите кожата да ја изгуби еластичноста и да се појави страшна стрија, најдоброто нешто што можете да направите е да хидрирате. Користете хидратантен крем по целото тело секој денособено во цревата, колковите и бутовите.

Можете исто така да користите масла, сладок бадем или кокос, тие се супер хранливи и многу ефикасни. Можете да ги користите по туширање за целото тело. Но на цревата и споменатите области, повторете го чекорот неколку пати ажурирани.

Специфична козметика

Постојат многу специфични производи за бремени жени на пазарот. Важно е да го земете предвид ова, бидејќи другите производи може да содржат штетни елементи за вашето бебе. Не купувајте многу работи што подоцна ќе бидете мрзливи да ги користите.

Основите се специфичен крем за градите, за време на бременоста ќе се зголеми за околу две големини. За да се спречат стрии важно е да се користи специфичен производ, кој помага да се одржи еластичноста на кожата.

За цревата е исто така важно да се користи специфичен производ. Помислете дека во таа област кожата многу се протега, за да избегнете траги и стрии, мора да обезбедите дополнителна хидратација. Не мора да трошите многу на овие производи, ќе биде доволно ако сте постојани.

Заштитете се од сонцето

За време на бременоста, жените претрпуваат многу хормонални промени, од кои едната директно влијае на меланинот. За да ги спречи да се појават дамки на кожата За време на бременоста, од суштинско значење е да се користи крем за сончање со цел екран.

За кожата на лицето, користете специфичен заштитник. Оваа област е најчувствителна да страдаат од мелазма или хиперпигментација. Заштитете се од сонцето носејќи капачиња или капи и избегнувајте да се изложувате во централните часови на денот, каде сончевите зраци се најштетни.

Отстранување на дамки од кожата е практично невозможно. Иако постојат ласерски третмани, тие се многу скапи и не обезбедуваат целосно отстранување.

Грижете се за себе, но без опсесија

Добро е што за време на бременоста одржувате рутина на грижа. Ако останете активни и следите рутина за убавина соодветна на вашата нова состојба, ќе ви биде многу полесно подоцна да се опоравите.

Но запомнете, важно е да не бидете опседнати. Уживајте во бременоста и стомакот, гордо го покажете своето тело и животот што го носите внатре. Времето минува брзо и наскоро ќе го имате вашето дете со вас.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.