Зошто син ми оди на прсти

Син ми оди на прсти

Ако вашето дете оди на прсти откако ќе научи да оди тоа не треба да биде знак на загриженост. Одење на прсти или прсти ги правиме на прстите или метатарзалите, без директен контакт со потпетиците на земја. Вообичаено е да се набудува ова однесување дури и неколку месеци откако почнаа да одат.

Со текот на времето момчето или девојчето може да донесе нормална шема на одење, така што нема голема загриженост во врска со ова однесување. Но, мора да се забележи дека овој начин на одење не го прифаќа овој модалитет заради физички или невролошки проблеми.

Зошто моето дете оди на прсти?

Има многу деца кои поминете низ оваа фаза од процесот и затоа завршува како патник. Нејзината последица е непозната, но може и да има објаснување заради физиономијата на неговото стапало. Поголемиот дел од времето се однесува на овој аспект и не реагира на никаков проблем.

Деца кога ќе се родат нозете им се рамни и заоблени, поради слој маснотии што им го дава тој изглед. До 12 месеци тие можат да бидат подготвени за одење, но нивните нозе се сè уште неискусни и со кои се презентираат коски сè уште не се прилагодени и формирани, со многу еластични лигаменти.

Со текот на времето, лигаментите стануваат посилни, слојот на маснотии исчезнува и рамните стапала се обликуваат, развивајќи ја формата на лакот. До тригодишна возраст, стапалото нема да биде целосно формирано, а дотогаш бебето може да оди на прсти. Може да го правите цело време или спорадично, додека не се чувствувате безбедни за да ја поддржите целата нога.

Син ми оди на прсти

Други случаи за кои вашето дете оди на прсти

Постојат многу причини зошто вашето дете може да оди на прсти. Незрелиот облик на стапалото е една од причините, но ако вашето бебе одело со така-така или шетач подолго време, тоа може се навикнаа да го прават тоа со предниот дел на стапалото. Без сомнение, овој начин на одење ќе исчезне.

Има деца кои тие се здобиваат со Бабински рефлекс, Примарен рефлекс. Кога ги стимулирате стапалата да започнат да одат, ќе се забележи како палецот на кожата се движи нагоре, а другите прсти се издишат. Овој рефлекс е усвоен кога тој сè уште не започнал да оди, кога сè уште ползи или ползи. Но, ако не сте го направиле тоа, детето ќе го манифестира кога ќе почне да оди и затоа оди на прсти.

Ако детето веќе поминало одредена возраст и сè уште продолжува со ова одење, може да се добие од болести што сè уште не се дијагностицирани. Ахиловата тетива може да биде прекратка и не дозволува мускулите на телето да се поврзат со коската на петицата, така што стапалото нема да ја допира земјата.

Син ми оди на прсти

Мускулна дистрофија Тоа е уште една од последиците, каде што мускулните влакна се склони на оштетување со текот на времето. Други причини може да бидат спина бифида, хидроцефалус или церебрална парализа. Исто така е поврзано со невролошко пореметување како на пр аутизам или синдром на аспергер.

Решенија и третмани

Ако имате какви било сомнежи и кога не испраќате никакво решение каде што детето не може да оди природно, секогаш мора да се консултирате со педијатар. Професионалецот ќе ја испита подвижноста на стапалото во случај на скратување на Ахиловата тетива или какви било други симптоми кои го спречуваат правилниот развој на стапалото. Меѓутоа, ако детето има три години и продолжува да оди на прсти, тоа може да се должи на невролошко нарушување.

Детето не е препорачливо да оди долго на прсти, бидејќи може да бидат предизвикани повеќекратни падови. Родителите можат да помогнат во спроведувањето точни масажи со истегнување во областа, исто така оставајќи ги оди бос по песок и трева да ги мотивираат нивните чувства и пред се да им помагаат во добра обувка.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.