Активности за деца од 1 до 2 години

деца кои играат со активности за деца од 1 до 2 години

Ако имате бебе на возраст од 1 до 2 години, ќе забележите како играњето е дел од нивното секојдневно учење И, како од еден на друг ден, тој прави неверојатен напредок, и сè преку игра и забава! Со овие активности за деца од 1 до 2 години, бебињата лесно учат да играат преку свои постапки и преку контакт со други луѓе. Способноста да се врти со други деца ќе ја зајакне моќта за интеракција со другите.

Тоа е од првата година од животот кога детето е во најдобро време за возрасните да почнат да си играат со нив зајакнување на социјалните односи, забава, учење и психомоторен развој.

Читање

Исто така, добро време е возрасното да започне да им чита сликовници и со тоа да ја зајакне навиката за читање кај малечкото, што е толку важно во животот! Читањето од година натаму е од суштинско значење, можете да му читате еднаш во текот на ноќта или во текот на попладневните часови како момент на одмор. Читањето ќе му помогне да ја подобри својата комуникација со вас, тој ќе има подобар вокабулар и исто така ќе научи одлични работи со вас.

бебе играјќи мече

Но, читањето не треба да биде нешто што останува закотвено во првата година од животот. Читањето е од суштинско значење за сите возрасти, Но, она што треба да го постигнете кога вашето дете е мало е тоа што тој ја гледа книгата со приказни како забавна игра со која ќе се забавува со вас. Ако вашето дете го поврзува времето за читање како нешто добро за него, кога ќе порасне, тој ќе биде одличен читател.

Музика и песни

Покрај тоа, време е и за зајакнување на децата слушаат музика и развиваат чувство за ритам, истражувајќи го вашето тело и звуците околу вас. Можете да пеете и да правите гестови со расаднички рими за тој да ве имитира и да си помине убаво играјќи со вас.

Деца од 1 и 2 години сакаат songsубовни песни, кукли и, пред сè, ги имитираат луѓето што ги имаат како референца. Песни како „Los cinco lobitos“ или „Palmas, palmitas“ се примери на песни кои, покрај пеењето, им помагаат да играат со подобрување на чувството за ритам и визуелно-рачна координација.

Alsoе помине и одлично ако го ставите детски песни со ритам и оптимистичка музика. Изгорете му ЦД со неговите омилени песни!

девојки кои играат
Поврзана статија:
Видови игри и класификација

Фатете и движете се

Кога вашето дете ќе почне да ползи и да може да се движи со некоја леснотија, тие сакаат да играат таг, па тргнувањето по него велејќи: „Те добив“ ќе биде многу забавно за малото. Играње улов, скокоткање или која било игра што вклучува движење и радост, ќе го направи вашето дете среќно и неверојатно огромно задоволство.

играње бебе и бебе

Додека тој добива поголема контрола над своето тело, можете да играте со него за да ви ја додаде топката, да играте со балони, да дувате меурчиња од сапуница за да ги експлодирате ... сè оди да трча и да се движи во целосна забава!

Стимулирајте ги сетилата

Децата го сакаат тоа видете и допрете кукли и играчки (или материјали создадени од вас), тоа е една од активностите за деца од 1 до 2 години кои најмногу им се допаѓаат. На пример, кога се многу бебиња обожаваат да гледаат мобилни телефони како висат над креветчето со музика и кукли, тие исто така сакаат да гледаат цртежи на нивните wallsидови, итн.

Децата од 1 и 2 години продолжуваат да развиваат способност да го користат своето тело со големи и мали мускули (бруто мотор и фин мотор) за извршување активности. Тие сакаат да собираат предмети, да ги допираат, да експериментираат со нив и да откриваат нови работи.

Поврзана статија:
Активности и игри за работа координација око-око со деца дома

Не е потребно да купите многу фенси играчки за да можат да си играат, Со полна кутија со пинцети, вашето дете ќе пукне експлозија во пинцетите, а потоа ќе ја преврти за да ги види сите повторно како паѓаат.

Друг начин за стимулирање на сетилата кај децата (и инцидентно создавање музика) е направи бучава со саксии, тенџериња, тави, стапчиња, лажици. Она што го имате дома безбедно и испуштајте бучава! Покрај подобрувањето на чувството за ритам, тие ќе бидат воодушевени да прават бучава и многу врева дома, смеата е загарантирана!

Уметнички активности

Активности за деца на возраст од 1 до 2 години со уметнички призвук се исто така добра идеја зајакнување на креативноста и имагинацијата на детето Стари 1 и 2 години, исто така ќе си поминат убаво играјќи. Haveе мора да им обезбедите безбедни и соодветни на возрасни материјали, треба да знаете дека децата на овие возрасти ставаат сè во уста и не треба да им давате никаков инструмент што може да биде опасен по нивното здравје или безбедност.

Можете оставете специјални бои за бебиња (како оваа што ја продаваат) овде) и ставете голема хартија на подот и theидот, ставете боја на рацете и нозете и оставете го да ужива во правењето уметност со сопственото тело! Е создадете композиции што дури и најдобрите уметници не можеа повторно да ги создадат. Исто така, тоа ќе биде одлично сеќавање за тоа кога тој ќе порасне ... Иако се разбира, времето по бања е загарантирано!

Базен со топки

Базените со топки се исто така одлична игра за деца од 1 и 2 години. Обоените топки и можноста за движење и зајакнување на секој од вашите мускули додека играте, не се трошат залудно! Тие исто така ќе можат да поминат одлично време на безбедно место и надвор од животна опасност, бидејќи вреќите имаат соодветна големина, тие обично се меки и се наоѓаат во базен со полн со соодветна големина за спречи да не се повредуваат.

