Подароци за деца од 1 и 2 години

Подароци за деца од 1 и 2 години

Летото се ближи кон крајот, а има и такви на кои веќе им е вперен погледот кон претстојниот Божиќ и страшното време да почнат да бараат подароци. Па, без разлика дали е за Божиќ, роденден или друг вид на прослава, сакавме да направиме избор на подароци за деца од 1 до 2 години. Играчките за деца на оваа возраст се средство со кое се откриваат нови работи во светот околу нив.

Првите години на малите во куќата секогаш имаат тенденција да бидат нешто покомплицирани од останатите. Толку многу, што и малите и вие родителите сè уште откриваат особини на нивната личност, во што се добри или не, аспекти кои можат да ви дадат индиции за тоа каде би можеле да се упатат нивните следни подароци.

Најдобри подароци за деца од 1 и 2 години

Да се ​​најде совршен подарок за малечко на оваа возраст може да биде доста предизвик. Ова се првите години на бебето, а ние сакаме да го изненадиме со оригинален подарок, но во исто време ќе биде корисно да развиеме одредени вештини. Затоа веруваме дека овие препораки што ќе ви ги дадеме подолу можат да ве водат на патот на барање играчка која ги задоволува вашите потреби.

Играчки со копчиња и звуци

Табела со активности

elcorteingles.es

Играчката која никогаш не пропаѓа е онаа која има неколку обоени копчиња и исто така произведува различни звуци. Малиот на една година веќе ќе може сам да ги притиска копчињата, може дури и да следи едноставни обрасци во боја, па тие да имаат поголема автономија.

играчки за движење

Од една година повеќе или помалку малите од куќата веќе почнуваат да ги прават првите чекори. За да бидат побезбедни, добар подарок е дрвен шетач со вградени игри. Шетачите од овој тип не само што ќе го натераат вашето малечко да се движи поавтономно, туку ќе биде и многу побезбедно.

Градежни блокови или коцки за активност

Градежни блокови

elcorteingles.es

Внимание, овие играчки може да се користат само ако производителот е назначен на кутијата за игра, никогаш не давајте им играчка што не е прилагодена на нивната возраст. Новите вештини што малите ги развиваат им даваат автономија да манипулираат со предмети како што се градежните парчиња со поголема умешност.. Со овие игри тие ќе можат да разберат волумени, што е големо, мало, високи, ниски, геометриски форми итн.

книги и слики

Два од подароците кои секогаш се хит кај најмалите во куќата се книгите со кои можат да манипулираат и сликите. Со книгите почнуваат да воведуваат различни концепти, многу едноставни за разбирањеПокрај тоа што ќе можат сами да манипулираат со нив, тие ќе имаат контакт со текстури, мириси, бои итн.

Сликите, од друга страна, ќе му помогнат на малиот да ја изрази својата имагинација и да почне да ги прави своите први цртежи. Можете да се одлучите за бои за дрво, пастидекор, бои за прсти, секогаш прилагодени на нивната возраст.

детски лавиринти

детски лавиринт

carrefour.es

Конечно, ви ја пренесуваме оваа опција за која верувам дека повеќе од еден од нас, кога ќе види една, сака да влезе и да почне да игра. Станува збор за продавници или детски лавиринти, подарок кој е совршен за децата. Овие типови на игри се 4 во 1, исто така ја стимулираат психомотичноста и креативноста на најмалите.

Давањето добар подарок на деца од 1 и 2 години е комплицирано во одредени прилики, можеби е затоа што не ги знаеме вкусовите на малите, тие имаат се или едноставно не знаете што да им подарите. Да ги задоволиш најмалите е многу едноставно, се што ќе му дадеш ќе биде земено со љубов и ќе ужива. За да имате лесно, побарајте играчка која можеби е привлечна, но пред се функционална, со која можете да развиете различни вештини.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.