Променет тест на пета? Сè што треба да знаете.

лажни позитиви скрининг за новороденчиња

Тестот за пета, исто така познат како скрининг за новороденчиња, е тестови извршени во првите денови од животот на бебето за откривање на рани можни вродени болести. Овој тест е рутинска низ цела Шпанија и во повеќето земји на Европската унија. Благодарение на тоа, дијагностицирани се болести кои со ран третман имале позитивни прогнози, со што се подобрува квалитетот на животот и на бебето и на родителите.

Во аналитиката, се изучуваат разни метаболички болести. Тие се јавуваат кога телото не успева да работи добро со хемиска регулација; Ова може да доведе до неправилно функционирање на органите кои се засегнати. Постојат некои нарушувања кои можат да влијаат на нормалниот развој на мозокот на бебето. Ајде да ги видиме подетално:

Кои болести ги барате?

Иако едното или другото се изучува, зависи од автономната заедница на секое семејство, како општо правило, овие болести се оние што можат почесто да се појавуваат на тестот за пета. Може да се детектираат до 19 различни вродени метаболички болести затоа е од витално значење да се направи тоа на сите бебиња. Некои од нив се:

 1. Цистична фиброза: тоа е сериозна и ретка болест што предизвикува а абнормално функционирање на егзокрините жлезди. Најпогодени органи се белите дробови и панкреасот, така што позитивно бебе ќе има проблеми со лачењето на белите дробови и лошо варење од панкреасот.
 2. Фенилкетонурија: промена што спречува аминокиселина фенилаланин присутна во протеини со висока биолошка вредност да се трансформира во тирозин. Може да ги оштети централниот нервен систем и мозокот долгорочно ако третманот не се следи.
 3. Хипотироидизам: предизвикано од ниско производство на тироидни хормони како резултат на промена на тироидната жлезда. Е поврзани со бавен интелектуален развој на деца на кои не им е дијагностицирана оваа болест уште при раѓање.
 4. Српеста анемија: оваа болест се карактеризира со неправилно морфолошко формирање на црвени крвни клетки. Бидејќи се деформирани, тие не пренесуваат кислород правилно до органите и можат да доведат до акумулација на јаглерод диоксид во телото, нешто што е токсично.
 5. Глутарна ацидемија тип 1: тешкотии во разградувањето на протеините, така што ќе има акумулација на штетни материи во организмот.
 6. позитивен тест за пета

Имам позитивно, што да правам?

Ако вашето бебе има позитивен тест за некои од овие патологии, ќе ве контактираат телефонски што е можно поскоро за да направите втор тест.. Првите два теста се состојат од иста работа; собирање крв на абсорбента хартија од пресек на петицата на бебето. За време на тестот, препорачливо е да го доите вашето бебе. Тетаналгезијата станува сè пошироко распространета во болниците при тестирање на бебиња. Ова ќе осигури дека сте смирени и со тоа ќе олесните доволно собирање примероци од крв.

Ако добиете втора позитива, ќе бидете упатени на специјалист за специфични тестови за таа болест. На пример, мојата ќерка беше позитивна на цистична фиброза. По околу 20 дена, ме повикаа на втора проекција. По неколку дена од тој втор тест, тие ми се јавија и ме упатија во болницата за пулмологија, бидејќи имавме втора позитива. Во болницата го направија тестот за пот, што е специфичен тест за откривање на цистична фиброза. По скоро еден месец сомнежи и страв, резултатот беше два лажни позитива.

Значи, ако имате една или две позитиви, не земајте ништо здраво за готово додека не се завршат последните тестови. Многу е тешко да се примаат позитивни тестови. Но благодарение на ова рано откривање, осигуруваме дека нашите деца ќе добијат третман што ќе им помогне да имаат квалитетен живот. Медицината напредува малку по малку, можеби не толку брзо како што би сакале и има сè повеќе решенија за лекување на овие вродени болести.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.