Но, она на што е најважно играат игри за бебиња и деца од 1 и 2 години Тоа е познавање на вашиот син и знаење што тој сака за да можете да си поминете убаво. Запомнете дека топките, движењето, откривањето работи и истражувањето на светот се активности што најмногу ќе му се допаѓаат. Но, она што најмногу ќе му се допадне во прилог на сè што е споменато во овој напис, е да поминува време со вас, да игра и дека покрај тоа што добро ќе си поминете, можете да го заштитите за да не се повреди додека се забавувате и истражувате заедно со твојот водич, светот околу него.

Купете го оној во кој несомнено ќе ви биде омилен овој линк.

Како најмногу се забавувате играјќи си со вашето дете? Кажи ни што активности за деца од 1 до 2 години сакате да правите со нив.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

113 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Мерцедес Тристан Флорес dijo

  Здраво, јас сум, јас сум едукатор и би сакал да знам какви активности или вежби ми требаат за 11-месечно бебе кое не сака да ползи, таа секогаш плаче кога ќе ја ставам во ползечка позиција, таа претпочита да застане од некој мебел.
  Имам и девојче старо 1 година и 3 месеци, кое е многу несигурно да оди, скоро и успева, но многу се плаши и претпочита да седи и да ползи.

 2.   маргарита муњоз dijo

  Мислам дека твоите страници се многу добри и многу ме интересира ако ми испратиш повеќе информации за да можам да си ги завршам домашните задачи во ред

 3.   ХЕЛЕМ МОРМОНТОЈ ХЕРЕДИЈА dijo

  Здраво. Јас сум техничар за медицински сестри и работам во дом и би сакал да знам кој метод или игри треба да ги применувам за деца од 5 месеци 16 месеци со недостатоци во областа на јазикот и бруто и финиот мотор.

 4.   росана dijo

  Јас сум мајка и оваа игра ми се чини многу добра бидејќи воопшто не е опасна
  и навистина ми се допаѓа, би сакал да ја знам цената на ова
  благодарам за одговорот

 5.   Каролина dijo

  Би сакал да знам методи за да се грижам за многу убави бебиња, чао чао птици

 6.   СИЛВИЈА ГАРЦИЈА dijo

  МЕГУСТАРИЈА К ПОСТАВА МНОГУ ИГРИ ИЛИ АКТИВНОСТИ ЗА ДЕЦА ОД 1 ДО 2 ГОДИНИ ОД ДЕКА РАБОТАМ ВО Градинка и ВИСТИНАТА ГО ПРАВИ МАЛКУ ДОСТАПЕН ДА ГИ ПОСТАВУВАМ ДЕЛИ АКТИВНОСТИ НА СИТЕ, ИМАМ ДЕЦА ОД ДЕЦА ОД ДЕЦА ЈАС АМИ ПОШТА

 7.   КАРОЛИНА dijo

  БЕБЕТО Е ЈАМА МАРТИН МАТИАС АГУСТИН Лукас Тимас и сакам сите да ме знаат затоа што е толку пусто и тоа е единственото најсечно бебе на земјата и можам да си ги цицам газовите на брат ми ЗА QT LO AGA

 8.   Марија Алехандра Бариос Гарсија dijo

  Јас сум наставник во предучилишна установа и имав прекрасна можност да работам со мајки. затоа треба да научам повеќе и да имам повеќе алатки за да им помогнам во нивниот биопсихосоцијален и духовен развој

 9.   paola dijo

  Сакам и игри затоа што имам близнаци и би сакала да ги забавувам
  Чао чао;

 10.   Марија dijo

  Би сакал да стават забавни игри за деца од 5 до 4 години, ве молам
  Хахаха!!!!!!!!!!!…….??????'??????

 11.   наталија вега dijo

  Здраво, јас сум Наталија, ја работам мојата професионална пракса во расадник и треба да играм секојдневно игри за момчиња и девојчиња од 1 до 2 години, кои честопати остануваат без идеи, би било корисно ако можете да водите мене со некои активности да се развивам со нив. Ви благодарам

 12.   ерика монтиел dijo

  здраво и прочитај ја оваа страница. И ова е супер, мојот случај е следен, јас го имам моето второ бебе, старо 11 месеци, но тој не лази, тој ползи само на задникот и не сака да оди ако остане сам на едно место, но го прави тоа не преземај чекори, ми треба водство бидејќи моето прво бебе е на пат до 10 месеци и ползи во 6 благодарам за вниманието Бог да те благослови

 13.   Nana dijo

  Работам во расадник. Сакам да бидам водена да извршувам активности за деца од 1 година до 2 години. Ми требаат забавни работи. Благодарам !!

 14.   сандратори dijo

  здраво те молам би сакал да ми помогнеш во активности за работа фино и груба моторика со момчиња и девојчиња од 2 години затоа што работам во предучилишна установа и понекогаш не знам што да правам со нив многу ти благодарам се надевам може да ми помогне

 15.   Лусијана dijo

  Здраво !!!! Ве молам, ако ви е достапно, би требало да ми испратите игри за играње со деца од 2 години бидејќи учам за почетен наставник и треба да направам датотека со игри за деца таа возраст е за овој вторник многу би ја ценел.

