Зошто моето бебе удира со главата во креветчето?

мама и нејзиното бебе

Кога имате бебе, се отвора апсолутно нов свет, полн со радости, но и многу стравови. Ако е првото бебе, тогаш стравовите се удвојуваат кога ќе видиме дека имаат чудни однесувања, дека не се сеќаваме дека сме слушнале или дека ниту нашите мајки не се сеќаваат по толку години.

Бебето е нов универзум и секој ден учиме нешто и си поставуваме нови прашања. На пример, Зошто моето бебе ја удира главата во креветчето? Не боли? Не можеш да се повредиш? Како да направам повеќе да не го прави тоа? Ме вознемирува што го гледам! Па, денес ќе се обидеме да ја објасниме темата и да ги оставиме мајките на мира.

Бебето и удирањето со главата

Плаче бебе

Го држите бебето во раце и го оставате во креветчето да дремне заслужено. Сè е мирно и бебето изгледа како бонбони, слатко, заспано, мирно. Но, тогаш, од никаде, тој почнува да ја удира главата во креветчето. Еднаш. И уште еден. И уште еден. Зошто?! Зошто моето бебе удира со главата во креветчето?

Тоа ќе ти го каже секој педијатар нишањето и ударот со глава се нормално однесување, што обично се појавува пред 12-месечна возраст и дека децата повеќе не го прават тоа на возраст од две до три години. Да, има објаснување и тоа е нормално. Помирен?

Значи удирањето на главата и телото е нормално однесување на лулка од страна самоудобност кај бебињата. Ритмичкото движење напред-назад може да го смири вашето бебе и да му помогне да заспие, слично како да се лулате на стол-лулка или да се лулате со рацете.

бебиња

Чудно е што и вашето бебе може да ја удри главата да го одвлече вниманието од болката (ако никнете заби или имате инфекција на увото), на пример. удирање по глава е изненадувачки вообичаено. До 20 проценти од доенчињата и малите деца намерно удираат со главите, иако момчињата имаат три пати поголема веројатност да го направат тоа од девојчињатаs.

Честото удирање на главата започнува во втората половина на првата година и помеѓу 18 и 24 месеци. Навиката може да трае Неколку месеци, па дури и години, иако повеќето деца, како што рековме, надминуваат 3 години.

Како што некои бебиња си играат со косата, други ги цицаат рацете, други удираат по главите. Што им обезбедува? Детските психолози велат дека зависи што прават пред ударот, но во основа тоа е а безопасно однесување.

Бебе во креветче

Некои бебиња удираат со предниот или задниот дел од главата во главата на креветчето, додека други се делумно на шините за креветчето. Други бебиња ги тркалаат главите од страна на страна додека лежат на грб, што често резултира со ќелаво место на задниот дел од главата.

Дали може бебињата да ги удираат главите во креветчињата од гнев или фрустрација? Ако може да биде. Бебињата не можат да се изразат орално, не зборуваат, па нивниот јазик е чисто говор на телото и со своето тело ја изразуваат својата фрустрација. Исто така Можеби се обидувам да го привлечам вашето внимание, после се ќе се изненадиш, ќе се исплашиш и ќе офкаш кога ќе го видиш тоа однесување. И уште повеќе, сигурно го земаш во рака и малку го тешиш. Бебето е, на свој начин, интелигентно, па знае дека ако удри со глава, мама или тато ќе реагираат.

Накратко, иако во огромното мнозинство на случаи, речиси сите се работи за безопасно и нормално однесување, може да има моменти кога бебето удирајќи ја главата во креветчето може да значи проблем. Ако заврши со крвавење и тоа не го спречи... одете на педијатар! Тој ќе знае да го прочита ставот на детето, ќе ве праша за други однесувања и ќе може да ви каже дали е нормално или дали треба да преземете нешто по тоа прашање, можеби спречувајќи некои нарушување на спектарот на аутизам.

Бебе во креветчето

Што можам да направам во врска со тоа? Удирањето на главата кај бебињата ретко е знак за развојен или емоционален проблем, но ако вашето бебе го прави тоа, повелете и разговарајте со вашиот лекар. Како што рековме, во ретки прилики (особено ако вашето бебе има доцнење во развојот) сигнализира проблем. Најверојатно, сепак, во однесувањето на вашето бебе, иако е вознемирувачко за гледање, е безопасен. Вашето бебе нема да се повреди само со удирање во главата.

Единствената претпазливост што треба да ја преземете е да ја направите затегнете ги завртките и завртките од креветчето редовно. Не ставајте перници, ќебиња или браници во нејзиното креветче за да ја омекне околината. Овие можат да претставуваат а опасност од гушење. Ако ви пречи звукот од ударот на вашето бебе во главата, обидете се да ја поместите креветчето далеку од идот.

Бидејќи вашето бебе веројатно се обидува да се утеши, подајте му рака. направи го твојот тивка околина за спиење. Помогнете му да се релаксира со а топла бања пред спиење, дај му А. нежна масажа, или поминете повеќе време лулајќи го да го заспие. Некои бебиња наоѓаат мека музика или постојан ритам на прислушување на метроном, како метод на смирување пред спиење.

бебе

Секогаш имајте на ум дека бебињата поминуваат низ толку многу пресвртници во нивниот развој, и иако удирањето со главата можеби не ни изгледа толку возбудливо како што го пробиваат првиот заб низ непцата, тоа е нормално и важно.

Удирањето со главата во креветчето се гледа како дел од оние повторливи однесувања што се гледаат во детството (гризење нокти, цицање палец, играње со гениталиите итн.). Тоа се однесувања кои помагаат во развојот на невролошкиот систем да комуницирате со влијанијата од околината, во овој случај креветчето.

Сумирајќи:

  • Знаци на удар на главата: Постојано удира со главата на душекот или креветчето, седи веднаш по ударот со главата. ја движи главата напред-назад и ја удира, се потпира на грбот и ја тркала главата од страна на страна со доволно сила за да ја затресе.
  • Колку долго трае ваквото однесување?: Самото однесување не трае повеќе од 15 минути, но започнува меѓу шест и девет месеци и престанува околу 3-та година, иако има случаи на здрави деца кои го одржуваат до својата 5-та година. Доколку продолжи, консултирајте се со вашиот педијатар.
  • Можни причини: самосмирувачко за заспивање, е одговор на здодевност, фрустрација или анксиозност или начин да се самостимулирате.
  • Кога може да биде проблем?: ако однесувањето опстојува по 3 години. Значи, може да се поврзе со аутизам, стереоскопско нарушување на движењето или некој невролошки проблем.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.