Зошто мојот син вреска кога зборува

викај зборувај

Многу мајки се под стрес на тоа нашиот син вика наместо да зборува. Ова е нормално во раното детство. Сепак, мора да го набудуваме, во случај овие вресоци да бидат повик за внимание, ако можеме да откриеме некое нарушување или ако имаше проблем со слухот, што може да биде привремен.

Овде објаснуваме зошто многу момчиња и девојчиња врескаат кога зборуваат, за причините што можат да се најдат зад тоа, ќе се обидеме да го анализираме и да ви дадеме неколку совети за намалување на гласот. Но запомнете една основна премиса: тоа се деца, а не минијатурни возрасни.

Неколку прелиминарни прашања за тоа зошто вашето дете може да вреска

викај зборувај

Ние веќе утврдивме дека децата размислуваат, чувствуваат и постапуваат многу поинаку од возрасните. Фала богу! И не можеме да очекуваме од нив да дејствуваат, да размислуваат и да се чувствуваат како што правиме. Децата се спонтани, експлозивни, среќни, интензивни, тие имаат тенденција да зборуваат многу и со висок тон.

Ние мора да ги прифатиме нашите деца такви какви што се, со нивниот темперамент и личност. Она што мора и можеме да го направиме е, како мајки, да одиме моделирање и модерирање на нивниот емотивен израз. За ова постојат различни материјали и ресурси што може да ти служи. 

Ако нема нарушување или тешкотија, нормално е вашето дете да вреска кога зборува затоа што се навикна да го има овој тон на гласот, што е повисоко од нормалното. Можеби сте се навикнале затоа што во вашата куќа зборувате со висок тон, јачината на звукот на телевизорот, бучната околина, но може да се должи и на возраста или потребата да привлечете внимание. Allе зборуваме за сето ова подолу.

Причини за дете кое вреска кога зборува

син вика разговор

Една од причините што го наведуваат детето да зборува со викање може да биде возраст. Во раното детство, до 6-годишна возраст, децата не го контролираат тонот на гласот со кој се изразуваат. Тие викаат на што било што ќе го привлече нивното внимание, ќе ги исплаши или возбуди. Веќе, на возраст меѓу 6 и 12 години, нивните изрази се модулираат, иако сè уште доминира импулсивноста на моментот.

Ако вашето дете поминува многу часови во А. училиште каде има многу вреваНа пример, бидејќи има многу студенти, тој ќе се навикне да зборува со тон на гласот над нормалното за да се направи слушнат. Имајте на ум дека тоа го прават и нивните пријатели и колеги. Истото се случува ако се користи висок тон на гласот во семејството.

Има деца на кои им е потребно привлечете го вниманието на возрасните да се чувствувам сакан. За да го привлечат нашето внимание и да им послужиме, тие го прифаќаат овој тон на гласот, па затоа ќе им порачаме да не викаат и со ова уште повеќе го зајакнуваме ова однесување. И, исто така, да имаме предвид дека тоа може да биде восочен приклучок во увото, што со ревизија ќе се реши.

Совети за вашето дете да го намали тонот на гласот

викај зборувај

Еден од првите совети што сакаме да ви ги дадеме е тоа фокусирајте го целото внимание на она што вашето дете го кажува кога зборува. Престанете со она што го правите и активно слушајте го. На тој начин тој нема да најде причини да ви викне. За да ја намалиме неговата импулсивност, можеме да го научиме да го почитува редот за зборување. Дека ние самите мора да го почитуваме. Не го прекинувајте додека тој зборува.

Вашето дете може да вреска кога зборува како одговор на непријатни емоции како што се фрустрација, jeубомора, стрес. Разберете дека поради нивната возраст, тие имаат помал капацитет да управуваат со нив, па затоа е нивниот начин да ги ослободат. Работете со него и други форми на ги канализира овие енергии, но без забрана за нивно манифестирање. Играјте игри, активности или вежби кои му помагаат да го модулира интензитетот на неговиот глас.

И иако се чини очигледно, ако не сакате вашето дете да вика и понатаму кога зборува, не одговараат на нивните врисоци со повеќе врисоци. Noабе е да не ми викаш! ако тоа го направиме со висок тон на гласот. Нема ништо како преглед на совеста и анализирајте како можеме да се подобриме за да владее смиреност во нашиот дом, и секако, да се избркаат казните или вербалните закани.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.