 16.   бланка dijo

  Да се ​​биде мајка е подобро за вашите деца и да се грижите за нив многумина се грижат за нив
  Арто разбери ме те молам те молам

 17.   КАМИЛА dijo

  ОЛА СУМ КАМИЛИТА КРАЛОТ НА РОМА 3 ГОДИНИ И МАЈКА МА Е УБАВА И УБАВИНА ЈА САКАМ ПОВЕЕ И ТАКОТО МАКО И КОГА ГО САКАМ МНОГУ МАМИЕТО И МЕЈОТ СЕСТР ОД НЕГОВИОТ ИДЕНТИТЕТ БРЕД И ЗЛАТ И СРЕБРЕЕ, ДА IVEИВЕАМ СЕ ФОРТУНИРАМ

 18.   фатима ноел dijo

  Здраво, јас сум фати, за мене сакав сè
  Јас би сакал да знам масссссссс

 19.   Maribel dijo

  Здраво :
  Јас се викам Марибел и практикувам професионална пракса со деца од 1 до 2 години и треба да имам повеќе активности, ве молам бидејќи децата пристигнуваат со многу енергија и секоја активност што ја правам е завршена во еден момент, благодарам многу многу за сè

 20.   лаура јулијана кристанчо саза dijo

  Најдобро е затоа што сега мојот син се забавува и јас можам да бидам помирен, но тоа е најдобрата благодарност за создавањето на овие игри

 21.   Ерика dijo

  Би сакал игри за бебиња од 1 до 2 години бидејќи имам многу немирно девојче

 22.   Вивиана dijo

  Би сакал ако некој има 4-годишна детска игра за да можам да го сторам тоа во логор, ако може да ми ја испратат на е-пошта: duck_colon09@hotmail.com
  многу ти благодарам

 23.   Игнација dijo

  Здраво, јас сум ученик во градинка и треба да знам идеја да направам детска игра помеѓу 1 година и 2, она што најмногу ме прашуваат во играта е да помогнам да се стимулира јазикот на децата, дали може да ми дадете идеја за таа игра можев ли да направам?

 24.   тесен dijo

  Сметам дека сè што пишува на оваа страница е многу интересно, ви го препорачувам, ок

 25.   МАРИЕЛВИС dijo

  МИ ТРЕБА ИГРА ЗА 8 МЕСЕЦИ СТАРА ДЕВОЈКА КОЈА ИГРА OUЕ БИДАМ ЈАС

 26.   карменза санчез dijo

  Би сакал да бидам многу јасен за тоа како се прават активности за бебиња од 8 месеци до 1 година, благодарам

 27.   paola dijo

  Ми се допаѓаат бебињата, но дека се девојчиња, тие се повеќе
  симпатична и не неподнослива како
  барони хехехе.

 28.   Ann dijo

  Здраво, имам 1 годишно и тримесечно момче, тој веќе оди, но проблемот е што не зборува. Не знам како би му помогнал, разговарам со него, Му пеам, но ништо што тој само вика.

 29.   Моника dijo

  Здраво Ана! Јас би ти рекла да не се грижиш, мојот, кој сега има 2 ипол години, започна дури после година и пол. Секое дете е различно и има такви што многу рано почнуваат да гугаат зборови и таму има некои што одземаат време Сега, додека не почнат да зборуваат, тие комуницираат невербално и треба да обрнете исто внимание како да ни се обратија со зборови. за подоцна да можете да останете пријатни, бидејќи ќерко, откако ќе започнат, тие 'застани.

  Честитки!

 30.   Sandra dijo

  Би сакал малку да ме водиш за мојот син кој има 3 1/2 години и многу сака да игра кујна од 1 година 1/2, не знам дали е тоа добро или лошо. Јас многу би ги ценел вашите одговори.

 31.   РОСИ dijo

  Здраво .. п.с., се чини дека е од голема помош да се најдат овие теми толку брзо и јас се согласувам затоа што сум промена d tratro d peks d 3 години во peks da година и месеци што иако веќе го правев тоа пред дури и иако не поминав со полно работно време, се сомневав во тоа што благодарение на неговиот простор е лесно да се надополни.

 32.   naye dijo

  Здраво, јас се викам Најели и би сакал да ми испратите повеќе информации за игри и исхрана за дете од 1 година 4 месеци се надевам дека оваа страница е многу добра, советите многу ми послужија

 33.   ЈАСНО dijo

  Нема игра, ох колку е здодевно мислев дека имам игри за ќерка ми, но гледам дека не

 34.   Јован dijo

  ВЕ МОЛИМЕ НАПРАВЕТЕ КАТАСТРОФА, НАПИШУВАЈТЕ ПЕЛОТУДЕЦИ САКАМ ГОСПОД ГО КАЗНИ И ДЕНОТ ДЕКА ИМААТ ДЕЦА ШТО Им се случуваат !!! ХАБИЈА СО ПРАВИ СО УНЕ СО СЕ ВЕ МОЛАМ НАУЧИ ДА ПИШУВАШ !!

 35.   Адриана dijo

  Здраво, добро за мене, многу е добро што децата се хранат со ова, јас имам 39 години

 36.   Адриана dijo

  лага имам само 9 години

 37.   арацели dijo

  Многу лошо, мислев дека има игри за мојата внука, но дури и ја нема оваа страница, се надевам дека ги видоа оние што ласиерон дека ги ставаат батериите во модерноста
  Јас сум Арацели II Имам 14 години

  земи го стапот сите !!!!!!!!!!

