Зошто моето дете дише премногу брзо

Мојот син дише многу брзо

Дека децата дишат добро, лесно и природно, е нешто за што родителите се многу загрижени. Во случај на бебиња, тоа може да биде изненадување за родителите кои не се за прв пат и за оние кои никогаш не биле околу бебе. Ова е затоа што Дишењето на бебињата е двојно побрзо од возрасното. Како додаток, неговото мало тело тешко дека може да покрие маснотии, дишењето е многу поизразено.

Брзото дишење кај бебе е сосема нормално, сепак, тоа може да биде знак дека нешто не е како што треба. Затоа, знаејќи ги карактеристиките и симптоми на разни проблеми поврзани со дишењетоBeе биде од суштинско значење да се интервенира што е можно побрзо во случај нешто да не оди како што треба. Еве како да откриете дали дишењето на вашето дете е необично.

Моето дете дише многу брзо, дали е ова нормално?

Зошто моето дете дише премногу брзо

Бебињата треба да поминат детски прегледи со одредена регуларност, затоа што на тој начин можеш проверете дали развојот на детето е нормален. Дишењето е едно од прашањата што никогаш не поминува незабележано, тоа е нешто рутина што педијатрите го проверуваат на секој преглед. Затоа, ако вашето бебе покаже респираторен проблем, тоа ќе биде педијатарот кој брзо ќе го забележи.

Сепак, многу е важно да го контролирате дишењето на вашето бебе со цел да забележите значителни промени. На овој начин, доколку нешто може да се случи, ќе имате можност да одите во службите за итна медицинска помош и да избегнете големи проблеми во здравјето на вашето бебе. Овие се знаците дека треба да се грижите за дишењето на вашето бебе.

 • Si ја зголемува стапката на дишење, надминувајќи 70 во минута. Нормалното нешто кај бебињата е помеѓу 40 и 60 вдишувања, надминувајќи ја таа бариера или под неа, може да има нешто што не оди како што треба.
 • Кожата станува синкава.
 • Вие го забележувате тоа ноздрите на вашето бебе се широко отворени Кога дишете.
 • Во градите, просторот помеѓу ребрата тоне со секој здив.
 • Слушате шушкање кога бебето дише.

Ако вашето дете дише многу брзо и ги откриете овие симптоми кај вашето дете, треба итно да отидете во канцеларијата на педијатарот. Кај доенчињата, секој проблем со дишењето може брзо да се влоши ако не се третира брзо. Иако можеби не е ништо сериозно, се претпочита лекарот да го утврди тоа.

Дали дишете лошо додека спиете?

Респираторни проблеми кај деца

Друга работа што често се случува кај постарите деца е дека ноќе имаат проблеми со дишењето и тоа ги спречува да спијат добро. Земајќи го во предвид тоа спиењето е од суштинско значење за правилен развој на дететоМногу е важно да се осигура дека децата имаат добар сон секоја ноќ. Ако проблемите со спиењето се поврзани со лош здив, ќе можете да ги набудувате следниве карактеристики.

 • Детето 'рчи ноќе.
 • Ребрата се лузни дишење додека спиете.
 • Има бледа кожа, додека усните изгледаат виолетово.
 • Страда од апнеа, тоа е, детето престанува да дише неколку секунди.
 • Пот многу ноќе.

Сите овие симптоми се поврзани со проблеми со дишењето и покрај оштетувањето на сонот на детето, тие можат да бидат знак на нарушување дека нешто друго се случува. Кога детето има проблеми со дишењето и нема очигледна причина што го оправдува, како што се грип, настинка или сезонска инфекција, многу е важно да се спроведат релевантни медицински студии со кои треба да се добие дијагноза.

Причините можат да бидат многу разновидни, како што се синузитис, бронхитис, астма, отитис, многу големи крајници, алергиски ринитис или последици од слабо лекувана пневмонија, меѓу другите. Без оглед на причината, потребно е да се провери како тоа влијае на детето за да се спречи респираторното нарушување да доведе до други потешки здравствени проблеми. Ако вашето дете дише многу брзо и тоа е нешто што ве загрижува, не двоумете се да се консултирате со неговиот педијатар.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.