Како да дознаете дали моето бебе е добро по тежина и висина

големина и тежина на бебето

Дека бебето има а Висината и тежината во рамките на нормалните перцентили се една од најголемите грижи на мајките, особено позлата. Toе објасниме што се процентите, кои се упатствата што педијатрите ги сметаат за нормални и некои други проблеми.

Денес, обидувајќи се да ги натерам децата тежина над кривата на перцентил не само што е непотребна, туку и го поттикнува развојот на дебелина. Ова е еден, ако не и главен нутриционистички проблем во нашето општество денес.

Кои се перцентилите за тежина и висина?

големина и тежина на бебето

Една од најголемите грижи на мајките е да знаат дали нивното дете расте правилно. За овие критериуми за нормалност се користат перцентили. Дали се криви на раст, и за висина и тежина, кои се користат во педијатријата за контрола и следење на тежината и висината на бебето и детето. Вредноста на перцентилите се движи од 0 до 100. За да го разберете подобро, бебе со процент на тежина 60, значи дека, од 100 бебиња на иста возраст и пол, 40 ќе бидат над него во тежина и 60 под.

Педијатри измерете и измерете го новороденчето за да проверите дали е точна еволуцијата на неговата тежина и висина. Новороденче со полно работно време, односно, кое не било прерано, и здраво тежи помеѓу 2.500 и 4.000 грама, неговата просечна должина е 50 сантиметри, а просечниот обем на главата е 34 сантиметри.

Во Првите 3 месеци бебето добива од 150 до 200 грама неделно. Од третиот месец тежината се забавува, таа е помеѓу 100 и 150 грама неделно. И од шестиот месец има големи варијации, тие се зголемуваат помеѓу 50 и 100 грама неделно, некои недели не добиваат на тежина и одеднаш се зголемуваат 200 грама.

Фактори кои влијаат на висината и тежината на децата

тежина и големина бебе

Генетика, диета, хормони, недостаток на приврзаност ... се фактори кои влијаат на висината и тежината на момче или девојче, а има малку реални проблеми поврзани со сериозни патологии. Ако бебето не ги зголеми тежината и висината според возраста, тоа ќе биде педијатарот кој ќе ги утврди причините. Има многу алергии на храна кои не дозволуваат ваков развој на нормална висина и тежина.

Табелите се ориентативни алатки, кои служат за предупредување за можна појава на алергии или нетолеранција, но ако детето е здраво, дури и ако е под просекот, ништо не се случува. Не значи дека бебето или детето со најголем процент е подобро, туку оној што останува стабилен на истиот перцентил во текот на нивниот развој.

Ако намалувањето на перцентилот на бебето или детето е континуирано, тоа не останува во истиот перцентил, туку се намалува, тоа не значи дека тие губат тежина или висина, бидејќи тоа не е можно. Можеби добива тежина и висина, но не како што би било во зависност од неговата возраст. Сите педијатри тврдат дека иако графиконите за раст се повеќе или помалку линеарни, децата всушност растат врвови.

Дали бебињата добиваат тежина и висина во текот на летото?

тежина и големина бебе

Постојат моменти во животот на бебето, на пример во текот на првите две години, дека нивниот физички развој е многу поизразен. Ова исто така се случува во пократки временски периоди, има месеци во кои бебето едвај расте и други во кои неговата големина многу се зголемува.

Curубопитно во лето благодарение на сончева светлина, кој помага да се синтетизира витамин Д, неопходен во развојот на коските, се стимулира лачењето на хормонот за раст. Затоа, немојте да се изненадите ако вашиот син или ќерка, за кои го консултирате овој напис, да се протега ова лето.

Покрај тоа, мора да се има предвид дека други стимули на хормонот за раст се вежбање и спиење, и се приближува сезоната во годината кога, иако се бебиња, кога веќе одат, имаат поинтензивна физичка активност и спијат подобро.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.