Дефиниција за злоупотреба и како да се реагира на тоа

деца со фобии

Постојат многу видови злоупотреби, како што се злоупотреба на овластување или злоупотреба на сила, што можат да вршат и возрасни и врсници на нивна возраст и кои можат да бидат еднакво штетни за малолетникот и нивниот развој.

Денес се фокусираме на дефиниција за она што се смета за сексуална злоупотреба на малолетничка, како да се открие и каква реакција е најпогодна откако ќе има докази за нив. Многу е важно, како родители, да знаеме како да ги заштитиме во вакви ситуации.

Што можеме да разгледаме сексуална злоупотреба?

La општа дефиниција за сексуална злоупотреба ги опфаќа следниве претпоставки:

  • Пенетрација со полови органи или предмети.
  • Допирање или поттикнување на допир искористувајќи го недостатокот на знаење на малолетникот.
  • Гледајќи безобразно кон малолетничката, принудувајќи го да биде сведок на сексуални практики или да гледа несоодветна содржина како што се филмови, порнографски слики, како и разговори од сексуална природа.
  • И во секој случај секое однесување што го прави малолетникот да се чувствува непријатно или застрашувачко е злоупотреба.

Знаци што можат да ни помогнат да откриеме злоупотреба или насилник

Ако откриеме каква било промена во однесувањето на дететоБидејќи може да се пиша кога ќе ја помине таа фаза, дека е потажен или дека не сака да зборува, тоа може да биде показател дека нешто се случува. Не мора секогаш кога ќе се појават овие однесувања, тоа ќе биде заради злоупотреба, но тие се механизми што се активираат во трауматски ситуации, како што би било случај.

тага

Тагата може да биде знак на злоупотреба

Насилник не постапува случајноТој избира ранливи луѓе во некоја смисла што му го олеснува сопственото задоволство. Или затоа што се наоѓаат во ситуација на беспомошност и осаменост што се одржува со текот на времето или поради нивната ниска самодоверба, или затоа што ја стекнува нивната доверба и ги манипулира да ги натера да веруваат дека се одговорни за злоупотребата, или дека дури и се согласиле да тоа

Многу е веројатно дека лицето кое било еднаш злоставувано, повторно ќе се најде во навредливи ситуации. Како што рековме, насилниците бараат ранливост кај своите жртви.  Тие ја откриваат несигурноста, стравот и болката зад раната од овој калибар.

Иако многу случаи се случуваат со насилство, во огромното мнозинство насилниците се како шминкари на змии, способни да ве убедат дека Месечината е таа што се рефлектира на сонцето, а не обратно. Понекогаш има случаи во семејството, што комплицира сè многу повеќе, затоа што првото предупредување што ќе го направи насилникот е „никој нема да ти верува“, бидејќи тој е возрасен и никој не верува во децата повеќе отколку во возрасните.

Друг знак на кој треба да обрнеме внимание е ако некој посвети премногу внимание на нашето дете, му подари подароци итн. Оние примероци што се чини дека се гестови на благодарност, се чиста уцена за да се постигне нивната цел.

Што можеме да сториме во врска со тоа?

Во случај да откриеме нешто што нè тера да се сомневаме дека нашето дете или некој за кој знаеме дека страда, претрпел или може да претрпи злоупотреба, првото нешто што мора да направиме е да се осигураме дека разбрале што е тоа, дури и ако не можеме да ја објасниме вистинската дефиниција . Односно, ако станува збор за 3-годишно дете, ќе му објасниме, на начин што го разбира, дека никој не смее да го допира ако не сака, дека знаете дека постарите лажат и дека тој има право да се брани и да протестира ако некој направи нешто што не му се допаѓа.

Утеха на мама

Но, пред сè, најважно е да ги научите вашите деца уште од мали нозе дека сте нивна поддршка, дека тие не треба да имаат тајни од вас. Треба да знаете дека мајка е таму за да ви помогне да се справите со какви било проблеми со кои се соочувате во вашиот живот.

Ако е можно да се докаже, жалбаСекогаш консултирајте се со адвокат и специјалист терапевт во овие видови случаи, бидејќи понекогаш правните процеси се долги и мора да бидете подготвени да ги издржите.

Ако не е можно да се демонстрира, никогаш не предлагајте да молчиТој ќе чувствува вина и срам, но не е тој што направил нешто лошо. Побарајте помошГлавата нагоре и гледајте напред, продолжете со позитивното засилување, без оглед што се случува околу вас.

Совети кои ќе ви помогнат да управувате со него

Ако откриете ваков вид на проблем во вашиот дом, Одржувајте мирно однесување и немојте да чувствувате дека се сомневате во неговиот збор. 

Најверојатно, гневот, болката и фрустрацијата ќе ве заземат. Но, тоа се негативни чувства кои, наместо да му помогнат на вашето дете да зарасне, може да ја влошат веќе драматичната ситуација.

грижи кај децата

Растоварете се, одете на терапија и размислете за вашиот син, тој треба да ве види силен. Нему му требаш повеќе од кога било.

Никој нема право да суди, критикува, па дури и да дава мислење за она што не го знае од сопственото искуство, ако се повикаме на ваква сериозна ситуација. Фер е тоа не слушајте некој што нема доволно информации за да ја процени вистинската големина на ситуацијата, бидејќи нивните критериуми се засноваат на предрасуди.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.