Дали можете да ги прекрстите нозете за време на бременоста?

Дали можете да ги прекрстите нозете за време на бременоста?

Вистина е дека многу жени ја прифаќаат положбата на прекрстување на нозете секогаш кога седат. Според податоците и во некои рекламни кампањи е опишано дека ова држење е штетно за циркулацијата. Додека се сеќаваме, поминувањето многу време во оваа положба на крајот може да ги остави стапалото или ногата вкочанети. Други прашања се дали можете да ги прекрстите нозете за време на бременоста и за ова ќе дебатираме ако ова држење има последици за мајката или бебето.

Има многу прашања и се отвори голема дебата за тоа кои работи една трудница може или не може да ги прави. Во врска со хранење е еден од клучевите и каде што сто проценти не се верува за она што се внесува во телото. Вреди да се слушне некои од предупредувањата каде што многу од нив ќе останат незабележани или каде ќе постојат такви сомнежи.

Дали можете да ги прекрстите нозете за време на бременоста?

Ги знаеме внатрешните и лошите страни на вкрстувањето на нозете. Тие се движат од безбројна листа на последици кои се однесуваат на сите поврзани со крвниот притисок. На крајот може да предизвика оштетување на нервите или проширени вени, иако е потребно дополнително испитување за да се види што е точно во сите овие теории.

Она што е сигурно е дека останувањето на оваа позиција долго време може да предизвика парализа на перонеалниот нерв што може да предизвика не можете да го кревате предниот дел на стапалото или прстите. Ако ова се случи кога не сте бремени, замислете како би било да ја прифатите оваа поза кога веќе одржувате испакнат стомак.

Можете да ги прекрстите нозете за време на бременоста, но без сомнение, големината и положбата на колковите ќе ве остават без сомнеж дека најопуштеното држење е да ги имате непрекрстени и малку отворени нозе.

Дали можете да ги прекрстите нозете за време на бременоста?

Дали прекрстувањето на нозете му штети на бебето?

Нема ништо лошо со прекрстени нозе. Бебето е целосно заштитено во внатрешноста на матката благодарение на плодовата вода, грлото на матката и мукозниот приклучок. Овие елементи ве штитат од многу непредвидени настани и од фактот дека сте скрстени со нозете не е доволно силен да му наштети или да му пречи на бебето.

Исто така е кажано дека може да го прекине здивот на бебето, нешто што е тотално апсурдно, бидејќи воздухот не навлегува кај бебињата однадвор и се администрира само преку амнионската кеса преку папочната врвца, во затворен простор.

Друг мит е дека ако останете долго време со скрстени нозе, на папочна врвка може со време завиткајте околу вратот на бебето. Овој факт обично се случува често, но ниту една акција никогаш не била поврзана со овие конкретни податоци.

Дали можете да ги прекрстите нозете за време на бременоста?

Прекрстувањето на нозете може да и наштети на мајката

Веќе детализиравме дека прекрстувањето на нозете при седење воопшто не му штети на бебето. Но, оваа позиција не се препорачува бидејќи ја одржувате оваа позиција долго време Може да ја попречи циркулацијата на крвта во нозете.

Само по себе, зголемувањето или волуменот на крв кај трудницата, тежината на бебето и акумулацијата на течности е прилично честа непријатност. Ако жената има тенденција да ги прекрсти нозете може дополнително да го засили проблемот. Крвните садови во оваа положба се притиснати многу ја отежнува циркулацијата.

Ако тешкотиите во циркулацијата на крвта продолжат, тоа може да создаде поврзани проблеми, вклучувајќи проширени вени. За време на бременоста тие веќе можат да бидат проблем за време на бременоста и акумулацијата на течности, но доколку не преземеме мерки, како на пример прекрстување на нозете, може да станат многу полоши. Варикозните вени можат да станат многу грозни, досадни и да создадат чешање и чувство на печење.

опструкција на крв е поврзан со други здравствени проблеми а тоа може да се појави како вкочанетост, мравјалници, вкочанетост во нозете, чувство на тежина, болки во грбот и чувство на уморни нозе.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.