 38.   Евелин Руиз dijo

  Имам 19-месечно девојче кое сè уште не може да оди, се обидува, но сепак и е многу тешко, како можам да и помогнам да постигне повеќе моторни вештини бидејќи очигледно премногу ја заштитив.

 39.   КЛАРА ЛУЗ dijo

  Овие не се игри

 40.   Марија dijo

  Вуф.

 41.   elелис dijo

  сакам девојки

 42.   арацели dijo

  ова не се досадни игри
  не ми се допаѓа

 43.   Claudia dijo

  Здраво
  Само што отворив детска соба и би сакала некои активности што можам да ги правам со деца од 1 до 3 години 11 месеци, имам неколку активности, но малку по малку се исцрпени, а децата го губат интересот за активности што веќе ги направено претходно.

  благодарение

 44.   Татјана dijo

  Здраво: Јас сум наставник и имам група деца од расадник. Не знам какви активности да направам што се значајни за нивното учење, ве молам некој да ми даде светло. Благодарам

 45.   valentina dijo

  оваа игра е одлична, не ја разбирам
  Г-дин Беј

 46.   Claudia dijo

  Не знам што да правам со мојот 8-годишен син, тој е многу тежок и никогаш не си ги извршува домашните задачи… ПОМОГНЕ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!! !!!!

 47.   Claudia dijo

  здраво деца, што правиш?

 48.   трпеливост dijo

  Здраво, работам во расадник со деца од 2 до 3 години и снемувам идеи, може ли да ме советувате кои нови активности за оваа возраст би ги ценела …… Поздрав

 49.   лејди dijo

  Не ја сакам оваа страница многу затоа што игрите не стигнаа до мене и не ја сакам страницата

 50.   Romina dijo

  Текстот беше многу добар, многу ми помогна.
  До администраторот на страницата, би било убаво ако ги избришете тотално погрешно коментираните коментари што ги има, а на оние што оставаат коментари ги прашувам: Што не отиде на училиште? За theубовта кон Бога, научете да пишувате правилно или бидете малку поконзистентни.

 51.   javi dijo

  Можеа да ми испраќаат игри или активности што треба да ги правам со деца од 1 до 2 години, не можам да најдам многу да направам. Благодарам

 52.   Марија Хозе dijo

  Многу го сакам мојот плимис Даниел Давид, многу го обожавам, имам 0 години

 53.   ozозелин dijo

  На едно момче му се допаѓам, неговото име е омар и ми се допаѓа и тој ми рече дали сакам да му бидам девојка и не знам што да му кажам дека ме сака и го сакам ♥♥♥ и веќе размислувам за тоа и ќе кажам да, сакам да му бидам девојка, имам 10 години и сум млада, но не секој го кажува она што е кажано, правам помалку други работи што ми ги велат странците хаха ла нтааа ба во моето училиште и утре ќе и кажам okkk така ќе и кажам омар Ако сакам да бидам твоја девојка и од 1в ми се допаѓаш и ја сака и сината и се налути

 54.   Kari dijo

  Би сакал да знам какви активности може да им дадам на деца од просечна година со даунов синдром

 55.   м.магда dijo

  Имам неколку интересни активности за вас кои сте наставници
  Допрете и јадете *
  Вратете се на врвот на страницата

  Околината на детето обезбедува многу стимули на неговите пет сетила. Дајте му широк спектар на работи да ги испита. Haveе имате одлично време да се справите со нив и да ги ставите во уста.

  Материјали:
  • Различни омилени јадења на детето

  • Висок стол

  • Пластика за покривање на подот


  Свесност за животната средина


  Развој на прецизни движења


  Научно експериментирање

  Што има да се направи:
  1. Подгответе мали количини разновидна храна што вашето дете сака да ја допира, вкуси и мириса, на пример, желатин со вкус на овошје, јогурт, парчиња банана, житарици во облик на круг, овесна каша, шпагети итн.
  2. Раширете ја пластиката во кујната и ставете ја столчето одозгора.
  3. Седнете го детето на столче и ставете еден од оброците на послужавник.
  4. Оставете го детето да игра со храната неколку минути, испитувајќи го со рацете и ставајќи го во уста.
  5. Отстранете ја храната пред да дадете друга за преглед.
  6. Погледнете ги изразите на детето додека ја испитува секоја порција храна. Именувајте го секој оброк и опишете her кога ќе го ставите на послужавник.

  Безбедност: Секогаш внимавајте на детето за да не се задави во храната.

  Скриени ellsвона *
  Вратете се на врвот на страницата

  Во оваа музичка верзија на криенка, детето треба да бара скриени bвона. Не е многу тешко бидејќи сè што треба да направите за да ги пронајдете е да го следите нивниот звук.

  Материјали:
  • Полнета кукла со aвонче внатре или нараквица направена со ellsвона

  • Различни места за криење на theвона, на пример, полнети животни и ќебиња


  Причини и ефекти


  Когнитивен развој


  Аудитивни вештини

  Што има да се направи:
  1. Пронајдете играчка што има ingвонче или направете braингл ingвоно нараквица. (Бидете сигурни дека користите bigвона доволно големи за вашето дете да не може да ги задави.)
  2. Ставете го детето на земја и ставете околу него разни предмети што можат да се користат како скривалишта, на пример полнети животни и ќебиња.
  3. Натерајте го детето да ги види камбаните и придвижете го да ги чуе.
  4. Без да забележи детето, скријте ги bвоната на некое од скривалиштата.
  5. Прашајте го детето: "Каде се theвона?"
  6. Соберете ги скривниците една по една и поместете ги. Поместете го и предметот на кој се ellsвона кога ќе го подигнете, но не дозволувајте детето да ги види.
  7. Гледајте како се менува изразот на детето кога ги поместувате .воната.
  8. Откријте ги камбаните како што велите: „еве ги камбаните!“
  9. Повторете ја играта менувајќи ги скривалиштата.

