Емоционални должности на децата кон родителите

Емоционални должности на децата кон родителите

Како родители, навикнати сме на тоа дека мора да правиме бескрајни работи за доброто на нашите деца... Нормално е, им требаме ние да можеме да се развиваме во сите аспекти. Но, децата имаат и обврски кои мора да ги исполнат кон своите родители. Ние нема да навлегуваме во тоа што вели Граѓанскиот законик, туку ќе ги коментираме емотивни должности кои не се напишани, но за кои срцето знае дека мора да бидат исполнети.

Дури и ако сте возрасно дете, мора исто така да го почитувате сето ова што го спомнавме овде, за да бидете во согласност со вашите родители. Не губете детали бидејќи ако не се придржувате, потребно е да го сторите тоа сега за да ги подобрите вашите односи!

Да се ​​биде татко во реалниот живот е спектакуларен начин на живот, но тоа носи низа обврски кои не е лесно да се исполнат. Мотото отсекогаш било „послушајте ги родителите додека тие се под нивна моќ и никогаш не заборавајте дека треба да ги почитувате“.

Законодавството им припишува на родителите низа барања и обврски што треба да ги исполнат со своите деца. Тие мора да внимаваат на нив, секогаш да ги придружуваат, да ги хранат, да ги едуцираат и да се усогласат со сеопфатната обука. Родителите секогаш го носат исполнувањето на нивните обврски. Кога се мали, тие ја исполнуваат својата улога, но кога ќе станат полнолетни, тој тип на обврски може да се искриви.Што се случува кога детето ќе заборави на своите обврски?

Емоционални должности на децата кон родителите

Емоционални должности на децата кон родителите

Должности на децата кон родителите:

 • Вашите родители не се ваши пријатели, тие се поважни од секое пријателство.
 • Целосно верувајте им на родителите.
 • Дајте им го целото внимание што им треба.
 • Никогаш не проценувајте за нивните постапки, тие секогаш прво постапуваат мислејќи на своите деца.
 • Секогаш почитувајте ги во какви било околности.
 • Обрни внимание на она што тие ни го кажуваат.
 • Студија за да издлабиме добра иднина.
 • Соработувајте со домашните работи (бидејќи не „помагате“ во домашните работи, соработувате како активен член на семејното јадро).
 • Грижете се за нив кога и да им треба, во кој било контекст.
 • Вклучувајте ги секогаш во вашиот живот.
 • Научете ги како што ве научија.
 • Направете активности со нив.
 • Имајте емпатија кон нив и разберете ги.
 • Бидете покрај вас и во здравје и во болест.
 • Бидете секогаш благодарни на нив.
 • Избегнувајте расправии или лоши манири, комуникацијата секогаш може да биде позитивна.
 • Сакајте ги над сè.

Децата имаат и обврски. без разлика колку години имаш. Како одлична регулатива во домот, тоа е важно Не повредувајте никого во семејството. Тие исто така имаат право да изразат негативен став кога нешто не им изгледа како што треба, па дури и да побараат помош кога е потребно. Имајќи ги предвид сите должности кои се изразени, децата исто така мора да се откажат од нивните права:

 • Тие мора да сакаат и да бидат сакани од родителите.
 • Мора да ги сакате двајцата родители и да немате преференции ако и двајцата не воспитуваат и не сакаат подеднакво.
 • Треба да ги изразите своите чувства.
 • Мора да се чувствуваат безбедно.
 • Не критикувајте тајно што еден родител му прави на другиот.
 • Не претпоставувајте ги грижите и проблемите што родителите можат да ги влечат.

Емоционални должности на децата кон родителите

Емоционалните должности на децата се разликуваат кога ќе пораснат

Кога децата ќе пораснат, емоционалните обврски се различни. Улогите се веќе променети, тие се многу постари и децата ја преземаат улогата на деца и родители, во некои случаи. Ова е начин да може да ги освоите двете полиња и каде самите деца сега можат да разберат и да научат многу вештини кои ќе бидат од голема помош за да се поврзат со другите луѓе.

 • Во оваа фаза можеме третирајте ги како пријатели. Сега е кога позициите навистина се изедначуваат и кога се споделуваат мислите, искуствата и чувствата.
 • Довербата се формализира. Сега ова чувство расте затоа што тоа е моментот во кој секогаш бараме поддршка и совет. Чисто, тоа се случува затоа што нивото на обврските е на ниво и нивниот живот може да биде паралелен. Има и друг важен аспект, а тоа е дека сега одлуките нема да се судат како порано.
 • Не ги осудувајте нашите родители. Овој факт носи големо олеснување во текот на целата фаза на детето. Кога децата се мали, тие на своите родители гледаат како на херои и хероини. Меѓутоа, кога влегуваат во адолесценција, овој факт целосно се менува и младите се тие што не можат ништо да разберат. Кога ќе се достигне фазата на возрасен, родителите може да продолжат да се набљудуваат на начин кој не може да види што се случува околу нив и тоа мора да се промени.
 • Треба да им верувате. Тие секогаш ќе бидат наши луѓе од доверба, многу од нив се трудат да бидат многу подобри од нивните пријатели. Нели секогаш одиме кај родителите кога ќе се случи нешто? Зарем не бараме секогаш совет? Во повеќето случаи секогаш ќе добиваме поддршка и совет. Под оваа точка не треба да се интернализираме дека ќе нè судат, мора да има доверба.
 • Почитувајте ги и посветете им внимание. Ако има почит од моментот на раѓање на детето, тоа е нешто што мора да преовладува од почеток до крај. Ако нашите родители ја задржат таа позиција, децата не треба да ја скршат таа бариера. Децата мора да го почитуваат она што го диктираат родителите. Ако го правиме тоа од мали нозе, можеби тоа е и добар начин да можеме да ги исполниме нашите обврски кога сме возрасни. Многу од овие аспекти се разбираат многу подобро кога децата треба да бидат родители.

Дали ги исполнувате сите обврски како син кон вашите родители? Ако сте пропуштиле нешто во животот, подобро е да се придржувате до нив и ако мислите дека треба да се додадат уште некои, кажете ни за што сметате дека е исто така важно!


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.