Зошто мојот тинејџерски син нема пријатели

Зошто мојот тинејџерски син нема пријатели

Адолесценцијата е убава сцена каде децата почнуваат да ја градат својата самодоверба. Тоа е период кога нивниот афективен развој почнува да добива суштина и тие треба да управуваат со мноштво сензации. Родители, ние внимателно го надгледуваме нивното однесување и во некои случаи забележуваме дека нашиот адолесцентен син нема пријатели.

Ние обично веруваме дека адолесцентите тие треба постојано да бидат опкружени со пријатели вашата иста возраст. Тие имаат висока социјална активност и иако животот многу се промени, постојат многу начини дури и нивната активност да не биде прекината дури и со далечината.

Зошто мојот тинејџер нема пријатели?

Причините зошто адолесцент нема пријатели или му е тешко да ги консолидира односите со луѓето може да бидат многу разновидни. Оваа ситуација може да биде визуелизира родители пасивно или нервозно и може да предизвика ова однесување да се размножи многу повеќе.

Реалноста може да нè натера да мислиме на најлошото и верувајте дека има многу посериозни проблеми отколку што има и низ што може да помине нашиот син. За ова направивме избор на сите пречки што можат да влијаат на вас и дали се навистина сериозни за вашето ментално здравје.

Зошто мојот тинејџерски син нема пријатели

Постојат тинејџери кои стануваат претерано удобни и не сакаат да ја напуштаат куќата. Сите видови удобности што им се даваат уште од мали нозе дома ги тера да се справат со истата ситуација кога ќе остарат. Овие момци не се преправаат дека не се залагаат за ништо или за никого, тие отсекогаш имале премногу заштита. Затоа дружењето со другите пријатели ќе ги чини, поради тоа колку може да биде тешка таа ситуација.

Физичките промени низ кои треба да поминат на нивна возраст прават многу адолесценти да стекнат комплекси. Малолетни акни, неговата коса, промената на неговото тело ... се некои од изговорите за да може да направи еден тинејџер самосвесен и да се повлече од средбата со неговите пријатели.

Срамежливоста е уште еден кикс дека може да претрпат да не сакаат да се дружат. Е синоним за интровертност, каде што младите луѓе го концентрираат целиот свој свет внатре и затоа не им треба никој да го споделува својот живот. Многу интровертни деца се засолнуваат во осамениот свет на видео игри, каде сè уште ги прават многу осамени.

Разберете и помогнете на вашиот тинејџер

Да разбереме што се случува е првото освојување што родителите треба да го откријат. Мора да откриете дали ви треба поттик за самопочитување и за ова мораме истакнете ги вашите јаки страни. Поканете ги сами да откријат различни начини и работи во вашето секојдневие, тие треба да бидат дел од вештината да прават грешки и да откриваат во какви лични вредности треба да учествуваат со своите пријатели.

Можеме да ги охрабриме нивните активности охрабрувајќи ги да соработуваат во социјални активности, со групни часови, тимски спортови ... се додека е во согласност со вашите лични вкусови, до дека може да се чувствувате пријатно и интегрирано.

Зошто мојот тинејџерски син нема пријатели

Ако вашиот тинејџер напредува со можност за дружење, секогаш нивниот напредок мора да се зајакне. Не е погодно да се спореди вашето однесување со другите колеги или пријатели. Ниту, пак, правиме дискриминирано набудување за тоа како родителите биле во нивниот социјален живот и како се соочуваме со нивното најнеобично однесување со нас. Ако сме позитивни и ги охрабруваме со нивниот напредок ќе биде означен на долг рок многу попозитивен став со останатите негови пријатели.

Меѓутоа, ако забележиме дека нашето дете едноставно поставува бариери кога се обидуваме да му помогнеме или се чувствува многу чувствително за нашата помош, можеби ќе треба да одете кај професионалец за да можат да ни помогнат. На овој начин, можете да работите на причината за вашата осаменост и да пронајдете поддршка за тоа како треба да одговориме на таков проблем. Не заборавајте на тоа важно е да се работи на стравовите, социјална вознемиреност, несигурност и развијте ги вашите социјални вештини.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.