  Безбедност: Бидете сигурни дека ellsвоната се прицврстени безбедно на нешто, така што детето не може да ги проголта

  Во зоолошката градина *
  Вратете се на врвот на страницата

  Кога детето почнува да ги кажува своите први зборови, тој сака да испушта звуци. Однесете го на замислено патување во зоолошката градина за да научи за животните додека ги зголемувате неговите вештини за зборување и слушање.

  Материјали:
  • Полнети животни или големи слики од животни

  • Столче за деца

  • Твојот глас


  Препознавање со уво


  Вештини за подредување


  Јазичен развој


  Социјална интеракција

  Што има да се направи:
  1. Соберете неколку плишани животни или големи слики од животни.
  2. Седнете го детето во неговата висока количка пред вас.
  3. Ставете животно или слика покрај лицето, така што детето може да ја види устата и да го имитира звукот што го создава животното.
  4. Оставете го детето да се обиде да го репродуцира звукот и потоа да го повтори.
  5. Соберете го следното животно или слика и направете го соодветниот звук.
  6. Повторете ја играта со сите животни.
  7. Повторно подигнете ги животните или сликите, но овој пат паузирајте пред да го имитирате звукот на животното за детето да може да предвиди.

  Безбедност: Не кревајте го гласот премногу кога свирите звуци за детето да не паничи.

  Играјте марионети *
  Вратете се на врвот на страницата

  Како што се подобрува видот на вашето дете, тие можат да гледаат предмети појасно и на поголемо растојание. За да работите на неговите способности да се фокусираат и да следат предмети, да имате привлечна кукла кога ќе се хранат, менуваат или играат со него.

  Материјали:
  • Исчистете бел чорап

  • Неизбришливи маркери


  Јазичен развој


  Социјална интеракција


  Визуелна острина

  Што има да се направи:
  1. Купете пар бели чорапи доволно големи за да ги собере вашите раце.
  2. Нацртајте очи, веѓи, нос и уши на врвовите на чорапите, со трајни обележувачи. Нацртајте ги потпетиците на чорапите за да ги направите устите и цртајте црвени јазици во внатрешноста на наборите.
  3. Ставете го детето во скут, на соблекувалната или во неговата семажа.
  4. Ставете кукла во едната рака и забавувајте го детето со песни или стихови, или само разговарајте со него. За поголема забава, ставете ја другата марионета во другата рака.

  Безбедност: Не дозволувајте детето да си ги цица чорапите бидејќи мастилото може да се ликвидира и да му помине во устата.
  Капачиња *
  Вратете се на врвот на страницата

  Кога детето ќе почне да препознава лица, време е да си игра капа. Вие нема да можете да го мамите долго, но ќе му биде забавно да се соблече и да ја стави капачето.

  Материјали:
  • Разни капи

  • Детски стол или хамак

  • Лицето и главата


  Причина и последица


  Справување со вознемиреност произведена од странци


  Константност на предметите (објект останува ист дури и кога се менува)


  Социјални вештини

  Што има да се направи:
  1. Земете неколку капи или купете од продавницата за користена облека или костуми. Обидете се да вметнете шлем на Бини, Бини, пожарникарска капа, капа на кловн, капа на топче, беретка и пар мантии за уши или забавна капа од пердуви. (Не носете маски во играта, бидејќи тие обично ги плашат децата на оваа возраст.)
  2. Ставете го детето во столот и седнете спроти него.
  3. Ставете една од шапките и направете лице додека кажувате нешто што го привлекува интересот на детето како „Погледни ме!“. или "Јас сум пожарникар!"
  4. Наведнете се кон детето за да може да ја земе шапката и да ја тргне, или да ја тргнете сами.
  5. Повторете ја играта неколку пати со иста капа пред да ја смените.

  Безбедност: Понекогаш децата се плашат кога се менува изгледот на луѓето. Ако детето почне да нервозни, ставете ја капачето кратко време и потоа тргнете ја и известете му дека сте неговата мајка / татко. Ако тој е сè уште несигурен, зачувајте ја оваа игра за кога е малку постар.

  Отвори и затвори *
  Вратете се на врвот на страницата

  По раѓањето, неколку месеци детето инстинктивно фаќа предмети на дланката, но не е лесно да се испуштат од нив. Ова е игра што ќе ви помогне да развиете контрола над вашите раце и вашиот рефлекс за да соберете работи.

  Материјали:
  • Играчки со средна големина што детето може лесно да ги собере, како што се штракаат, полнети животни, заби, блокови, итн.

  • Маса или столче


  Фатете и испуштете


  Развој на прецизни движења


  Прецизна контрола на мускулите

  Што има да се направи:
  1. Соберете неколку играчки кои ќе се вклопат во рацете на детето.
  2. Седнете го детето во скут, во близина на масата или столчето.
  3. Ставете ја играчката близу до детето за да може да ја земе.
  4. Охрабрете го да ја земе играчката.
  5. Откако вашето дете ја зеде играчката и уживаше во неа за момент, нежно раширете ги прстите и извадете ја.
  6. Ставете ја играчката повторно на масата.
  7. Кога детето ќе има слободни раце, пејте му ја следната песна додека ги одделувате рацете, приближувајќи ги и плескајќи. Палми, палми смокви и костени, шеќер и нугат за моето дете се.

