Динамика на групата

Примери на динамични игри

Групната динамика е збир на знаење што поаѓа од теорија и се состои од алатки во форма на техники насочени кон групи. Ова ни овозможува поблиску да ги запознаеме сите членови, но и нè води кон тоа како да управуваме со споменатата група, да ја зголемиме нејзината продуктивност и да ги подобриме внатрешните односи, како и да ја зголемиме забавата на сите.

Значи, можеме да кажеме дека сте динамичен придонесе за олесни меѓусебната поврзаност помеѓу членовите на групата. На тој начин што ќе се развие колективна димензија и ќе се зајакнат социјалните вештини на поединецот. Употребата на техники за групна динамизација кај малолетниците има за цел тие да бидат протагонисти на нивниот сопствен процес на социјализација.

Што е групна динамика во образованието

Тие може да се преведат како методи за ставање на маса учество, креативност и развој на критички дух. На тој начин што преку оваа користена динамика може да се стимулира способноста за работа во групи. Нешто што е навистина неопходно, прво на училиште, но подоцна зборуваме за светот на работата. Според научниците, тоа полесно да се менуваат обичаите на мала група се занимаваат заедно кои го менуваат однесувањето на нејзините членови земени еден по еден. Ова потврдува дека групните навики не се статични, туку живи и динамични процеси кои доаѓаат од збир на случајни сили.

Динамика на групата

Како дисциплина, го проучува сили кои влијаат на однесувањето на групата, почнувајќи со анализа на ситуацијата во групата како целина. Од сето ова може да произлезе и знаење и разбирање. Тоа е начин да продолжиме да ги развиваме вештините, во исто време што ни дава можност да се запознаеме малку подобро, а не само индивидуално.

Кои се големите придобивки?

Не можеме да избегнеме да ги спомнеме малку по малку, бидејќи кога се соочуваме со таква витална помош како групна динамика, предностите доаѓаат сами по себе.

 • Тоа ќе им даде поголема сигурност и самодоверба.
 • Тие ќе научат нови концепти, па дури и нови информации за себе.
 • Повеќе комуникација и социјализација.
 • Дали се учи од грешките а нивното решавање може да се направи на полесен начин со тоа што ќе се биде во група.
 • Задачите се поделени во секој учесник, но не само тие, туку и вкусовите или дури и чувствата.

Придобивки од динамиката во наставата

Каква динамика може да се направи во група

Има многу идеи што можеме да ги спроведеме во пракса кога зборуваме за групна динамика. Затоа што иако сме посветени на најмалите во куќата, точно е дека овој тип на техника може да се изведува и со возрасни. Особено во работната средина е доста честа појава. Како што рече, ви оставаме серија примери што можете да ги прилагодите во зависност од групата:

 • Предизвик: во кутија ќе има неколку превиткани хартии. Во секој од нив ќе биде напишан предизвик што детето што ја нацртало хартијата треба да го исполни. Тоа може да биде пеење песна, давање парче облека или поставување љубопитно прашање на друг член на групата.
 • Мим: е една од идеите што секогаш мора да ја имаме на ум. Затоа што освен што е креативна вежба, ја развива фантазијата, совршена е и за разговор за забава. Во овој случај, едниот партнер ќе му даде на друг имагинарен подарок и треба да објасни што е тоа преку мимикрија.
 • погоди песни: уште една од најлајкуваните е оваа игра. Станува збор за ставање музика, од оние најпознатите песни, но без текст. Значи, кој е побрз да крене рака и да го добие како што треба, ќе добие поен. Така, тој што ќе погоди најмногу и ќе има најмногу поени ќе биде победник.
 • Кој е кој?: Тоа е една од игрите што ги имаме и во форма на табла. Потребни се различни слики на животни, предмети и сл. Преку прашањата треба да погодите за кого станува збор. Доколку немате табла, тоа секогаш можете да го направите со помош на фотографии кои ќе ги залепите на картон. Играчот зема карта и треба да им ја покаже на другите, но тој самиот не може да ја види. Преку прашањата ќе треба да погодите што е тоа.

Што е групна динамика

Како да направите забавна група динамична

Вистината е дека секоја динамика може да биде најзабавна. Затоа што секој од нив ќе донесе допир на хумор и учење во еднакви делови. Но, ако сакате да знаете кои од нив можат најмногу да уживаат вашите ученици или деца, тогаш уште еднаш ќе ви дадеме низа идеи што треба да ги спроведете во пракса:

 • коцки со слики: можете да направите две или три коцки и да поставите слика на секое лице, на двете животни, предмети или што и да посакате. Коцките ќе бидат фрлени заедно и треба да направите приказна со сликите што ќе излезат. Но, внимавајте, бидејќи во овој случај, приказните мора да се продолжат. Не е корисно секој да раскажува поединечна приказна, но ќе биде една за целата група. Оттука, забавата ќе биде загарантирана со тоа што ќе и дадете нови кривини или исходи.
 • Вистини и лаги: Секој играч треба гласно да каже три реченици. Две од нив мора да бидат вистинити, а една лага. Тие можат да бидат за работи поврзани со вашиот вкус или вашиот живот, така што тие се многу поверодостојни, иако не се сите.
 • слепи цртежи: Друга од најраспространетите техники е оваа. Се игра во парови и на секој од членовите му треба маркер и лист хартија. Стојат еден пред друг. Оној што е позади, мора да го поддржи чаршафот на грбот на партнерот и да почне да црта што сака. Оној од предниот дел треба да се обиде да открие што црта само така што ќе ги почувствува движењата на грбот и ќе ги пресоздаде на хартија. Колкумина ќе го сфатат правилно?
 • Животните во амбарот: Играчот е избран да биде фармер и очите му се покриени. Останатите седат во круг. Фармерот треба да оди и да допре играч. Ова треба да создаде животински звук и ако фармерот на играчот што го емитува наведениот звук, тогаш тој ќе стане фармер.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.