Зошто мојот син тинејџер ме мрази

тинејџер мрази
Вашиот син или ќерка тинејџерка тој не те мрази, тој вели дека те мрази. Ако вашето дете го каже ова, немојте да се тепате прашувајќи се себе си за сите грешки што сте ги направиле. Ако вашата блиска и kindубезна врска со него или таа поминува низ студенило и одвојување, тоа е вообичаено. Не сте направиле ништо лошо. Тоа е процес низ кој и двајцата треба да поминете за да созреете во врската.

Се сеќавам манипулација, свесна или не, и адолесценцијата одат рака под рака. Како и во детството, ве мразам или повеќе не ве сакам, тие се пораки кои се раѓаат од лутина. Во случај на адолесценција, овој гнев не е против вас, туку против сè воопшто.

Што да правам кога мојот син ќе рече дека ме мрази?

тинејџер мрази

Првиот е не земање зборови по номинална вредност. Ако вашиот тинејџер ви каже дека ве мрази, тоа не е лично, тој или таа ве сака. Тој едноставно е вознемирен и го изразува тоа на тој начин. Обидете се да разберете дека она што не му давате толку многу на значење, како на пример да можете да носите една или друга кошула, за него е важно прашање.

Следниот совет е тешко да се примени во пракса, но ние препорачуваме трпение. Ако за време на детството, трпеливоста има врска со физички активности, кога вашите деца се тинејџери, ќе мора да соберете големи дози за да не ве извадат од вашите кутии. Адолесцентите имаат вроден капацитет за ова.

Во секој случај, почекајте да се смири за да разговарате со него. На ист начин како што имате емпатија со него, замолете го тоа да го има со вас. Дајте му на знаење дека неговите зборови ве повредуваат, дека ги разбирате неговите мотиви, но дека ве повредува велејќи ви дека ве мрази.

Зошто адолесценцијата е толку комплицирана?

тинејџер мрази

За време на адолесценцијата, нашите деца се откривање на сопствениот идентитет, без нас. Значи тие ќе ја вложат целата своја енергија да се оддалечат и да се разликуваат од вас, а понекогаш и не ја земаат предвид штетата што ја предизвикуваат во обидот.

Тие сакаат поголема автономија, слобода и донесуваат свои одлуки, одделени од оние кои дотогаш ги контролирале аспектите на нивниот живот. Внатрешниот конфликт помеѓу желбата да ги донесувам моите одлуки и да не го правиш она што ми го кажуваш е тоа што ги тера да кажат: Те мразам, што всушност може да се преведе како: објасни ми зошто. И покрај сè, вашиот син или ќерка продолжуваат да им даваат големо значење на она што ќе им го кажете.

За адолесцент, зборот омраза нема вистински концепт, ниту пак има концепт за убов. Ако твојот син ти каже дека те мрази, е најсилниот начин да го привлечете вашето внимание. Кога вашиот адолесцент ќе се оддели од вас целосно и ќе знаете дека ќе го стори тоа, знајте дека ќе продолжи да ви треба за водство, поддршка и безусловна убов.

Совети за мајките тинејџер „мрази“

тинејџерски бунт

Не дозволувајте вашето дете да ги контролира негативните чувства што ви ги предизвикува. Не му давајте моќ на вашите емоции. Сите мајки се свесни дека на нашите деца им требаат дури и кога се однесуваат најлошо. Реалноста е дека, сигурно во тој момент кога ве мразам, им требате.

Обидете се да разговарате со него, прашајте го отворено што направи за да те мразам. Речиси сигурно сè се сведува на анегдотата за тоа што не му дозволивте да го стори, вашиот коментар за овој или оној пријател. Разговарајте со него наместо да се расправате и објаснете му ги причините што ве натерале да донесете таква одлука. Можеби не сте во право во перцепцијата, признавањето грешка не е губење на авторитет, напротив.

Ние ги користиме нашите гестови да ги придружуваме зборовите. Внимавајте на невербалната комуникација на адолесцентот кога ќе рече дека ве мрази. Може да развиете еден вид радар за да го знаете интензитетот на неговите зборови. Ако тропнете на вратата, фрлете нешто на земја, мрморењето под вашиот здив се знаци дека доаѓа бура. 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.