  Безбедност: Во текот на овие месеци детето ќе ги стави сите играчки во устата. За ова, мора да бидете сигурни дека тие се чисти и немаат остри рабови или мали делови што можат да се одлепат и да предизвикаат задушување.

  Залутаниот фенер *
  Вратете се на врвот на страницата

  За да му помогнете на вашето дете да ги подобри своите визуелни вештини, играјте скитнички фенер со него. Ова е тивка игра што може да се игра навечер, пред да го ставите детето во креветчето или да го смирите.

  Материјали:
  • Темна соба

  • Светилка


  Причини и ефекти


  Перцепција на длабочината


  Разбирање на околината


  Следење на очите

  Што има да се направи:
  1. Користете просторија што може да биде целосно темна.
  2. Седнете на стол или на подот и ставете го детето во скут.
  3. Со исклучени светла, вклучете ја фенерчето и осветлете го на wallидот за детето да биде привлечено од светлината.
  4. Кажете нешто за светлината, на пример: „ох, погледни ја светлината!“
  5. Полека поместете го зракот на светлината и направете го да застане на интересни предмети.
  6. Кажете нешто за осветлениот предмет, на пример: „Тука е мечето на детето!“.
  7. Продолжете да ја движите светлината додека детето не се замори од играта.

  Безбедност: Не осветлувајте директно во очите на детето. Ако се плаши од темнината, запали ноќна светлина. Ова нема да го намали ефектот на зракот на фенерчето премногу.
  Весел жонглер *

  Кога бебето открива дека има две раце, тој е фасциниран од тоа што посега по нештата, ги зема и ги држи. Фрли неколку работи во воздух и гледај како детето станува жонглер!

  Материјали:
  • Три лесни за држење играчки кои го привлекуваат вниманието на детето.


  Координација


  Развој на прецизни движења


  Решавање на проблемот

  Што има да се направи:
  1. Соберете три шарени играчки кои лесно се собираат. Ако имате три нови играчки што детето не ги видело порано, толку подобро. Не дозволувајте детето да ги гледа играчките.
  2. Седнете го детето на подот или оставете го да стане.
  3. Понудете му една од играчките и оставете му да ја испита неколку моменти. (Зачувајте го најинтересниот за крај.)
  4. Кога ќе ја земе играчката, понудете му ја втората да ја земе со другата рака и да ја гледа неговата реакција. Може да ги собере двете играчки, по една во секоја рака, или може да ја испушти првата и да се фокусира само на втората.
  5. Ако ја испушти првата играчка, покажете му и охрабрете го да ја земе повторно за да има по една во секоја рака.
  6. Кога детето ќе ги прегледа двете играчки, понудете му ја третата и гледајте ја неговата реакција. Тој може да испушти една или двете играчки, или може да се залепи со двете играчки и да се обиде да најде начин да ја набави новата играчка. Нека направи што сака да го реши проблемот.

  Безбедност: Бидете сигурни дека играчките не претставуваат никаква опасност или се премногу тешки за да не се повреди детето ако му паднат на нозе.

  Музички бенд *
  Вратете се на врвот на страницата

  Детето сака да истражува нови звуци и особено сака да испушта звуци. Ова е можност за вас да формирате своја сопствена музичка група и да свирите на сите инструменти.

  Материјали:
  • Кујнски предмети што прават бучава: калапи од алуминиум или калај за колачи, саксии и тави, пластични чинии, дрвени лажици, четки, миксери, празни кутии со житни култури, празни кутии за млеко, лажици, пластични чаши и тегли со конзерви

  • Подот во кујната


  Причини и ефекти


  Развој на едноставни и прецизни движења


  Аудитивни вештини


  Ритам и движење

  Што има да се направи:
  1. Соберете неколку предмети од кујната што можат да се испуштат и ставете ги на подот.
  2. Седнете го детето на средина од кујнските алати и оставете го да ги разгледа нивните својства.
  3. Научете го да испушта разни звуци: ритам, треснење, тресење, вибрирање, тркалање итн.
  4. Откако вашето дете ќе се забавуваше со инструментите, облечете музика и научете го да одржува ритам.

  Безбедност: Проверете дали предметите не претставуваат никаква опасност за детето (дека немаат остри рабови или агли).

 56.   Karla dijo

  Здраво, добро утро, без да знам многу за тие работи, и ја научив ќерка ми на сè, сега е дека таа беше опседната со куќите и и помогнав да ги гради !! Таа има 2 години и знае како да оди во тоалет уште од 1 година и единствениот проблем ми е што е многу хиперактивна, но јас го сакам тоа за неа, тоа ме прави многу тажен затоа што таа веќе сака да оди во предучилишна установа и таа е една година далеку, но таа понекогаш формира дека јас ја земам 3 пати неделно во паркот сака да прави пријатели, иако таа не зборува многу добро. Ви благодарам X што ме слушате !!

 57.   Анел Порас dijo

  Имам едногодишно дете и ми велат во градинка дека сè уште не лази добро, и затоа не сака да застане, а уште помалку да се движи држејќи нешто, освен што се плаши од сè ново, ново игри, нови луѓе, нови играчки, нови текстури, накусо, сè ново, може да ми помогне вистината е дека тој е моето прво дете и не знам што да правам T .Благодарам !!!

