Зошто син ми ги фрла работите?

Мојот син фрла работи

Дали вашето дете ги фрла работите? Смирено дури и ако ве полуди, тоа е сосема нормален став. Бебињата ја сакаат бучавата што ја прават работите подот, колку е погласно, толку подобро. Без разлика дали станува збор за плишано животно или многу тврд и отпорен пластичен штракаат, твоето слатко бебе ќе го земе со нејзините слатки мали раце и ќе го фрли на земја. Во него, произведува забава што се покажува со смеа и смеа, но после многу пати, завршува малку заморно.

Веројатно се прашувате дали ова однесување е затоа што вашето бебе е малку несмасно или можеби мислите дека е затоа што делумно го расипувате. Сепак, реалноста е дека тоа е нормално однесување, кое е дел од неговиот развој и како тоа да не е доволно, потребно е да развивање на вашите моторни вештини.

Кога вашето дете фрла работи, многу сетила се стимулираат во него, тој открива што може да направи и тоа е толку многу забавно, што го прави тоа игра. Ако тоа однесување, исто така, добие одговор од вас, обично смешно на почетокот, детето е мотивирано уште повеќе, се забавува и ќе го повтори додека не откриете друг начин да ги истражите вашите способности.

Моето дете ги фрла работите, треба ли да го коригирам ова однесување?

Мојот син фрла работи

Развојот на бебето во текот на неговите први месеци е постојано откривање во секое време. Кога ќе успее да остане седен, открива бесконечни бои, мириса и форми околу него. Тој исто така сфаќа дека може да ги тргне рацете подалеку од телото. Почнувате да ги држите предметите поцврсто и во одредена точка, вашиот мозок ви кажува да истражувате што можете да направите со тие нови. вештини.

Во тој момент бебето почнува да ги фрла работите и открива дека со сопственото тело е способно да создава бучава, бука и реакции за кои до тогаш не бил свесен. Иако можеби ве исцрпува, мора да собирате сè одново и одново, покрај бучавата од звучни предмети или чистење на храната што се забавувате да ја фрлате, за детето тоа е доста развивање на вашите вештини, како што се координација на око и око.

Како да реагирате на оваа ситуација е една од првите лекции за образование што ќе ги добие вашето дете. Дури и ако е многу мала и мислите дека нема да ве разбере, потребно е на едноставен, мирен и спокоен начин да објасните дека храната не се фрла, дека не се прави. Нема да добиете веднаш одговор, очигледно но вашето дете ќе започне да открива и да обработува што НЕ значи.

Колку трае оваа фаза?

Мама и нејзиното бебе

Оваа фаза на развој на вашето дете, каде што тој навистина прави големи чекори што ќе му помогнат да оди, да застане и дури да зборува кога ќе дојде време, може да трае до првата година на возраст. Дури и кај некои бебиња фазата на фрлање трае малку подолго. Но, вообичаената работа е дека околу годината тој почнува да открива други начини како да го стави своето тело на тест, други начини на игра и забава.

Во меѓувреме, можете да започнете да го учите вашето дете за разликата помеѓу она што е правилно и што не е во ред. Покажете му што може да фрли, како што е мека играчка, топка за игра или вреќи со храна што можете сами да ги подготвите за да ги стимулирате неговите сетила со различни текстури. Така, детето учи дека има работи со кои не може да игра, како храна или опасни работи.

Од друга страна, со другите можете да се забавувате и да истражувате сè што сакате. На овој начин го стимулирате нивниот развој, започнувате да создавате кај вашето дете фундаментални навики како што е послушно и ќе ги промовирате основите на доброто образование. Без казна, без гнев што детето нема да го разбере, со loveубов, разбирање и трпеливост. Без да го заборавам тоа секоја фаза од развојот на децата е незаборавна и неповторлива.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.