Дали децата кои бавно зборуваат се поинтелигентни?

Родителите се разбирливо нервозни кога нивниот син или ќерка не ги достигнуваат клучните развојни пресвртници во исто време со нивните врсници. Посебно постои една пресвртница за која родителите се најмногу загрижени: да научат да зборуваат. Повеќето луѓе претпоставуваат дека доцнењето на јазикот или нарушувањето на говорот ќе има долгорочно влијание врз способноста на детето да успее на училиште и пошироко. Но, состојбата наречена Ајнштајн синдром покажува дека тоа не е секогаш случај. Во конкретниот случај, би можело да се каже дека децата кои бавно зборуваат се поинтелигентни.

Ајнштајн синдромот е именуван по Алберт Ајнштајн, сертифициран гениј и, според некои негови биографи, доцен говорник кој не зборувал целосни реченици пред 5-годишна возраст. Земајќи го Ајнштајн како пример, се сметало дека децата кои подоцна почнуваат да зборуваат се поинтелигентни., по стапките на овој познат научник. И покрај тоа, сепак тоа е прашање на грижа за родителите.

Дали децата кои подоцна почнуваат да зборуваат се поинтелигентни?

девојка со зајак

Ајнштајн синдром е состојба во која а детето доживее доцен почеток на јазикот, но демонстрира послушност во другите области на аналитичкото размислување. Дете со Ајнштајн синдром успева да зборува без проблеми, но останува напред во други области. Иако доцното зборување може да биде знак за аутизам или други развојни состојби, има значителен процент на момчиња и девојчиња кои зборуваат доцна, но потоа многу подобро, покажувајќи дека се високо аналитички и продуктивни мислители.

Вистината е дека немало доволно истражување за овој синдром. Тоа е описен термин без договорена дефиниција или медицински критериуми, што го отежнува истражувањето. Навистина не знаеме колку е распространета оваа состојба, дали е генетска или еколошка или дали се појавува со други состојби како аутизам, кои предизвикуваат доцнење во јазикот и говорот. Се верува дека процент од децата на кои им е дијагностициран доцниот разговор го надминуваат ова доцнење во развојот и се покажуваат како надарени и исклучително бистри. Овие деца би биле кандидати да ги вклучат во Ајнштајн синдромот, а во нивниот случај би било точно дека децата кои почнуваат да зборуваат доцна се поинтелигентни.

Студиите за населението покажаа дека само мал процент од децата кои почнуваат да зборуваат доцна имаат нарушување на спектарот на аутизам (АСН). Но многу лекари се обидуваат да бараат повеќе симптоми на аутизам кај децата кои зборуваат доцна, наместо да се обидуваат да ја исклучат состојбата. Така, за дете кое доцна зборува без други очигледни основни состојби, дијагнозата на АСН би била неточна и препорачаните терапии не би биле продуктивни.

Што да направите ако детето бавно зборува?

аутистично дете

Ако сте загрижени дека вашиот син или ќерка може да имаат а доцнење на говорот, првиот чекор што треба да го направите е да отидете кај вашиот педијатар. Вашиот лекар ќе изврши темелна медицинска евалуација и ќе ве поврзе со патолог за говор и други експерти доколку е потребно. Повеќето експерти се согласуваат дека раната интервенција е од суштинско значење. Затоа, штом ќе почнете да се сомневате дека вашиот син или ќерка не ги достигнуваат говорните пресвртници соодветно, одете кај неговиот или нејзиниот педијатар за да откриете што не е во ред. Важно е да се знае дека може да поминат неколку сесии пред да се постави дијагноза.

Не плашете се да не се согласувате со дијагнозата ако мислите дека е неточна. Ако знаете дека вашето дете реагира кога зборувате со него и учествува во светот околу него, дијагнозата за АСН може да биде неточна. Пред да дојде до таа точка, слухот може да се провери за да се осигура дека нема физички оштетувања кои го спречуваат детето да зборува.

Каков третман може да има дете кое бавно зборува?

детски портрет

Без разлика дали вашиот син или ќерка имаат Ајнштајн синдром, АСН или само форма на доцнење на говорот, треба да започне терапија за подобрување на состојбата. Но, покрај терапијата со стручно лице, постојат и активности кои може да се практикуваат дома поттикнете го детето да почне да кажува повеќе зборови. Терапијата ќе биде прилагодена на типот на доцнење што го имате како што е прикажано со вашата евалуација.

На пример, вашиот син или ќерка може да имаат изразено доцнење на јазикот, каде што тој или таа има тешкотии да зборува, но разбира што е кажано и реагира. Во овој случај, може да добиете листа на препорачани активности дома заедно со формална говорна терапија. Експресивните и рецептивните јазични доцнења може да бараат понатамошна евалуација и поинтензивна терапија, бидејќи детето не само што би имало потешкотии да зборува туку и да разбере.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.