 58.   Дарла ::. dijo

  Сепак навивајте, не зависи од вас да бидете навредени, но вашиот син има проблем ^ о)

 59.   МАРИАНА dijo

  ЗДРАВО, МОЈОТ ИМЕ Е МАРИАНА И ЈАС СУМ ГОДИНИ

 60.   Liza dijo

  Јас се грижам за девојче старо 1 година и 4 месеци. Горе-долу имам рутина за неа, таа има време да гледа кукли, па малку кога ќе и прочитам и додека јас и читам има книга во раката. Имате време да играте. Време е да се јаде, спијте малку.

  Би сакал да знам што друго можам да направам со неа, каде што таа може да учи нови работи.

 61.   лисичен dijo

  Па јас не сум мајка, но сум ниска со мали деца кои разбираат

 62.   лисичен dijo

  Па, секогаш се трудам да бидам ентузијаст за тоа што го работам затоа што ми се допаѓа, но прифаќам дека сакам да учам нови работи

 63.   valentina dijo

  Сметам дека вашата страница е многу убава, бидејќи тоа го прави моето иго да се чувствува добро со вашата програма

 64.   мелина dijo

  Уживав во мојата врска, а моите деца се поискрени и зошто би се вклучил

 65.   dana dijo

  КИМБЕЛИН ЛОПЕЗ ЧАКОН не можевте повеќе да ги ебувате вашите деца како што спомнавте, добро следете го со вашите внуци, мама, сестри, хахахаха

 66.   тамара и Никол dijo

  Досадно е затоа што нема игри
  таму те молам!

 67.   НАДИА dijo

  ставете игри лузери од коски

 68.   БАНЕЦХА dijo

  КИСИЕРА ДА ЗНАЕ КОИ АКТИВНОСТИ МО CАМ ДА ГО ОСТАВАМ 1-ГОДИНСКИОТ БЕС 7 СЕДИ КЕ АКТИВНОСТИ ПОМОГНЕТЕ ГРЦИЈА ЗА УЧИ

 69.   FI dijo

  ОВА МИ ДВИУВА МНОГУ ДОСТАВНО, НО Е СМЕШНО ТРЕБА ДА БИДЕ за деца, а не за возрасни.

 70.   стенкање dijo

  Здраво, учам да станам учителка во градинка и итно ми требаат активности што имаат врска со звукот и што можам да направам за да можат да допрат различни ткаенини или материјали.

  многу ти благодарам

  Се надевам дека ќе помогнам

 71.   АЛЕКСАНДЕР dijo

  Здраво, јас сум Александар Киеро, видете нешто за нешто

 72.   Evelyn dijo

  Здраво, не ми изгледа толку опасно, мојата едногодишна ќерка го помина играјќи те сакам многу

 73.   ден dijo

  здраво iiop soii saii soii мама и се надевам бала многу добро во сè

 74.   Sandra dijo

  ти си глуп и досаден ми требаат многу игри или глупаво и учам за проферора и ми требаат потребните материјали и имам и 1 годишен син кој сака да игра воени игри вие сте глупави гаа чеши

 75.   Гледис dijo

  Здраво, би сакал да ми испратите повеќе совети како да научите 2-годишно девојче да оди во тоалет.Се чини дека има малку страв, но е заинтересирана да учи.

 76.   аријана dijo

  Јас го имам братучед ми и тој има 1 година и е убав ја сака водата и кога ќе се бања замислувам но ја сака само водата за туширање

 77.   аријана dijo

  Те чекам Моника

 78.   marifer dijo

  овие игри се досадни п.с.

 79.   дилан dijo

  бебето тие се слатки, но тие се повеќе геуи и марако марако марако марако јајајајаја…., марако

 80.   Laura dijo

  Здраво, јас сум Лаура, јас сум наставник и се грижам за доенчиња од 1 до 2 години, па затоа ми е тешко затоа што едно од децата не ги почитува правилата и не знам какви активности да правам извршете така што тој ќе им се покорува бидејќи почнува да плаче кога ќе му дадам наредба.и јас имам девојка која не се дружи со другите колеги и вистината ако малку очајам. Се надевам дека ќе можам да добијам одговор, благодарам

 81.   ulулијана Переира dijo

  Го сакав, би сакал да му дадам многу бакнежи на моето бебе Брунито и на бебето што доаѓа ... добро бакнежи Ја сакав оваа страница

 82.   Ann dijo

  моите 15 бебиња се ангели

  1.    ингридни кокети dijo

   МММ ВЕREЕ КОЛКУ ФАКИ ВИ ДАВАА ЈАЈАЈАЈАЈАЈАЈЈЈЈЈЈЈЈЈЈЈЈЈЈЈЈЈЈЈЈЈЈАЈАААААААААА

 83.   елцимар ... dijo

  Моите две бебиња се ангели, тие се слатки.

 84.   леонела dijo

  Здраво, имам 4-годишна ќерка и овие игри се многу добри за да можам да вежбам со децата

 85.   Нелискар бермудез dijo

  здраво за мене, би сакал да играм со тебе

 86.   valeria dijo

  се лоши

 87.   valeria dijo

  аааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааа. ааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааи ииииииииииииии ииииииииииииииииииииииииииииииииииииии

 88.   натали dijo

  Имам близнаци, девојче и момче, тие се убави, имаат 3 месеци Јас сум нова мајка и многу ми помагаат овие совети….
  Ви благодарам многу kissessssssssss!

