Познавање на карличната област: дали знаете каква е вагината?

Вагината

„Вагината е затворен простор“, со оваа реченица завршува видеото што ќе го видите подолу, објавено на каналот Секспериментандо на Најара Малнеро. Тоа е многу интересен документ за откривање, бидејќи вагината е дел од женското тело, и покрај стравот (или скромноста) со која го согледуваме со децении, тоа е само орган (од кој се дел од карличниот под), што исполнува специфични функции. Мислам дека е грешка да се одржи незнаењето на карличната област, бидејќи ја губиме можноста да се поврземе со нашето тело, и да го разбереме малку подобро.

Womenените треба да бидат охрабрени да зборуваат за нашето тело, меѓу нас, со нашите мајки и со нашите ќерки; табу-то мора да исчезне во прилог на природноста и самопознавањето. Нема смисла да се одделува умот и остатокот од телото од сексуалноста, и за тоа, кој подобар начин отколку да ги нарекуваме работите со нивното име! Имаме вулва со усните, вагината, јајниците,…; тие се органи поврзани со задоволство и размножување. „Знаењето“ ги отстранува стравовите и нè прави да се чувствуваме побезбедни. Постојат жени на кои им е „тешко“ да се гледаат голи, други кои ги прифаќаат своите тела, има и такви кои користат раце или огледало (поставени пред вагиналниот отвор) за подобро да ја запознаат вагината, последново е нормално, како и што можеме да ги видиме стапалата, стомакот или ушите со изгледот или одразот на телото, не се случува исто со она што го имаме во подолната карлична област.

Од гледна точка на анатомијата, вагината комуницира со вулвата однадвор, со матката одвнатре; служи за лачење течности, и да не заборавиме дека дозволува влегување на пенисот за време на сексуален однос, со можност за ејакулација која кулминира со оплодување на јајце-клетката. Вагината е исто така последниот чекор на излез за време на породувањетоЗамислете ја прилагодливоста што ја има.

И кога сакаме да се запознаеме малку подобро и да разговараме со нашите ќерки, потребно е да го прифатиме нашето тело и да разбереме дека нашата вагина е сосема нормална. Ивееме во болно општество кое е „подготвено“ од најранливите жени, кои влијаат врз жените, кои на крајот стануваат „работи“ кога нашите тела се тргуваат за рекламни цели или затоа што на крајот веруваме дека моделите што ги покажува порно индустријата се оние што мора да ги следиме; што резултира во интервенции како што е вагинална контура. Нашата вагина не само што е нормална, туку е и здрава, иако ќе се консултираме со докторот ако:

  • Секретите се со абнормална или сомнителна боја.
  • Мириса лошо или силно.
  • Чувствуваме интензивно и континуирано чешање.
  • Стана црвена без причина или покажува црвени / бели дамки.

Најара ви го објаснува феноменално на ова видео: не е дупка, не е пештера; тоа е збир на мускули кои се прилагодуваат на она што „оди“ внатре во него (менструална чаша, Кинески топчиња, пенис при пенетрација). И дека поради дисфункциите на карличниот под може да претрпи одвојување од нејзините идови.

Слики - Ханс готун, Winpiglerm


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.