 89.   Nadia dijo

  Мое мислење е дека директно не ми се допаѓаа, бидејќи тие се сите најбезобразни луѓе што ги имав видено во целиот мој живот

  ТИЕ СЕ НЕКОИ ПЕЛОТУДООООООООООООЛ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! JAJAJAJAJAJA

 90.   Федра dijo

  Единствено што велам е дека сите го поминуваме истото, мислам дека сите бевме бебиња и оној на кој не му се допаѓа е негов или проблем !!

 91.   eriprincesa-la-mas-graciosa-del-internet-y-las-las-más-copada и ќе ти кажам стари гомна ако повторно влезат во оваа одвратна гаџина и ќе им направам повеќе од оваа стара шутраци dijo

  haaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaahhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaahhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhh qqqqqqqqqquuuuuuuuuuuuuuueeeeeeeeeeeeeee ttttttttttttttooooooooooooonnnnnnnnnnnttttttttttttttttttttttttttttttttttoooooooooooooooooooooooooooooooo !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!! !!!!!! ¡¡¡¡¡¡¡¡¡¡¡¡¡¡¡¡¡¡¡¡¡¡¡¡¡¡ ¡¡¡¡¡¡¡¡¡¡¡¡¡¡¡¡¡¡¡¡¡¡¡¡¡¡¡¡¡¡¡¡¡¡ ¡¡¡¡¡¡¡¡¡¡¡¡¡¡¡¡¡¡¡¡¡¡¡¡¡¡¡¡¡¡¡¡¡¡ ¡¡¡¡¡¡¡¡¡¡¡¡¡¡¡¡¡¡¡¡!! ¡!! !! !! !! !! !! !! !!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 92.   јавиера dijo

  Мирисав како сите или сите
  слушнете како нивните бебиња се нарекуваат мои се нарекува инагио и инагија

  1.    ингридни кокети dijo

   ОСЕА К мечка

 93.   мицеела dijo

  Мислам на тоа толку симпатично мислам

 94.   Joanna dijo

  Интересно е затоа што ми кажува како да се грижам за своето бебе

 95.   Кари Монтес dijo

  Навистина ми се допадна тоа што е тука на оваа страница и интересно, како едукатор можам да кажам дека со овие практични совети за игри можеме да ја прошириме интелигенцијата и наставата на сите Пеки

 96.   Cristina dijo

  ХАХАХАХ П ПОРАКАТА УЧЕТЕ ДА ПИШУВАТЕ ДОБРО XQ НЕ СИ РАЗБИРАТЕ НИШТО S .. САНДРА…. ОВОЈ ВО ПРВИОТ КОМЕНТАР ВО ИНФО СЕ ЧУВА ДОБРО И МНОГУ ДЕЛО ЗА МЕНЕ AB БЕБИАТА VEУБОВАТ ШУМ ... МОЈАТА ЕДНА ГОДИШНА DAЕРКА ИГРУВА ТАКЕИ, играчки и го игра нејзиниот тапан… како и да танцувам за добро движење музика… и повеќе ако танцуваме со неа

  1.    самаријанец dijo

   Повикувањето лице како гласник ми се чини непочитување, за другите мислам дека девојчето е од друга земја.

  2.    ингридни кокети dijo

   XD Е И ТИ БИДЕ И ДЕВОЈКА XD XD XD XD XD LOLO LOLO

 97.   Маријана Инес Саломон dijo

  Ми требаат рекреативни активности за момчиња од 1 до 2 години

 98.   Маријана Инес Саломон dijo

  ИМ ПОТРЕБНИ АКТИВНОСТИ ЗА ЛИЗИРАЕ ЗА ДЕЦА МЕ 1У 2 ДО XNUMX ГОДИНИ БЛАГОДАРНОСТ НА ОНИЕ КОИ СОРАБОТКА СЕ ПОМОО

 99.   јонсон dijo

  благодарам многу добро, го правам скоро сето тоа и имам девојче од една и пол

 100.   Ана Лора dijo

  Мммм Барам рекреативни активности за деца од 1 до 2 години но малку поконкретни ве молам !!!

 101.   Астридконсуелокеведо dijo

  Ми требаат неколку игриви активности за работа со деца од 1 до 2 години.

 102.   Иса амина dijo

  Здраво, јас сум Мек Иса, живеам во Израел, моето година и пол бебе зборува скоро совршено и е многу применливо за учење, но не знам какви игри да и купам или да и ги давам играјте и останете во таа линија на учење, ве молиме кој може да остави совет или информација Issaaaminah@hotmail.it..Ви благодарам

 103.   камила маријачи dijo

  болудо

 104.   алдана dijo

  Колку е лошо поставена x, молам оваа жена треба да биде затворена x злоупотреба

 105.   Арена dijo

  Благодарам благодарам јас сум баба и ме потсети на едноставен начин како да ја забавувам внука ми сите ваши ориентации

  1.    Макарена dijo

   Ви благодариме што ја коментиравте Арената 🙂 <3

 106.   Уметност dijo

  и Rolex Industrie и Rolex Industrie SA е
  швајцарска компанија за рачни часовници и додатоци, создадена по спојувањето во две илјади и четири,
  де Монтрес Ролекс Брендовите ја знаат оваа човечка потреба и не престануваат да презентираат иновативни додатоци прилагодени на новото време, на новите трендови, на
  нови можности., Славата на Панераи се случи во 1995 година кога актерот Силвестер Сталоне се здоби со модел на Луминор во Рим
  додека го снимаше филмот Дневна светлина “.

 107.   Мејди dijo

  Би сакал да знам каде можам да ги набавам специјалните бои за бебиња

  1.    Марија Хозе Ролдан dijo

   Здраво, не го продаваме, извинете!